Zapowiada się piękny dzieńAudio

Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Zapowiada się piękny dzień
Zapowiada się piękny dzień
E-book
33,60 
Szczegóły
Opis książki

W styczniu 1945 roku podczas srogiej zimy hitlerowcy chcąc zatrzeć ślady swojej zbrodniczej działalności zarządzają ewakuację Auschwitz-Birkenau. W ciągnącej się kilometrami kolumnie wycieńczonych głodem i chorobami ludzi znajduje się Anna. Pragnie żyć. Marzy o powrocie do dawnego świata. Mobilizuje w sobie nadludzkie siły i wraz z koleżankami podejmuje ryzykowną ucieczkę  walcząc o swoje życie i wolność. Książka pokazując grozę tego co je spotkało napawa jednak nadzieją, że bohaterki będą potrafiły żyć w wytęsknionym przez siebie wolnym świecie.                                                                                                

To dziwne. Nikt nie zachęcał mnie do pisania o wojnie. Zdecydował sam temat i przeświadczenie, że ten rachunek nie jest jeszcze zamknięty. A dziś tyle głosów odwodzi nas od owego „niewspółczesnego tematu”. Tymczasem o co chodzi? O mobilizowanie ludzkiej świadomości w kierunku międzynarodowego protestu przeciwko nadal istniejącemu i potężniejącemu faszyzmowi. Czy robimy to źle? Myślę, że źle, że za słaby był nasz głos, skoro na tle dzisiejszych układów politycznych możliwe jest w naszym własnym kraju podobne pomylenie kryteriów.

„Nowa Kultura” nr 51/1961


Działo się to wczoraj. Ale, żeby nie wróciło dziś ani jutro, potrzebna jest biała broń cywilizowanego człowieka: świadomość. Umiejętność pojmowania, po co, dlaczego, za co ludzie padali wówczas na śnieg przy śląskiej drodze, naznaczeni czerwonym śladem krwi.


 Seweryna Szmaglewska „Panorama” nr 2/1961

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 11 grudnia 2020
  • ISBN: 9788366155787
  • Lektor: Ewa Abart
  • Wydawca: Aleksandria
  • Spis treści
Seweryna Szmaglewska "Zapowiada się piękny dzień" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Zapowiada się piękny dzień
E-book
33,60 
Kazimiera Kott
27 stycznia

"Zapowiada się piękny dzień" stanowi pomnik dla wspomnień o wydarzeniach, które miały miejsce 75 lat temu. Autorka spisała swoje wspomnienia z pobytu w obozie oraz z ewakuacji obozu. Wstrząsająca, wciągająca, niezwykle ważna lektura, którą powinien przeczytać każdy. Zachęcam do przeczytania!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę