BohaterTekst

Z serii: Sekret #4
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


To jest historia o tym, dlaczego znalazłeś się na Ziemi.

To książka poświęcona specjalnie Tobie. Książka o tym, że urodziłeś się po to, by żyć i działać w sposób właściwy tylko dla siebie – inaczej niż siedem miliardów ludzi na świecie. O życiu, które masz przeżyć właśnie Ty, i o podróży, którą masz podjąć. To książka o tej podróży.

Dwanaścioro ludzi, którzy odnieśli największy możliwy sukces, dzieli się nieprawdopodobnymi historiami swego życia i pokazuje Ci, że Ty też urodziłeś się ze wszystkim, co potrzebne, byś mógł urzeczywistnić swoje największe marzenie – a dzięki temu wypełnić swoją misję i wręcz zmienić świat.


Tytuł oryginału: Hero

Polish Language Translation copyright © 2014 by REBIS Publishing House Ltd., Poznań

Copyright © 2013 by Making Good LLC. THE SECRET text mark and The Secret logo are registered trademarks of Creste LLC.

www.thesecret.tv

All rights reserved.

Published by arrangement with Atria Books, a Division of Simon & Schuster, Inc.

The information contained in this book is intended to be educational and not for diagnosis, prescription, or treatment of any health disorders or as a substitute for financial planning. This information should not replace consultation with a competent healthcare or financial professional. The content of this book is intended to be used as an adjunct to a rational and responsible program prescribed by a healthcare practitioner or financial professional. The author and publisher are in no way liable for any misuse of the material.

Przekład: Jarosław Wildecki

Redaktor: Anna Majerska

Kierownictwo artystyczne i opieka artystyczna: Nic George dla Making Good LLC

Projekt książki

Gozer Media P/L (Australia) www.gozer.com.au

pod kierunkiem Making Good LLC

Excerpt from ILLUSIONS: THE ADVENTURES OF A RELUCTANT MESSIAH by Richard Bach, copyright © 1977 by Richard Bach and Leslie Parrish-Bach. Used by permission of Delacorte Press, an imprint of The Random House Publishing Group, a division of Random House LLC. All rights reserved.

Excerpts from COPY THIS! by Paul Orfalea, copyright © 2005 by The Orfalea Family Foundation. Used by permission of Workman Publishing Co., Inc., New York. All rights reserved.

Wydanie I e-book (opracowane na podstawie wydania książkowego: Bohater, wyd. I, Poznań 2014)

ISBN 978-83-7818-321-1

Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.

ul. Żmigrodzka 41/49, 60-171 Poznań

tel. 61-867-47-08, 61-867-81-40; fax 61-867-37-74

e-mail: rebis@rebis.com.pl

www.rebis.com.pl


Plik ePub przygotowała firma eLib.pl

al. Szucha 8, 00-582 Warszawa

e-mail: kontakt@elib.pl

www.eLib.pl

„Oto test, który odpowie na pytanie, czy twoja misja na Ziemi jest zakończona: jeśli wciąż żyjesz – nie jest”.

Richard Bach

Iluzje

Dedykowane wszystkim bohaterom

Spis treści

Okładka

O książce

Karta tytułowa

Karta redakcyjna

Motto

Dedykacja

Podziękowania

Wstęp

CZĘŚĆ PIERWSZA: MARZENIE

Zew przygody

Nieprzyjęcie wezwania

Odnalezienie marzenia

Pójdź za swoim szczęściem

CZĘŚĆ DRUGA: BOHATER

Wiara

Wizja

Umysł bohatera

Serce bohatera

Droga bohatera

Zaangażowanie

CZĘŚĆ TRZECIA: WĘDRÓWKA

Labirynt

Oponenci i sojusznicy

Droga prób i cudów

Najwyższa Próba

CZĘŚĆ CZWARTA: ZWYCIĘSTWO

Nagroda

Życie warte życia

Bohater w Tobie

Mapa

Bohaterowie Bohatera

Książki naszych Bohaterów

Rhonda Byrne

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Podziękowania

Każdy projekt przypomina podróż, która zaczyna się od pomysłu i biegnie własną, niepowtarzalną ścieżką, póki nie dotrze do celu. Uwielbiam podróże – towarzyszące im niespodzianki, zwroty, radości i zawirowania. Kiedy jednak patrzę na drogę, jaką pokonałam, czuję ogromną pokorę w stosunku do wszystkich tych wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi urzeczywistnić ten projekt. Pisanie Bohatera było dla mnie przyjemnością od początku do końca. W związku z tym chciałabym wyrazić wdzięczność następującym osobom, bez których ta książka nie mogłaby powstać:

Przybyszom z całego świata, którzy ofiarowali Bohaterowi swoje doświadczenia – tym, którzy inspirują i podnoszą na duchu i z którymi miałam zaszczyt współpracować: Liz Murray, Peterowi Foyo, Johnowi Paulowi DeJorii, Anastasii Soare, Michaelowi Actonowi Smithowi, Peterowi Burwashowi, Mastinowi Kippowi, G. M. Rao, Pete’owi Carrollowi, Lairdowi Hamiltonowi, Layne Beachley i Paulowi Orfalei. Dziękuję za zaufanie, za Wasz bezcenny czas i za to, że dojrzeliście w Bohaterze wizję i potencjał, kiedy jego idea dopiero się wykluwała.

Ich asystentom za nieocenioną pomoc. Niezwykłym ludziom pracującym w fundacjach i organizacjach charytatywnych założonych przez wyżej wymienione osoby. Dziękuję, że dołączyliście do Bohatera, umożliwiając nam pokazanie waszego wielkiego dzieła. Szczególne podziękowania należą się Mayrze-Alejandrze Garcii, Luce Carpowi, Bhuvanie Chakravarthy, Jaimemu Davernowi, Megan McGrath i Tamarze Azar.

Pracownikom The Secret, Skye Byrne i Paulowi Harringtonowi, którzy ściśle współpracowali ze mną przy tworzeniu struktury książki, zebrali wypowiedzi od jej bohaterów i dzielili się ze mną swymi genialnymi intuicjami podczas jej powstawania. Osobno pragnę podziękować Skye – za głębię jej rozumienia i redakcję mojej twórczości. Bez jej redakcji Bohater nie byłby tym, czym jest.

Glendzie Bell, menedżerce projektu Bohater, która nie tylko skontaktowała się ze wszystkimi kandydatami, ale także ustaliła terminy wywiadów i pośredniczyła między fundacjami – a także Andrei Keir, jej współpracowniczce, za to, że zaprosiła do projektu idealnych bohaterów.

Jan Child, która odpowiada w The Secret za publikacje. Dziękuję Ci za słowa zachęty, za entuzjazm i wytężoną pracę nad tym, by połączyć wydawców, grafików i obsługę portali w jeden twórczy zespół ludzi.

Dyrektorowi kreatywnemu The Secret, Nickowi George’owi. Dziękuję Ci za rewelacyjne rysunki i oryginalną grafikę, która nieustannie inspiruje mnie do doskonalenia mojego pisania, tak by dorównało ono Twojej twórczości. Dzięki też dla Shamusa Hoare i Anny Buys, naszych grafików z Gozer Media, za Wasze oddanie i talent.

 

Mojemu fenomenalnemu zespołowi wydawniczemu z Atria Books i Simon & Schuster za wsparcie okazywane moim książkom, firmie The Secret i mnie osobiście. Podziękowania dla Carolyn Reidy, Judith Curr, Dennisa Eulaua, Darlene DeLillo, dla mojej redaktorki Sary Branham za jej uwagi, dla Lisy Keim, Eileen Ahearn, Paula Olsewskiego, Jima Thiela, Danielli Wexler oraz dla adiustatorek, Isolde Sauer i Kimberly Goldstein.

Pracownikom The Secret, z którymi mam zaszczyt obcować na co dzień: Donaldowi Zyckowi, Lori Sharapov, Markowi O’Connorowi, Joshowi Goldowi, mojej osobistej asystentce Jill Nelsen, Cori Johansing, Peterowi Byrne’owi, Chye’owi Lee i Marcy Koltun-Crilley.

Naszym doradcom prawnym z Greenberg Glusker: Bonnie Eskenazi i Aaronowi Mossowi. Dozgonne wyrazy wdzięczności dla Brada Briana z Munger Tolles tudzież dla Laury Reeve i wszystkich pracowników Edelmana, naszej agencji PR.

Moim najdroższym przyjaciołom i rodzinie, którzy nie przestają mnie wspierać i inspirować i bez których moje życie byłoby o wiele uboższe. Dziękuję Wam. I dzięki dla moich rodziców – byliście absolutnie najlepsi.

Mojej córce Hayley, która uczy mnie prosić o odpowiedzi leżące poza światem materialnym, i jej doskonałego dzieła, Savannie Byrne-Cronin. Dziękuję za miłość i wsparcie: Kevinowi „Kidowi” McKemy’emu, pięknej Oku Den, Paulowi Croninowi oraz Angelowi Martinowi Velayosowi – za jego duchowe przewodnictwo i mądrość.

Pomysł na Bohatera zrodził się w rozbłysku intuicji, którego doznałam pewnego wieczoru, dlatego na koniec chciałabym wyrazić głęboką wdzięczność Wszechświatu i Uniwersalnemu Umysłowi za to, że natchnęły mnie tak niezwykłym projektem i poprowadziły w tej drodze aż do finału.


Ta książka opowiada pewną historię. Jest to historia, która odmieniła moje życie, a także życie wielu innych ludzi w przeszłości. Opowiadano ją sobie od początku czasu. Przybiera rozmaite formy, pojawiając się we wszystkich kulturach i krajach świata, lecz jej istota pozostaje niezmienna. Mówi o bohaterze, który odważnie wyrusza w podróż na Ziemi.

Środowisko ziemskie odznacza się niezwykłą urodą – wypełniają je ogromne oceany, góry, dżungle, cudowne plaże, bezkresne równiny, różne gatunki zwierząt i roślin. Z pięknem naturalnego świata współegzystuje radość odczuwana przez istoty ludzkie, które go zamieszkują. Bohater odkrywa jednak, że życie stanowi również wyzwanie dla ludzi. Dorastanie wiąże się z cierpieniem, od dzieciństwa poprzez wiek dorosły aż po starość. Wszyscy doświadczamy bólu, biedy, smutku i w końcu śmierci.

Na Ziemi istnieje i radość, i cierpienie, ponieważ świat ma charakter dualny. Każda rzecz ma swoje przeciwieństwo. Światło i ciemność, góra i dół, bliskość i oddalenie, strona lewa i prawa, ciepło i zimno – przeciwieństw tych doznaje się na każdym poziomie egzystencji. Są przyjaciele i wrogowie, jest miłość i obojętność, bezpieczeństwo i niepewność, bogactwo i ubóstwo, szczęście i rozpacz, w każdym człowieku tkwią pierwiastki zarówno pozytywne, jak też negatywne.

I właśnie do tego świata – z jego potencjałem radości, miłości, znoju i cierpienia – zapragnąłeś przybyć. Przyszedłeś tutaj z własnej woli, aby zasmakować przygody, jaką jest życie na tej pięknej, ale wymagającej planecie. Sam uznałeś, że żadna przeszkoda nie powstrzyma Cię przed odkryciem Twego wewnętrznego bohatera. Chciałeś wyruszyć w tę Podróż Bohatera, gdyż to Ty jesteś bohaterem tej historii.

Jesteś do tej Podróży dobrze przygotowany. Urodziłeś się obdarzony potężnymi mocami, które pomogą Ci spełnić marzenia i pokonać wszelkie przeszkody, jakie napotkasz na swej drodze. Ponieważ jednak urodziłeś się w ograniczonym materialnym świecie Ziemi, Twój umysł i świadomość zostały także ograniczone, a tym samym nie pamiętasz swojej prawdziwej natury, nie pamiętasz potężnych zdolności, które w sobie masz. Musisz je w sobie odkryć.

Tylko wtedy, gdy ukończysz swą podróż i gdy pozwolisz, aby dojrzały w tobie najwyższe ludzkie cechy, staniesz się bohaterem. Twoim sercem zawładnie wówczas inne pragnienie: pomóc tym, którzy dopiero zaczynają Podróż Bohatera, dzieląc się z nimi wszystkim, co odkryłeś po drodze.

Ludzie, których za chwilę poznasz, mają już tę Podróż za sobą. Pochodzą z różnych stron świata – mówią o sobie i o tym, czego doświadczyli, ażebyś i Ty mógł wstąpić na szlak Podróży Bohatera.


LIZ MURRAY – Z USA

Liz Murray urodziła się w rodzinie narkomanów i wychowała w ubogiej dzielnicy Nowego Jorku. Gdy jej matka umarła, a ojciec trafił do domu opieki, nastoletnia Liz stała się osobą bezdomną. Nie chodziła do szkoły, sypiała na klatkach schodowych i podkradała żywność ze sklepów, ale właśnie wtedy narodziło się w niej marzenie o studiach na Uniwersytecie Harvarda. Cztery lata później zrealizowała swój sen i dzieląc się z innymi swoją historią, została autorką bestsellerów i jedną z najpopularniejszych mówczyń motywacyjnych.


G. M. RAO – Z INDII

G. M. Rao wychował się w małej indyjskiej wiosce pozbawionej prądu i łączności telefonicznej, w której po podstawowe dobra ustawiano się w kolejce. Choć nie zaliczył egzaminów gimnazjalnych, chciał zostać prywatnym przedsiębiorcą – rozkręcić jakiś nieduży biznes i wybudować ładny dom. Na szczęście był otwarty na nowe możliwości. Rozpoczynając od fabryki juty, pan Rao stopniowo rozwijał interesy; dzisiaj jego imperium gospodarcze obejmuje elektrownie i firmy deweloperskie budujące lotniska, autostrady i infrastrukturę miejską.


LAIRD HAMILTON – Z USA

Urodzony na Hawajach Laird Hamilton dorastał w niepełnej rodzinie. Czuł się wykluczony i prześladowany – zrozumiał, że musi dorosnąć w przyspieszonym tempie. Postanowił się wykazać jako surfer, zrobić na tym polu coś, czego nie dokonał nikt inny. Nieraz odnosił poważne urazy, łamał sobie kości albo gubił się na morzu, jednak spełnił swoje marzenie: przekroczył wszelkie bariery i został jednym z największych mistrzów w surfowaniu na wielkiej fali.


ANASTASIA SOARE – Z RUMUNII

Szukając lepszego życia, Anastasia Soare i jej rodzina uciekli z komunistycznej Rumunii w szczytowym okresie zimnej wojny. Anastasia znalazła się w Los Angeles bez pieniędzy i bez znajomości języka angielskiego; pracowała po czternaście godzin dziennie w salonie piękności. Kiedy zdała sobie sprawę, że w jej życiu nic się nie zmieni, dopóki ona nie zmieni pracy, zdecydowała się otworzyć własną firmę w Beverly Hills. Jej oryginalna metoda kształtowania brwi spotkała się z natychmiastową aprobatą klientek i w ciągu następnych lat Anastasia odniosła krajowy oraz międzynarodowy sukces w dziedzinie kształtowania i pielęgnacji brwi.


PAUL ORFALEA – Z USA

Ze względu na głęboką dysleksję i zespół nadpobudliwości psychoruchowej Paul Orfalea przeżywał w szkole trudne chwile. Chociaż w zasadzie nie potrafił czytać, Paul miał ambicję zbudować przedsiębiorstwo większe niż IBM. Żeby zrekompensować kłopoty z czytaniem i pisaniem, rozwinął w sobie talent obserwacji, dzięki któremu, stojąc pewnego dnia w kolejce, dostrzegł, że istnieje na rynku zapotrzebowanie na tani druk i odbitki ksero. Tak narodziła się firma kserograficzna Kinko’s, której wartość po latach przekroczyła miliard dolarów.


PETER BURWASH – Z KANADY

Peter Burwash był młodym hokeistą, kiedy wskutek zderzenia na lodowisku dolna część jego ciała została sparaliżowana. Przysiągł sobie wtedy, że jeśli odzyska czucie, na zawsze zrezygnuje z hokeja. Gdy godzinę później stanął na własnych nogach, postąpił zgodnie z danym sobie słowem: spakował torby i zajął się grą w tenisa. Chociaż nie został czołowym tenisistą, zdobył sobie uznanie jako jeden z najlepszych coachów i zbudował największą na świecie spółkę zarządzającą z branży tenisowej.


MASTIN KIPP – Z USA

Mastin Kipp podbił przemysł muzyczny, zostając jednym z najmłodszych dyrektorów wykonawczych w Los Angeles. Jednak narastające problemy z alkoholem i narkotykami doprowadziły do szokującej dla niego decyzji o zwolnieniu go z pracy. Mastin utracił dobra materialne, ale zyskał mądrość – postanowił zacząć wszystko od nowa. Od tamtej pory działa jako inspirujący ludzi bloger i pisarz, którego strona internetowa, konto mailowe oraz konto na Twitterze, The Daily Love, cieszą się coraz większą liczbą odwiedzających.


PETE CARROLL – Z USA

Pete Carroll całe życie marzył o jednym: zostać sportowcem i utrzymywać się z czynnego uprawiania sportu. Marzenie to legło w gruzach z chwilą, gdy Pete nie dostał się do National Football League (NFL). Nie miał pomysłu ani na swoje życie, ani na zdobyte umiejętności, dopóki nie zorientował się, że jego marzenie może się spełnić w innej postaci, niż zakładał. Pete został trenerem futbolu amerykańskiego i choć jego kariera obfitowała we wzloty i upadki, doceniono siłę jego motywacji, przyznając mu tytuł „trenera roku” zespołu Seattle Seahawks.


MICHAEL ACTON SMITH – Z ANGLII

Po ukończeniu uniwersytetu Michael Acton Smith nie mógł znaleźć zatrudnienia. Próbował założyć własną firmę, lecz banki nie kwapiły się z udzieleniem mu finansowego wsparcia. Pierwszą pożyczkę – tysiąc funtów – dostał od matki. Po kilku nieudanych próbach biznesowych Michael znalazł się na krawędzi bankructwa, miał jednak głębokie przekonanie, że jego najnowszy pomysł będzie strzałem w dziesiątkę. I tak się stało: Moshi Monsters zdobyły szturmem rynek gier dziecięcych w Anglii, a potem na całym świecie.


LAYNE BEACHLEY – Z AUSTRALII

Kiedy Layne Beachley miała siedem lat, jej matka zginęła w tragicznych okolicznościach. Wkrótce potem Layne dowiedziała się, że była dzieckiem adoptowanym. Poradziła sobie z samotnością i sieroctwem, stawiając sobie cel, który by udowodnił wszystkim jej wartość: zostać mistrzynią świata w surfingu. Layne dopięła swego celu, zdobywając mistrzowski tytuł siedmiokrotnie – jako jedyna kobieta na świecie.


JOHN PAUL DEJORIA – Z USA

Przez cztery i pół roku John Paul DeJoria i jego brat wychowywali się w rodzinie zastępczej, ponieważ ich chora matka nie mogła im zapewnić należytej opieki. Obaj trafili do ulicznego gangu we wschodnim Los Angeles. Nauczycielka z liceum, w którym uczył się John Paul, oznajmiła mu kiedyś, że nic dobrego z niego nie wyrośnie. Mogłoby się wydawać, że jej przewidywania się sprawdziły: dwudziestoparoletni John Paul zamieszkał z małym synkiem w samochodzie i zbierał butelki, aby jakoś związać koniec z końcem. Ale John Paul się nie poddał. Gdy po raz trzeci zwolniono go z pracy, on i jego partner w interesach, Paul Mitchell, dysponując kwotą zaledwie 700 dolarów, założyli firmę produkującą kosmetyki do włosów. Obecnie dochody John Paul Mitchell Systems przekraczają miliard dolarów rocznie.

 

PETER FOYO – Z USA

Peter Foyo był dzieckiem emigrantów ciężko pracujących na swoje utrzymanie. Za młodu marzył o świecie przyszłości, w którym miasta będą napędzane energią słoneczną, a telefony będą działały mobilnie. Kiedy dorósł, zaczął marzyć o przedsiębiorstwie, które dałoby mu pozycję najlepszego dyrektora wykonawczego w Ameryce Południowej. Większość ludzi wzięłaby takie marzenie za mrzonkę, ale Peter urzeczywistnił je, gdy w wieku 33 lat został prezesem telekomunikacyjnego giganta Nextel Communications w Meksyku.

Jeśli chodzi o mnie, wywodzę się ze skromnej australijskiej rodziny robotniczej. W latach dzieciństwa i młodości nie miałam żadnych wielkich aspiracji, bo nie sądziłam, że wielkie marzenia się spełniają. Jednak w roku 2004 moje życie się odmieniło po tym, jak odkryłam pewien sekret – i gorąco zapragnęłam podzielić się nim ze światem. W 2006 r. moja książka i film Sekret dotarły do milionów ludzi na całym świecie.

Jeżeli – jak ja kiedyś – nie zawracałeś sobie dotąd głowy snuciem wielkich marzeń, bo uznawałeś je za nierealne, to wiedz, że podczas podróży, w którą się udasz, odkryjesz wszystko, czego trzeba, żeby je spełnić, jakkolwiek nieprawdopodobne mogą się one czasem wydawać.

To jest Twoja historia. Twój cel. Po to znalazłeś się na Ziemi – aby wyruszyć w Podróż Bohatera i odkryć go w sobie. Za sprawą bezcennej mądrości, jaką zdobędziesz, i dzięki potędze własnych zdolności zdołasz wcielić swoje marzenie w życie oraz odnaleźć prawdziwe i trwałe szczęście, którego wszyscy tak rozpaczliwie poszukujemy. Bez względu na to, jak wygląda twoje życie i ile masz lat – nigdy nie jest za późno, by podążyć za marzeniami.Wbrew wszelkim przeciwnościom

Nikt się nie rodzi w raju. Gdyby tak było, nie miałbyś o co zabiegać, nie chciałoby ci się niczego zmieniać w swoim życiu. Nie żywiłbyś marzeń. Dlatego bez względu na okoliczności, w których się urodziłeś, na twoje życie rodzinne i na wykształcenie, które odebrałeś lub którego nie odebrałeś, pojawiłeś się tutaj, aby spełnić swoje marzenia, i posiadasz wszystko, czego trzeba, aby to uczynić!


ANASTASIA SOARE

ZAŁOŻYCIELKA ANASTASIA BEVERLY HILLS

Zaczęłam od zera. Dosłownie – nie miałam nic. Byliśmy bez pieniędzy. Nie znałam języka. Nie miałam pojęcia o życiu na Zachodzie, o mentalności ludzi, o systemie finansowym. Nie umiałam nawet wypisać czeku, bo w Rumunii ich nie używaliśmy. Zaczęłam od nauki alfabetu.


PAUL ORFALEA

ZAŁOŻYCIEL KINKO’S

Rzadko który uczeń potrafi nie zdać do trzeciej klasy, ale ja dokonałem tej sztuki. Nie mogłem opanować alfabetu. Nie umiałem czytać. Zawsze pakowałem się w tarapaty. Nie panowałem nad sobą. Byłem po prostu impulsywny. Gdy miałem szesnaście lat, wyrzucono mnie ze szkoły.

Im trudniejsze warunki, w których się znajdujemy, im większe przeciwności, które musimy zwalczyć, tym większa jest siła, która napędza nas do odszukania własnego marzenia.


PETER FOYO

PREZES NEXTEL COMMUNICATIONS W MEKSYKU

Moi rodzice przybyli do Stanów jako imigranci. Zaczęliśmy od zera. Pamiętam, jak kostki wystawały mi spod nogawek spodni. W kraju ojciec był generałem, ale kiedy przyjechał do Stanów, pracował jako kominiarz.


LAIRD HAMILTON

SURFER

Wychowałem się w środowisku pełnym napięć rasowych i wielu ludzi nienawidziło mnie za to, w jakich warunkach się urodziłem.

„Miałem wszystkie wady niezbędne do tego, żeby odnieść sukces”.

Larry Ellison

współzałożyciel Oracle Corporation


JOHN PAUL DEJORIA

WSPÓŁZAŁOŻYCIEL JOHN PAUL MITCHELL SYSTEMS

Miałem dwadzieścia trzy lata, a mój synek dwa i pół roku, żona nie mieszkała już z nami. Nie płaciliśmy czynszu, więc po trzech miesiącach wywalono nas na bruk. Spaliśmy w samochodzie. Aby jakoś przeżyć, zbieraliśmy butelki po napojach gazowanych i wymienialiśmy je na gotówkę.

Trudno uwierzyć, że John Paul DeJoria, mimo tak ciężkich warunków, stworzył znakomicie prosperujące przedsiębiorstwo w branży kosmetyków do włosów. Jego dzisiejsze życie w niczym nie przypomina dawnej udręki. Dokonał tego dzięki tym samym cechom, które również Ty w sobie masz.


G. M. RAO

INŻYNIER MECHANIK, ZAŁOŻYCIEL GMR GROUP

Zaczynałem bez środków. Moja wioska miała 5 tysięcy mieszkańców. Nie było prądu ani telefonów. Mieliśmy do picia butelkę zimnej wody, a po to, aby dostać miesięczny przydział cukru i mleka, trzeba było odstać swoje w kolejce.

Czy urodziłeś się w Indiach, Australii, Ameryce, Francji czy w Singapurze, Twoje początki nie determinują Twojego przyszłego życia. Nie brakuje Ci żadnego ludzkiego pierwiastka ani żadnej cechy, aby spełnić swoje marzenia. Możesz być tym, kim zechcesz, dokonać tego, czego zapragniesz, nawet jeśli okoliczności działają na Twoją niekorzyść.


PETE CARROLL

TRENER ZESPOŁU SEATTLE SEAHAWKS

Grałem w futbol w college’u, a potem zawalczyłem o miejsce w zespole ligi NFL i w World Football League. Kiedy wzięto mnie ostatni raz, przeżyłem prawdziwy szok. Nie wiedziałem, co z sobą począć – całe moje życie kręciło się wokół futbolu. I nagle stanąłem wobec pytania: „Co dalej?”.

Kiedy Peter Burwash omal nie przypłacił życiem swojej przygody z hokejem na lodzie, poświęcił się grze w tenisa, mimo że nie miał ani zawodowego rankingu, ani turniejowych sukcesów na koncie. Z braku pieniędzy żywił się masłem orzechowym i drożdżowymi paluszkami, które łamał na kawałki, aby starczyły mu na pięć dni. Po siedmiu latach musiał się wycofać z życia tenisowego – i ponownie znalazł się w sytuacji, w której szanse na sukces wydawały się nader znikome.


PETER BURWASH

COACH TENISA, ZAŁOŻYCIEL PETER BURWASH INTERNATIONAL

Kiedy zakładaliśmy naszą spółkę w branży tenisowej, na rynku istniało szesnaście innych przedsiębiorstw tego rodzaju. Ja miałem na koncie najmniej pieniędzy, wsparcia finansowego i osiągnięć sportowych. W biurze nie było krzeseł i przez pierwsze lata obradowaliśmy, siedząc na podłodze.

To, czy zrealizujesz swoje marzenie, nie zależy od panujących na świecie warunków, od Twoich środków finansowych, od wykształcenia, znajomości ani nawet doświadczenia, które zdobyłeś. Zależy to od tego, czy odkryjesz w sobie zdolności i czy potrafisz ich użyć, by pokonać trudności piętrzące się na Twojej drodze. Tak właśnie uczynili wszyscy ludzie sukcesu – Ty też możesz wziąć z nich przykład.


MICHAEL ACTON SMITH

ZAŁOŻYCIEL MIND CANDY

Ja i mój przyjaciel z uniwersytetu, Tom, postanowiliśmy założyć interes. Mieliśmy niewiele pieniędzy, a wręcz zalegaliśmy z czesnym. Zdobyliśmy gotówkę na rozkręcenie biznesu, bo w prasie ukazało się ogłoszenie, w którym proponowano ludziom „wynajęcie” ich ciał do testów medycznych; mieli wziąć udział w badaniu nowego leku na migrenę. Tomowi i mnie zapłacono po 400 funtów. Moja mama była przerażona. Chyba dlatego tyle w nas zainwestowała: dała nam po 1000 funtów na łebka, a rodzice Toma pozwolili nam korzystać ze strychu w ich domu.

Dziesięć lat temu żyłam całkiem szczęśliwie, wspinając się po szczeblach kariery zawodowej w telewizji, po czym nagle spadła na mnie seria nieszczęść. W parę krótkich miesięcy moje życie obróciło się w ruinę. Popadłam w rozpacz – ale właśnie wtedy odkryłam sekret, który ostatecznie zmaterializował się w postaci filmu i mojej pierwszej książki. Nawet kiedy wszystko, co masz, spłonie ze szczętem, z popiołów odradza się nowe życie.


MASTIN KIPP

MÓWCA MOTYWACYJNY, ZAŁOŻYCIEL THE DAILY LOVE

Przyjechałem do Hollywood, bo chciałem być menedżerem muzycznym. Plan zrobił klapę – Hollywood nie słynie jako superprzyjazne miejsce. Zacząłem nadużywać alkoholu i narkotyków, stoczyłem się na dno. W ciągu tygodnia moi inwestorzy wycofali się, partner biznesowy zerwał ze mną kontakty, kolega z pokoju dał mi trzy dni na wyprowadzkę, dostałem podagry, a dziewczyna, z którą się spotykałem, zerwała ze mną. Dosłownie w tydzień moje życie poszło w rozsypkę. Zaczęła się długa i bolesna podróż, w którą wyruszyłem z wdzięcznością, ale której nie chcę więcej powtarzać. Miałem wrażenie, że jestem w środku huraganu, aż w końcu przyszło mi na myśl: „A może to jest boski sztorm?”.


LIZ MURRAY

ABSOLWENTKA HARVARDU, PISARKA, MÓWCZYNI MOTYWACYJNA

Z początku niczego mi nie brakowało, a później raptem zostałam bez środków do życia. Matka umarła, ojciec żył samotnie w domu opieki, a wujek – który był aniołem w moim życiu – z dnia na dzień umarł. Byłam bezdomna. Miałam wszystko, a potem nagle nie miałam nic. Pamiętam, że pomyślałam sobie: „Jeśli życie zmienia się na gorsze, to może zmieni się też na lepsze, bo niewątpliwie zmienia się błyskawicznie”.

Czasem bywa bardzo ciężko – doświadczyła tego Liz Murray, jednak trudne okoliczności obudziły w niej pragnienie, by wyrwać się z ulic Nowego Jorku i podjąć studia na Uniwersytecie Harvarda. Kiedy tylko odnajdziesz w sobie to pragnienie, by czegoś dokonać albo kimś się stać, odkryjesz potężną siłę, która przezwycięża wszelkie – na pozór niepokonalne – przeszkody i ograniczenia.

Spełniając swoje marzenia, osiągniesz daną Ci wielkość. Wielcy nie są bowiem ci, którzy urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą. Wielkość polega na tym, że spełniasz swoje marzenia i realizujesz potencjał bohatera, który w sobie nosisz.

Twoje powołanie

Każda osoba, która kiedykolwiek przyszła albo przyjdzie na ten świat, rodzi się wyposażona w szczególny talent albo zdolność. To Twoje powołanie. Bez niego nie rodzi się żaden człowiek, choć wielu przeżywa życie, nie odkrywając własnego powołania.

Twoje powołanie jest czymś, co porusza Cię najgłębiej i pociąga najsilniej. Wypełnia Cię radością, namiętnością i rozgrzewa Twoje serce.

Być może Twoim osobistym powołaniem jest chęć osiągnięcia czegoś w biznesie, w sporcie lub w zawodzie. Może jest nim Twoje hobby. Pasja bywa kluczem do naszego powołania jako coś, czemu oddajemy się całą duszą i czemu poświęcamy czas. Nieraz już czyjeś hobby zamieniło się w wielkie marzenie, które następnie stało się wielkim przedsiębiorstwem.


MICHAEL ACTON SMITH

Od dziecka uwielbiałem grać w różne gry. Myślę, że gry i zabawy to część ludzkiej natury. Więc zawsze marzyłem o tym, aby mieć firmę, która produkuje i wymyśla gry, daje ludziom rozrywkę.


PETE CARROLL

Od kiedy skończyłem trzynaście lat, uczyłem futbolu na letnich obozach i tak dalej, ale nigdy nie łączyłem tego z przyszłą pracą. Gdy wróciłem na studia, zostałem trenerem na University of the Pacific, i wtedy pierwszy raz zaświtało mi w głowie: „Hmm, jako trener miałbym kontakt z ukochanym futbolem, mógłbym się tym zajmować”. Dopiero wtedy zrobiłem pierwszy krok w tym kierunku.

To, o czym śniłeś czasem na jawie, jest Twoim powołaniem; ilekroć wyobrażasz sobie, iż to wykonujesz – przepełnia Cię ogromna radość i satysfakcja. Chociaż marzenie to może Ci się wydawać nierealne, jednak wzywa Cię ono, żebyś za nim podążył.


LIZ MURRAY

W Nowym Jorku sypiałam na klatkach schodowych. Kradłam czekoladowe ciasteczka i krakersy. Podkładałam plecak pod głowę i zasypiałam. W tym plecaku był cały mój majątek: dziennik, ubrania i zdjęcie matki, z którym się nie rozstawałam. Śniłam o lepszym życiu. Cały czas towarzyszyło mi poczucie, że wyjdę poza ten etap, nie tylko po to, aby poprawić własne życie, ale żeby uczynić lepszym życie innych ludzi.

Nawet jeśli tego nie pamiętasz, bywałeś powoływany kilka razy. Może stało się to w dzieciństwie, gdy zdałeś sobie sprawę, że wiesz, co chcesz robić, kiedy dorośniesz. Potem jednak społeczeństwo, rodzice i nauczyciele narzucili Ci – działając zresztą z dobrych pobudek – swój wybór tego, co wolno, a czego nie wolno, tak że stłamsiłeś w sobie powołanie i marzenia.


PETER FOYO

Odkąd byłem małym dzieckiem, snułem wielkie projekty. Zanim pojawiły się bezprzewodowe telefony, myślałem, jak by to było fajnie, gdybym mógł trzymać w ręku telefon bez ciągnących się za nim przewodów. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby można wsadzić kartę kredytową do dystrybutora paliwa, żeby zatankować auto? Albo gdyby można napędzać miasta energią ze słońca? Wyobrażałem sobie, że stworzę wielką firmę, zarobię mnóstwo pieniędzy i zostanę najlepszym dyrektorem w Ameryce Łacińskiej.

Inne książki tego autora