3 książki za 35 oszczędź od 50%
René Goscinny

René Goscinny

René Goscinny – francuski pisarz i scenarzysta polskiego pochodzenia, znany przede wszystkim z serii o Mikołajku oraz serii o Asterixie i Ob... Szczegóły

O autorze

René Goscinny – francuski pisarz i scenarzysta polskiego pochodzenia, znany przede wszystkim z serii o Mikołajku oraz serii o Asterixie i Obelixie.

René Goscinny urodził się w Paryżu, w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Niedługo po urodzeniu jego rodzina przeniosła się do Buenos Aires w Argentynie, gdzie chodził do francuskich szkół. Swoje życie zawodowe zaczął w Nowym Yorku, gdzie przebywał do początku lat 50. W tym okresie poznał również Morrisa, utalentowanego rysownika z Belgii, z którym współpracował przez kolejne 20 lat przy produkcji serialu komiksowego Lucky Luke. W 1946 roku wyemigrował do Francji, aby uniknąć służby w Zbrojnych Siłach Stanów Zjednoczonych. Dołączył do armii francuskiej, gdzie osiągnął sukces zawodowy jako starszy kapral oraz ilustrator plakatów dla wojska.

Rysunkiem interesował się już od dzieciństwa, lubił także czytać komiksy. Jedną z jego pierwszych prac po ukończeniu liceum była funkcja młodszego ilustratora w agencji reklamowej.

Goscinny zmarł 5 listopada 1977 roku w Paryżu w wieku 51 lat. Pochowany został na żydowskim cmentarzu w Paryżu.

Twórczość

René Goscinny współpracował z wieloma znakomitymi artystami. Kolaboracja z Uderzo zaowocowała w powstanie opowieści o Indianinie Umpapie i Asteriksie. W 1959 Goscinny, Uderzo i Charlier założyli magazyn «Pilote», w którym został opublikowany historyczny komiks Przygody Galla Asterixa. Przygody Asteriksa, przetłumaczone na 107 języków i dialektów, są jednymi z najpopularniejszych książek na świecie.

Goscinny jest także autorem serii humorystycznych książek o Mikołajku, które ilustrował Jean-Jacques Sempé, ukazujących się we Francji w latach 1956–1964. Opisują one w humorystyczny sposób wydarzenia z codziennego życia małego chłopca, tytułowego Mikołajka, mieszkającego we Francji na przełomie lat 50. i lat 60. XX wieku.

Publikacje

René Goscinny jest autorem takich książek jak m.in.:

  • "Mikołajek",
  • "Wakacje Mikołajka",
  • "Rekreacje Mikołajka",
  • "Przygody Galla Asteriksa",
  • "Asterix i Kleopatra",
  • "Wielka przeprawa",
  • "Asterix u Belgów".

Pobierajcie, kupujcie i czytajcie książki René Goscinnego w serwisie LitRes. A dla tych, którzy wolą słuchać proponujemy szeroką bazę audiobooków.

Podobni autorzy