Kobieta na przestrzeni dziejów. T. III

PDF
0
Recenzje
Wejdź do magicznego świata za 3 kliknięcia!
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W pierwszym dziale niniejszego wydawnictwa, dotyczącym historii autorzy podjęli tematy dotyczące starożytności związane z reinterpretacją popularnych przekonań na temat kobiecości w patriarchalnych w założeniu społeczeństwach starożytności. W tomie znalazły się też artykuły dotyczące ubioru kobiecego w kulturze starożytnego Rzymu oraz małżeństw pomiędzy Piastami mazowieckimi i śląskimi. Tematykę średniowieczną reprezentuje również artykuł na temat dwóch bizantyńskich cesarzowych z XI wieku – Zoe i Teodory. Warto zarekomendować cztery przyczynki biograficzne w niniejszym tomie, dotyczące kobiet związanych z działalnością niepodległościową - Heleny Krukowieckiej, Felicji Boberskiej, Marii Wysłouchowej, a także Konstancji Markiewicz.  Dział ten zamykają dwa teksty dotyczące historii społecznej –pierwszy z nich na temat problematyki statusu kobiet w II Rzeczypospolitej i drugi- społeczeństwa Korei Południowej.

W drugim dziale, historii sztuki, znalazły się następujące biografie: Felixa Nussabauma, Katsushika Ōi, Mwandale Mwanyekwa.

Wśród tekstów na pograniczu badań prawniczych i socjologicznych należy z pewnością polecić przekrojowy artykuł rozprawiający się ze zjawiskiem prostytucji kobiecej i jej prawno-kulturowych uwarunkowań, a także omówienie dotyczące tematyki seksualnej podejmowanej w poradnikach katolickich. Uzupełnieniem działu są: wnikliwe studium prawnicze pojęcia zasady niedyskryminacji oraz opracowanie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące kobiet. W dziale politologicznym znalazły się teksty na temat problematyki obecności kobiet na najwyższych stanowiskach w polityce międzynarodowej oraz o Simone Veil – jednym z przykładów tego, stosunkowo nowego, zjawiska.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 08 listopada 2021
  • ISBN: 978-83-7133-988-2
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Redaktorzy: Anna Sęderecka, Błażej Cecota,, Patryk Jasiński
  • Wydawca: Uniwersytet Jana Kochanowskiego
"Kobieta na przestrzeni dziejów. T. III" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«KOBIETA NA PRZESTRZENI DZIEJÓW»
Kobieta na przestrzeni dziejów. Tom I
Kobieta na przestrzeni dziejów. Tom II
Kobieta na przestrzeni dziejów. T. III
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę