Gniazdo-rodzima wiara i kultura nr 3 (24)2021

PDF
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Oto trzeci numer Gniazda w tym roku. Zebrane w nim artykuły odnoszą do późnego lata i wczesnej jesieni, czasu ostatnich trudów Mokoszy. Świętujemy Mokoszowe, Plony, robimy zapasy... i koło roku toczy się dalej.

W tym numerze mamy dla Was trzy debiuty – Emilia Babin napisała parę słów o chlebie oraz podała własny przepis (polecamy), Karolina Marchewka przypomniała o tradycji zbierania grzybów, zaś Justyna Bazylewicz zaskoczyła komiksem Poblask.

Drugi nowy dział to „Śladami Słowian”, połączy on archeologię i turystykę słowiańską. Dobrze już Wam znana Justyna Michniuk zabiera nas do Zagori w Grecji – miejscowości zamieszkiwanej dawniej przez Słowian. Małgorzata Powroźnik kontynuuje cykl babojędzowy i skupia się na ujęciu psychoanalitycznym. Leszy zaprezentował wspaniałą kapliczkę Welesa pod Ślężą, a Wszemir Pomorski podzielił się wićmi gromad Drzewo Przodków i Jantar, w szczególności o Ogólnopolskim Święcie Welesa 2020 i 2021 oraz Międzynarodowej Konferencji religii etnicznych. Pietja Hudziak rozważa o powinnościach wynikających z wyznawania rodzimej wiary, a Skałosz powraca z modlitwami do Jaszy i Marzanny. Goria ma garść wieści ze świata nauki oraz bajkę o tym, jak to było dawniej. Po bajce czekają inspirowane nią kolorowanki autorstwa Karoliny Kuźdub. Oczywiście zachęcamy, by Wasze dzieci się nimi zajęły – jak zwykle zrobimy konkurs. Następnie w dziale literackim czeka na Was przegląd nowości książkowych o tematyce okołosłowiańskiej – autorstwa niezawodnego Grzegorza Antosika – natomiast w muzycznym znajdziecie wywiad z krakowskim Terrordome, mnóstwo recenzji muzycznych (w tym negatywnych – wiemy, że je doceniacie), przegląd Pogańskiego Grania oraz In memoriam autorstwa Witta Wilczyńskiego. Cieszymy się, że przypadły Wam do gustu wilczki i kod do playlisty na Spotify; oczywiście będą to stałe elementy Gniazda.

Kończy numer galeria prezentująca prace autorstwa Chorwatki Sanji Kolenko.

Zapraszamy do lektury!

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 03 sierpnia 2021
  • Całkowity rozmiar: 12 MB
  • Całkowity liczba stron: 92
  • Rozmiar stron: x мм
  • Redaktor: Stanisław Lipski
  • Wydawca: FNCE
"Gniazdo-rodzima wiara i kultura nr 3 (24)2021" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę