3 książki za 35 oszczędź od 50%

Tamara Łempicka.

Tekst
Sztuka i skandal
Autor:
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Niezwykle utalentowana malarka portretów i aktów, skandalistka, ikona ery jazzu.

Urodziła się w Warszawie w 1898 roku w bogatej rodzinie należącej do elity kulturalnej. W czasie rewolucji październikowej uciekła z mężem, prawnikiem Tadeuszem Łempickim, do Paryża, gdzie zyskała sławę jako twórczyni charakterystycznych portretów i aktów. Prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, a liczne romanse – zarówno z mężczyznami, jak i kobietami – sprawiły, że małżeństwo zakończyło się rozwodem. Wkrótce wyszła ponownie za mąż za bogatego austriackiego barona Raoula Kuffnera i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Eksperymentowała z formą, między innymi abstrakcją geometryczną, jednak krytycy zdecydowanie więcej uwagi poświęcali ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona zrezygnowała z wystawiania swoich prac. Zmarła w Meksyku.

Dopiero niedawno talent Tamary Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, a jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona. Jej La Musicienne osiągnęło kilka miesięcy temu na aukcji w Nowym Jorku cenę przekraczającą 9 milionów dolarów, stając się tym samym najdrożej sprzedanym polskim obrazem.

Laura Claridge – urodzona w 1952 roku autorka biografii m.in. Normana Rockwella. Uzyskała tytuł doktora na uniwersytecie w Maryland, wykładała literaturę w koledżach w Karolinie Południowej oraz na Akademii Marynarki Wojennej USA. Pisze do „Wall Street Journal”, „Boston Globe”, „Vogue’a”. Mieszka wraz z mężem w stanie Nowy Jork.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 01 sierpnia 2019
"Tamara Łempicka." — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Iwona Jablonowska
18 marca 2020

Świetna biografia jednej z moich ulubionych malarek. Łempicka to prawdziwa tajemnica, jej życie prywatne pozostawało pod osłoną sekretu, tym bardziej szacunek dla autorki za tak drobiazgowe informacje i wysiłek włożony w dojście do nich. Wiele faktów z jej życia jest dotąd niewyjaśnionych i pewnie takimi też już pozostaną. Wyjątkowa artystka, niepowtarzalna, ponadczasowa. Bardzo polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę