HłaskoAudio

Proletariacki książę
Z serii: Biografie
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Tekst
Hłasko
E-book
35,90  26,57 
Szczegóły
Opis książki

Urodził się w 1934 roku w Szczakach. Zmarł w 1969 w Wiesbaden. Aż trudno uwierzyć, że żył tylko trzydzieści pięć lat, bo zdarzeniami z jego życia można by obdzielić kilka osób. Do tego jeszcze mistyfikacje, pozy i autokreacja. Marek Hłasko, ikona buntownika polskiej literatury, debiutował wcześnie i szybko zyskał rozgłos. Wiedział, jak wywołać zainteresowanie i podtrzymać uwagę. Znał wszystkich i wszyscy znali jego. Jego narzeczoną była Agnieszka Osiecka, jego opowiadaniami interesowali się filmowcy, wśród nich Has, Ford i Wajda, w jednej z ekranizacji zagrał Cybulski i Sonja Ziemann, przyszła żona pisarza. Był o krok od zrobienia kariery w Hollywood, dokąd pojechał, jak twierdził, za namową Polańskiego. Nie został jednak sławnym scenarzystą. Zyskał za to przyjaciół, wśród nich był Komeda.

Żył szybko i intensywnie. Wbrew woli stał się obywatelem świata. Wszystkie doświadczenia, nawet te najbardziej skrajne i tragiczne, z niewątpliwym talentem przekuwał w literaturę. Nieposkromiony temperament i wyobraźnia nie mieściły się jednak w samym pisaniu – w literacki mit przemieniał również swoje życie i to tak skutecznie, że uwierzono, że jest prostym chłopakiem z Marymontu.

Radosław Młynarczyk dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys. Pokazuje, że zarówno prawda, jak i zmyślenia są tu równie pociągające.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 27 stycznia 2021
  • ISBN: 9788381911931
  • Lektor: Grzegorz Feluś
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Radosław Młynarczyk "Hłasko" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Hłasko
E-book
35,90  26,57 
Ksenia Siekiera
16 marca

Ciekawe połączenie biografii z twórczością, podane w przyzwoitym i wyważonym stylu. Warto po nią sięgnąć, nawet jeżeli z twórczością autora nie miało się wcześniej do czynienia, a nazwisko kojarzyło jedynie ze słyszenia. Całość napisana bardzo zgrabnie, lekkim piórem. Polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę