Uczta

Tekst
Autor:
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Tłumacz o „Uczcie” Platona: Jesteśmy w innym świecie; dwadzieścia trzy wieki wstecz, a jednak dziwnie to wszystko nowoczesne i żywe wstaje spod pióra Platona. Towarzystwo inteligencji ateńskiej zeszło się wieczorem w roku 416 przed Chr. i rozmawia po kolacji o rzeczach mądrych. Bawią się. Chwilami puste, dziecinne prawie żarty, chwilami bajka i mit, to znowu rozkoszna gra słów wieloznacznych i gra na trudnym instrumencie dobrej mowy, chwilami zachwyty myślowe i słowa oderwanych objawień, to znowu apoteoza człowieka, pana nad sobą i pana nad otoczeniem. To wszystko na tle rozmowy o Erosie. Kobiet nie ma, a jest nastrój kwiatów w powietrzu; drewnianych uczonych nie ma, a jest atmosfera jasnej, prostej a bystrej myśli, niby blask jasnych oczu Pallady; jest rozkosz myślenia pojęciami ogólnymi, niby stąpanie po szczytach tam, gdzie obłoki blisko, a niżej gaje róż.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 07 sierpnia 2019
Platon "Uczta" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Radomił Melnik
28 listopada 2019

Dzieło Platona przedstawia rozmowę kilku filozofów przy kolacji. Rozmowy są luźne, choć spodziewałem się sporego wyzwania literackiego. Ku mojemu zdziwieniu książka posiada nawet elementy humorystyczne, całkiem nieźle się bawiłem. Oczywiście posiada ona charakterystyczny dla literatury antycznej język, jednak tłumacz wykonał świetną pracę, dla mnie objaśnienia i przypisy sprostały wszelkim wątpliwościom jakie pojawiały się u mnie podczas czytania “Uczty”. Inspiruje, skłania do refleksji, kanon literatury wszystkich miłośników filozofii i antyku.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę