MikrotykiTekst

Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o  swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.

Opowiadania Pawła Sołtysa Mikrotyki są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Paweł Sołtys "Mikrotyki" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Donata Kmieciak
30 maja 2020

Jest to moje odkrycie roku. Jest to podróż sentymentalna na warszawskie Stegny i Grochów. Sentymentalna, ale pozbawiona taniej ckliwości oraz mocnych, wyrazistych kontrastów charakterystycznych dla kultury pop. Tyle, że Sołtys nie kreuje się na wielkiego pisarza. Wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że nie traktuje swojego pisania jak literatury – zwłaszcza tej przez wielkie L, że te miniatury to dla niego szkice z pamięci, notatki o ludziach, sytuacjach i miejscach, tym co było dla niego ważne i czego nie ma lub co w niczym już nie przypomina jego krainy młodości. Są więc trochę „Mikrotyki” spowiedzią z kryzysu wieku średniego, kryzysu człowieka który ma świadomość, że czerwone lambo nie jest w naszym kraju symbolem statusu, a eleganckim pryszczem na....

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę