Orson Scott Card

Orson Scott Card

Orson Scott Card – współczesny publicysta, pisarz, autor dzieł z gatunku science fiction i FANTASY, zdobywca wielu nagród, w tym kilku najwy... Szczegóły

O autorze

Orson Scott Card – współczesny publicysta, pisarz, autor dzieł z gatunku science fiction i FANTASY, zdobywca wielu nagród, w tym kilku najwyższych – nagród «Hugo» i «Nebula».

Orson Scott Card urodził się 24 sierpnia 1951 roku w Richland w stanie Waszyngton w USA w rodzinie mormonów. Kiedy przyszły pisarz był dzieckiem, jego rodzice często się przeprowadzali. Dzieciństwo Card spędził w Kalifornii, Arizonie i Utah. Ojciec i matka zaszczepili chłopcu zainteresowanie historią świata i archeologią, a także muzyką i teatrem. Orson śpiewał w chórze i brał udział w inscenizacjach religijnych.

Po ukończeniu studiów podjął studia na Uniwersytecie Brighama Younga, wybierając obszar swoich zainteresowań naukowych filologię angielską. Przez trzy lata pracował w Brazylii jako misjonarz, po czym wrócił do USA i zamieszkał w Salt Lake City, gdzie pisał i wystawiał sztuki we własnym małym teatrze.

Orson Scott Card: książki

Literaturą zajął się przymusowo: teatr zbankrutował, nagromadziły się długi, za które trzeba było zapłacić. Publikacja pierwszego opowiadania fantastycznego «Gra Endera» w 1977 roku przyniosła Cardowi popularność. Czytelników i krytyków zainteresowała dramatyczna opowieść o młodym geniuszu, zmuszonym zbyt szybko dorosnąć, by ocalić ludzkość. Do tej pracy Card powrócił siedem lat później i przerobił ją na powieść. Wysiłek nie został zmarnowany: w 1986 roku książka «Gra Endera» otrzymała najbardziej prestiżowe nagrody literackie w dziedzinie science fiction za najlepszą powieść – «Nebula» i «Hugo». Wyjątkowa okazja – kontynuacja powieści o nazwie «Mówca umarłych» (ang. Speaker for the Dead) zdobyła te same nagrody w 1987 roku, a także nagrodę magazynu «Lokus».

Kolejne powieści z serii – «Xenocide» i «Dzieci umysłu» (ang. Children of the Mind), w których Ender pojawia się jako rozjemca próbującego odpokutować za grzechy młodości – nie były tak popularne i nie zdobyły nagród. Autor wrócił do tematyki nastolatków i zaczął pisać o chłopcu Bobie, koledze z klasy Endera w Szkole Wojskowej.

Orson Scott Card stworzył również następujące utwory:

"Cień Endera" (Ender's Shadow);

"Cień Hegemona" (Shadow of the Hegemon);

"Teatr cieni" (Shadow Puppets);

Pisarz nie ograniczył się jednak do serii o Enderze. Drugi najważniejszy cykl to niezwykła mieszanka alternatywnej historii i fantasy. W «Opowieści o Alvinie Stwórcy» (ang. The Tales of Alvin Maker) autor przedstawił, jak rozwijałaby się Ameryka, gdyby spełniły się tradycje Indian, a ludzie o nadprzyrodzonych zdolnościach zaludniliby nasz świat.

W ostatnich latach autor zawodzi zdrowie (doznał udaru mózgu) i nie cieszy jeszcze nowymi książkami swoich fanów.

Dzieła Orsona Scotta Carda można czytać na LitRes online lub pobierać w formatach fb2, txt, epub, pdf.

Podobni autorzy