Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk – polska poetka, pisarka, eseistka, oraz laureatka Nagrody Nobla w literaturze za 2018 rok. Autorka urodziła się w roku 1962... Szczegóły

O autorze

Olga Tokarczuk – polska poetka, pisarka, eseistka, oraz laureatka Nagrody Nobla w literaturze za 2018 rok.

Autorka urodziła się w roku 1962, w Sulechowie i wychowywała w Klenicy. Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida ukończyła w Kietrzu, dokąd przeniosła się wraz z rodzicami.

Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w trakcie studiów opiekowała się osobami z zaburzeniami psychicznymi w charakterze wolontariatu. Autorka interesowała się również pracami Carla Junga, co miało duży wpływ na jej twórczość. Po skończeniu studiów podjęła pracę jako psychoterapeutka w Wałbrzyskiej poradni zdrowia psychicznego. Obecnie pisarka mieszka we Wrocławiu.

Twórczość

Olga Tokarczuk debiutowała w 1979 roku na kartach czasopisma “Na przełaj”. Pierwsze opowiadania były publikowane przez nią pod pseudonimem Natasza Borodin. W 1993 roku pisarka wydała swoją pierwszą powieść “Podróż ludzi Księgi”. Dwa lata później ukazał się utwór “Prawiek i inne czasy”, który okazał się dużym sukcesem. Także sporą popularnością cieszyły się zbiory opowiadań “Szafa” w 1997 roku oraz “Dom dzienny, dom nocny” z roku 1998.

W roku 2019 autorka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Co więcej, jej powieść “Bieguni” zdobyła nagrodę “The Man Booker International 2018” oraz Literacką Nagrodę „Nike” w 2008 roku. W 2015 roku tę samą nagrodę otrzymałą powieść “Księgi Jakubowe”.

Twórczość Olgi Tokarczuk można przeczytać w 35 językach obcych.

Publikacje

Do klasyków publikacji autorki należą utwory:

  • ”Lalka i perła”
  • ”Bieguni”
  • ”Księgi Jakubowe”
  • ”Podróż ludzi Księgi”
  • ” Prowadź swój pług przez kości umarłych”
  • ”Miasto w lustrach”
  • ”Dom dzienny, dom nocny”
  • ”Szafa”

Kupujcie, pobierajcie i czytajcie online książki noblistki Olgi Tokarczuk na LitRes. A tym, którym bardziej podoba się słuchać niż czytać, polecamy audiobooki.

Podobni autorzy