Okultystyczne korzenie światowej rewolucji

Tekst
Ezoteryka w służbie postępu
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Co komunizm ma wspólnego z tradycją ezoteryczną, ze starożytnymi orfikami i gnozą? Sam Karol Marks miał osobiście niewiele wspólnego z orfizmem, ale korzenie idei, które gorliwie wyznawał, sięgają zamierzchłej starożytności. Kiedy z ideologii zdrapiemy pokost propagandy, ze zdziwieniem dokopiemy się do głęboko ezoterycznej natury komunizmu. Do prawdy tak zaskakującej, że zdumiałaby wielu zagorzałych komunistów, wierzących, że wyznają ideologię wolną od wszelkich konotacji religijnych, ideologię opartą na materialistycznych założeniach naukowych, a nie na przesądach. Bo komunizm to w gruncie rzeczy zbiór kilku ezoterycznych dogmatów: – materializm (monizm) i związane z tym zakwestionowanie widzialnej rzeczywistości – przyjęcie dialektyki jako metody myślenia akceptującej absurd (sprzeczność) – odrzucenie własności prywatnej i wszelkiej hierarchii. U podstaw tej teologii stoi zaś przekonanie, że człowiek jest bogiem, najwyższym stworzeniem we wszechświecie, które ma prawo stanowić o tym, co dobre i złe. W praktyce – to ostatnie przekonanie ograniczało się dziwnym trafem do wąskiej grupy nadludzi, którzy rościli sobie prawo do decydowania o życiu i śmierci podległych sobie mas. Głosili oni, a część wierzyła, że zbudują dla bliźnich/braci/towarzyszy idealny świat. Szkoda, że ta wiara, jako głęboko utopijna, ładnie brzmiący “przesąd światło ćmiący” prowadzi ich zawsze do tragedii, a ich zamierzenia szlachetnych ideowców niezmiennie kończą się zbrodnią.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 28 maja 2020
Michał Krajski "Okultystyczne korzenie światowej rewolucji" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Szczepan Ruszkowski
15 września 2020

Bardzo ciekawa książka, warta uwagi. Porusza wiele interesujących kwestii. Widać, że autor jest prawdziwym pasjonatem jeśli chodzi o dziedzinę w której się specjalizuje. Na szczególną uwagę zasługują cudowne ilustracje, które są dopełnieniem słów autora, z jeszcze większą przyjemnością przeglądałem część światowej historii. Następnie ciekawostki, które znalazły się w tej książce, wielkie nazwiska, o których uczyłem się na lekcjach historii takich jak choćby Martin Luter King, czy starożytni myśliciele, którzy byli odważnymi rewolucjonistami. Do tego fascynująca tematyka sekt. Serdecznie polecam tę książkę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę