Błoto słodsze niż miód

Tekst
Głosy komunistycznej Albanii
Z serii: Sulina
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

„Błoto słodsze niż miód” to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • Rozmiar: 280 str. 9 ilustracji
Małgorzata Rejmer "Błoto słodsze niż miód" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sulina»
UFO nad Bratysławą
Petersburg
Rumun goni za happy endem
-5%
Melania Lisko
05 czerwca 2020

Małgorzata Rejmer podjęła temat, o którym niewiele się słyszy. Jej reportaż pt. «Błoto słodsze niż miód» to świadectwo ludzi, którzy padli ofiarą systemu komunistycznego w Albanii, podczas rządów dyktatury Enver Hoxha. Choć jako Polacy z komunizmem zmierzyliśmy się na własnej skórze, po przeczytaniu książki Rejmer widzę, że oszczędzono nam sporo męki. Opisane historie budzą przerażenie, a pomimo swojej absurdalności są jednak autentyczne i należy o nich mówić. Autorka postawiła na wypowiedzi obywateli, zwykłych ludzi, którzy na swój sposób starają się zmierzyć z rzeczywistością, przed jaką postawiła ją dyktatura. O tym do czego są zdolni ludzie rządzący i ci przez ten rząd kierowani. Wstrząsająca, bardzo ważna lektura, zmuszająca do refleksji. Polecam

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę