Poskromienie księżniczki

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Maisey Yates
Poskromienie księżniczki

Tłumaczenie:

Alina Patkowska

PROLOG

Od godziny trwała parada prezentów, niczym w poranek Bożego Narodzenia. Przed oblicze króla Kairosa znoszono wszelkie bogactwa Tirimii: kosze pełne owoców, obrazy najsłynniejszych malarzy i biżuterię od najbardziej znanych jubilerów, ale najlepsze ambasadorowie Tirimii zachowali na koniec.

Kairos popatrzył ze swojego tronu na stojących przed nim ludzi, którzy zapowiadali właśnie największy skarb, klejnot swojej kolekcji.

– Ten podarek z pewnością spodoba się Waszej Królewskiej Mości – mówił człowiek o imieniu Darius. – To, co najpiękniejsze w całej Tirimii. Dar dla twojego pałacu, dla rozwoju dobrych stosunków między Tirimią i Petras. Dowód, jak daleko zaszliśmy od czasów krwawej rewolucji. Nie możemy zmienić historii, ale możemy pokazać, że zdecydowani jesteśmy patrzeć w przyszłość.

Darius mówił o wydarzeniach sprzed piętnastu lat, kiedy to obalono monarchię w Tirimii. Kairos nie był wówczas władcą, ale wiedział od ojca, co się zdarzyło. Buntownicy w Tirimii stanowili wówczas zagrożenie dla granic Petras. Odbudowa zaufania między dwoma krajami trwała długo, a dzisiejsza audiencja była częścią tego procesu. Kairos niedawno objął tron i mieszkańcy Tirimii najwyraźniej chcieli rozpocząć wzajemne stosunki od pozytywnego tonu.

Kairosa nie interesowały błyskotki, ale Tirimia posiadała naturalne zasoby, których potrzebował, a wojna nie leżała w interesie żadnego z krajów. Dlatego zgodził się na tę audiencję i teraz patrzył na kolejne podarunki z rosnącym zniecierpliwieniem.

– Na dowód dobrej woli i przyjaźni między naszymi narodami – mówił Darius służalczym tonem – przywieźliśmy ci w prezencie księżniczkę Zarę.

Drzwi do sali tronowej otworzyły się i stanęła w nich kobieta. Ręce miała splecione na brzuchu, na przegubach złote obręcze przypominające kajdany i po bokach eskortowało ją dwóch potężnych mężczyzn. Kairos przez chwilę miał wrażenie, że naprawdę jest skuta kajdanami, ale zaraz opuściła ręce wzdłuż boków. Włosy miała długie i ciemne, splecione w warkocz, który kołysał się przy każdym kroku, a jej twarz zdobiły złote kropki nad brwiami i pod oczami. Jej ciemna, egzotyczna uroda nie zrobiła na nim żadnego wrażenia. Zupełnie nie przypominała jego żony Tabithy, która była chłodną blondynką i jedyną kobietą, jakiej pragnął.

Tabitha wymówiła się z udziału w uroczystości i Kairos pożałował, że jej tu nie ma. Czy w jej niebieskich oczach zapłonęłaby zazdrość? A może siedziałaby tu obojętna i nieporuszona albo nawet zaproponowałaby, żeby sobie wziął tę dziewczynę? Od jakiegoś czasu bardzo nisko go ceniła.

– To chyba jakieś nieporozumienie – oświadczył. – Nie mogę uwierzyć, że dajecie mi w prezencie ludzką istotę!

Darius szeroko rozłożył ręce.

– W Tirimii nie potrzeba nam księżniczek.

– A zatem postanowiliście oddać ją mnie?

– Wasza Wysokość może z nią zrobić, co zechce. Najlepiej byłoby, gdyby Wasza Wysokość pojął ją za żonę. Nie chcemy pozbawiać jej honoru, ale bez względu na to, co Wasza Wysokość z nią zrobi, będzie to dla niej zaszczyt.

Druga żona. Nie mogło być nic gorszego.

– Niezmiernie żałuję, ale mam już żonę – odrzekł Kairos bez cienia żalu.

– Jeśli Wasza Wysokość nie uważa za stosowne poślubić kolejnej żony, to nie mamy nic przeciwko temu, by została królewską konkubiną.

– Nie zamierzam również brać sobie konkubiny – odrzekł Kairos już ostrzej.

– Potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa – rzekł na to Darius. – Jeśli mamy otworzyć granicę z Petras, konieczne są więzy krwi. To stara, wypróbowana metoda zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

– A ja myślałem, że wasz kraj wchodzi już w nowoczesność – mruknął Kairos, patrząc na kobietę. Na jej nisko pochylonej twarzy płonął gniew, ale milczała. – Ten podarunek świadczy chyba o czymś przeciwnym.

– Nasz system rządów jest młody, ale kraj stary. Trudno jest pogodzić tradycję z wymogami współczesności. Zmierzamy w przyszłość, ale musimy robić to tak, żeby naród był zadowolony. Z pewnością Wasza Wysokość rozumie, co to oznacza.

Kairos uśmiechnął się lekko. Coś mu przyszło do głowy. Andres. To będzie dla niego doskonałe zajęcie. Kairos nigdy do końca nie wybaczył bratu zdrady i myśl o zemście była bardzo przyjemna, a poza tym ta zemsta mogła się okazać korzystna dla kraju.

– Jak już wspomniałem, mam żonę, ale mój brat jest samotny. Ta dziewczyna będzie w sam raz dla niego.

ROZDZIAŁ PIERWSZY

Andres nigdy nie lubił wracać do pałacu w Petras. Wolał swoje penthouse’y w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku. W każdym z tych miast czekała na niego piękna kobieta. Może to było banalne, ale czuł się z tym dobrze.

W Petras nigdy nie czuł się dobrze. Jego brat Kairos rządził nim żelazną ręką, jakby Andres wciąż był chłopcem, którego należy mieć pod kontrolą, a nie mężczyzną po trzydziestce. Pobyt w pałacu za każdym razem szybko zmieniał się w rutynę. Andres odwiedzał szpitale i pokazywał się w miejscach publicznych, gdzie starannie zapisywano każde wypowiedziane przez niego słowo. Nudził się jak mops podczas sztywnych kolacji w towarzystwie starszego brata i jego żony, a potem spędzał długie, samotne noce w ogromnej królewskiej sypialni, bo Kairos nie pozwalał mu sprowadzać kochanek do świętych pomieszczeń rodziny Demetriou. Andres był przekonany, że brat będzie go karał za przeszłe winy aż do samej śmierci.

Dlatego, gdy teraz wszedł do sypialni, bardzo się zdziwił. Rozluźnił krawat, który denerwował go jak wszystko tutaj, i zatrzasnął za sobą drzwi, a potem zastygł. Pośrodku łóżka, z kolanami podciągniętymi do piersi, siedziała kobieta. Długie ciemne włosy opadały jej na ramiona. Przez chwilę patrzyli na siebie, a potem kobieta podniosła się i przywarła plecami do ozdobnego wezgłowia. Nie była tu zaproszona, ale też nie wydawała się podniecona tym, że się tu znalazła. Jedno i drugie było co najmniej dziwne.

– Kim jesteś i co tu robisz? – zapytał.

Dziewczyna wyzywająco podniosła głowę.

– Jestem księżniczka Zara Stoica z Tirimii.

Andres doskonale wiedział, że Tirimia nie jest już monarchią. Jakiś czas temu miała tam miejsce krwawa rewolucja i króla zrzucono z tronu. Ale nie miał pojęcia, że pozostał przy życiu jeszcze ktoś z królewskiego rodu, tym bardziej księżniczka.

Jej ciemna skóra pomalowana była wokół oczu złotą farbą, a usta ciemnoczerwoną szminką, która zapewne miała wyglądać zachęcająco, księżniczka jednak sprawiała wrażenie, jakby miała ochotę go ugryźć. Sięgające bioder włosy miała potargane, jakby przed chwilą z kimś walczyła.

– Pomyliłaś chyba pałace, księżniczko.

– Niczego nie pomyliłam – odrzekła sztywno. – Byłam więźniem we własnym kraju, a teraz przywieziono mnie tutaj jako podarunek dla króla Kairosa.

Andres uniósł brwi. Jego brat nie wiedziałby, co zrobić z takim podarunkiem, nawet gdyby nie był żonaty.

– W takim razie pomyliłaś pokoje.

Wyraz jej twarzy stał się jeszcze groźniejszy.

– Twój brat nie chciał mnie zatrzymać i oddał tobie.

To brzmiało zupełnie absurdalnie. Ta kobieta miała być podarunkiem dla niego?

– Chcesz powiedzieć, że przekazał prezent komuś innemu?

– Chyba tak. – Zmarszczyła brwi, najwyraźniej nie dostrzegając komicznej strony tej sytuacji. Z drugiej strony, gdyby to jego przekazywano z rąk do rąk jako niechciany prezent, zapewne też nie czułby się szczególnie rozbawiony.

– Czy mogłabyś tu chwilę zaczekać?

– Przez cały czas tylko czekam – warknęła. – Gdybym miała jakieś inne możliwości, w ogóle by mnie tu nie było.

Obrócił się na pięcie i zbiegł po schodach do gabinetu Kairosa. Nie miał żadnych wątpliwości, że znajdzie brata nad dokumentami. Pchnął drzwi bez pukania. Tak jak odgadł, Kairos rzeczywiście siedział przy biurku.

– Czy mógłbyś mi wyjaśnić, co robi ta kobieta w moim łóżku?

Kairos nawet nie podniósł głowy.

– Andres, gdybym miał ci opowiadać o każdej kobiecie w twoim łóżku, to nie miałbym czasu na nic innego.

– Wiesz, o czym mówię. Na górze w mojej sypialni jest jakaś kobieta.

Dopiero teraz Kairos podniósł głowę.

– Ach, tak. Zara.

– To jakaś księżniczka? Mówi, że jest więźniem.

– To nieco bardziej skomplikowane.

– W takim razie wyjaśnij, o co tu chodzi.

Kairos uśmiechnął się. Andres z wrażenia omal nie wpadł pod biurko. Uśmiech na twarzy jego brata był bardzo rzadkim widokiem.

– Dostałem ją od dygnitarzy z Tirimii.

– Tyle już zdążyłem się dowiedzieć.

– Jak wiesz, próbuję nawiązać z nimi stosunki handlowe. Tirimia to nasz najbliższy sąsiad i nie ma sensu robić sobie z nich wrogów. To mogłoby być niebezpieczne i kosztowne. – Twarz Kairosa znów spoważniała. – Ojciec nie zamierzał naprawiać relacji między naszymi krajami. Ja próbuję to zrobić. Chcę przywrócić Petras do dawnej chwały i jest na to tylko jeden sposób.

– Przyjąć prezent w postaci kobiety, jakby to był drogi zegarek?

– Tak. Jak prezent na Gwiazdkę, tylko trochę wcześniej.

– Mam ją nosić w kieszeni i pytać, która godzina? – wycedził Andres przez zaciśnięte zęby.

– Nie gadaj głupstw. Masz się z nią ożenić.

Andres poczuł gniew.

– Ach, rozumiem. To twoja spóźniona zemsta.

– Powtórzę: nie gadaj głupstw. Mam na głowie cały kraj, nie mam czasu na zemstę. Nawet jeśli sprawia mi to odrobinę przyjemności, jest konieczne, żebyś zawarł ten związek.

 

– Moim zdaniem nie masz powodu, by żywić urazę. Lepiej ci z Tabithą niż z Francescą.

– Można by o tym dyskutować – mruknął Kairos.

Andres nigdy się nie łudził, że jego brat i jego żona są w sobie zakochani, szczególnie że doskonale znał okoliczności ich ślubu, ale po raz pierwszy usłyszał od Kairosa negatywną uwagę na ten temat. Tabitha kiedyś była osobistą asystentką króla, ale odnalazła się w roli władczyni i tylko dzięki temu Andres potrafił się rozgrzeszyć z tego, że przed pięciu laty uwiódł poprzednią narzeczoną Kairosa w hotelu w Monte Carlo. Był tak pijany, że nie pamiętał, co zaszło między nim a Francescą, ale zdjęcia i film wideo nie pozostawiały żadnych wątpliwości. Następnego dnia film trafił do internetu i upokorzony Kairos musiał zerwać zaręczyny, choć było jasne, że nie kochał Franceski i jego złość nie była rozpaczą złamanego serca.

Wkrótce potem ogłosił zaręczyny z Tabithą. Ślub odbył się zgodnie z planem, tylko panna młoda była inna. Skandal udało się zamieść pod dywan i Andres mógł zapomnieć o swojej roli w całej tej sytuacji. Ale jeśli związek Kairosa z Tabithą nie był udany, to wszystko zaczynało wyglądać inaczej.

– A co to ma wspólnego ze mną? – zapytał.

– Jeśli się ożenisz, będziesz mógł mi pomóc nawiązać dobre relacje z Tirimią. Księżniczka Zara jest doskonałym rozwiązaniem. Musisz wreszcie dorosnąć i zacząć brać odpowiedzialność za swoje życie. Okazałem ci już bardzo wiele cierpliwości. Gdy ty uwodziłeś kobiety na całym świecie, ja musiałem wziąć na siebie ciężar zarządzania krajem.

– I dlatego chcesz mi zrzucić na głowę kobietę, która wcale sobie tego nie życzy?

– Przecież wiesz, że i tak musiałbyś się kiedyś ożenić. To chyba dla ciebie żadna nowina.

– Ale wydawało mi się, że będę miał coś do powiedzenia w kwestii wyboru żony.

Kairos mocno uderzył pięścią w biurko.

– Mężczyźni tacy jak my nie mają tego przywileju. Dotychczas żyłeś pod kloszem, zwolniony z wszelkiej odpowiedzialności. Ja nie miałem tego komfortu. Wiem, jak to jest. Trzeba się ożenić odpowiednio, a nie z miłości. Owszem, być może jestem ci wdzięczny, że oszczędziłeś mi rozwodu z Francescą, ale wybrałem Tabithę w pośpiechu i teraz wygląda na to, że brak szczęścia w małżeństwie nie jest moim największym problemem.

– A czy jesteś nieszczęśliwy?

Kairos potarł skronie.

– Nigdy nie oczekiwałem, że będę szczęśliwy, ale potrzebuję dziedzica. Chyba zauważyłeś, że dotychczas się go nie doczekałem.

– Wydawało mi się, że staracie się o dziecko.

Kairos zwinął dłonie w pięści.

– Nigdy nie stosowaliśmy antykoncepcji. Od pięciu lat. Teraz już wiesz, jak się rzeczy mają.

– Do czego ty zmierzasz, Kairos? Musisz mi to powiedzieć wyraźnie.

– Chcę powiedzieć, że być może to ty będziesz musiał spłodzić spadkobiercę korony. A to znaczy, że musisz się ożenić. Z kimś z królewskiego rodu. Księżniczka Zara pochodzi z królewskiego rodu.

– Mam tak z dnia na dzień ożenić się i zacząć produkcję dzieci?

Kairos pomachał ręką.

– Nie rób z tego dramatu. To, że się ożenisz, nie znaczy jeszcze, że masz zupełnie zmienić swoje zachowanie. Może tylko tyle, że będziesz musiał być bardziej dyskretny.

To, że jego brat sugerował romanse za plecami żony, było bardzo dziwne.

– A czy ty zdradzasz swoją żonę?

W policzku Kairosa zadrgał mięsień.

– Nie. Mówię ci tylko, że nie wszystko musi się dla ciebie zmienić. Oczywiście twoje małżeństwo będzie miało dynastyczny charakter, ale nie sądzę, byś musiał dochowywać jej wierności, o ile tylko będziesz traktował ją z szacunkiem.

– Nie mam żadnego doświadczenia z wiernością.

– Chyba zawsze wiedziałeś, że w końcu nadejdzie dzień, gdy będziesz musiał przejąć część odpowiedzialności za kraj. I ten dzień właśnie nadszedł. Ojciec nie spodziewał się po tobie niczego dobrego, ale ja oczekuję, że weźmiesz na siebie część tego ciężaru.

– Sądziłem, że jako drugi syn nie będę musiał dźwigać żadnych ciężarów aż do twojej śmierci.

– Tak się nieszczęśliwie dla ciebie składa, że stało się inaczej. Potrzebuję cię z powodów politycznych i praktycznych.

Andres popatrzył w ciemne, rozzłoszczone oczy brata.

– Skoro tak się rzeczy mają z Tabithą, możesz się przecież rozwieść i znaleźć inną kobietę, która da ci dzieci.

Kairos zaśmiał się gorzko.

– Jeśli masz zostać mężem, to najpierw musisz się nauczyć paru rzeczy. Nie mogę porzucić żony tylko dlatego, że nie może dać mi dzieci. Prasa by mnie zniszczyła. Złożyłem jej przysięgę i zamierzam dotrzymać. Czas już, byś odkupił swoje grzechy, braciszku.

Andres zazwyczaj czuł się bardzo dobrze ze swoimi grzechami i nie miał najmniejszej ochoty ich odkupywać – z wyjątkiem Franceski. Tego nie mógł sobie darować, szczególnie teraz, gdy dowiedział się, jak wygląda sytuacja z Tabithą.

– Pominąłeś bardzo ważną część tej układanki – stwierdził.

– Jaką?

– Ona nie chce za mnie wychodzić. Okazała to zupełnie jasno, gdy wszedłem do sypialni. Uważa się za więźnia.

– Nie ma zbyt wielkiego wyboru – odrzekł Kairos. – Zdaje się, że gdyby wróciła do Tirimii, znalazłaby się w niebezpieczeństwie. Ich rząd stara się teraz traktować nas uprzejmie, ale nie chciałbym stawiać na szali jej życia. Tutaj jest bezpieczna.

– I co ja mam z nią zrobić?

– Jesteś legendarnym playboyem. Nie potrzebujesz chyba ode mnie rady, co masz zrobić z kobietą?

– To nie kobieta, tylko jakaś dziwna istota! – Pomyślał o czarnych, potarganych włosach i błyszczących wściekłością oczach. To miała być narzeczona z królewskiego rodu? Jeśli chciał przekonać wszystkich, że się zmienił, to potrzebował kobiety dwa razy spokojniejszej niż Tabitha.

Kairos roześmiał się.

– Jestem żonaty, ale mimo to zauważyłem, że jest piękna. A moje słowo jest tu prawem – dodał stanowczo. – Jesteś mi coś winien, bracie, i dlatego teraz wypełnisz moje polecenie. Masz ją oswoić, wyszkolić, uwieść. Rób, co chcesz, tylko się z nią ożeń.

Andres zacisnął zęby. Już od jakiegoś czasu spodziewał się, że ta chwila w końcu nadejdzie. Był księciem i nigdy nie miał nadziei, że uda mu się uniknąć małżeństwa i dzieci. To była tylko kwestia czasu, a teraz ten czas nadszedł.

– Coś jeszcze, Wasza Wysokość? – zapytał sucho.

– Nie zwlekaj z tym zbyt długo.

ROZDZIAŁ DRUGI

Księżniczka Zara Stoica, dziedziczka tronu bez tronu, była już zmęczona zaspokajaniem kaprysów mężczyzn. To przez nich w dzieciństwie musiała opuścić pałac i zamieszkać w głębi mrocznych lasów, wśród koczowników, którzy zapewnili jej bezpieczeństwo, bowiem od wieków przestrzegali tradycji honoru i gościnności. Piętnaście lat później inni mężczyźni wyrwali ją z tego bezpiecznego miejsca, żeby użyć jako pionka w politycznych sojuszach z sąsiednimi krajami. Oczywiście na tronie w Petras również siedział mężczyzna, który uznał, że jak najbardziej może ją zatrzymać i oddać swojemu bratu jak łup wojenny.

W rezultacie zupełnie jej nie zdziwiło, że właścicielem tego pokoju okazał się mężczyzna, który wpadł tu przed godziną i śmiertelnie ją wystraszył. Przypuszczała, że umieszczono ją w sypialni księcia Andresa, człowieka, który miał zostać jej mężem. Na samą tę myśl robiło jej się zimno. Poza tym zaczynała się nudzić w zamknięciu. Przez nieduże okno przy łóżku miała widok na miasto, ale nie był to zbyt pociągający widok: ciasno stłoczone domy, za nimi wieżowce i samochody pełzające po ulicach jak mrówki. Wolała czyste, świeże powietrze gór, ciszę i świerki. Zamknięta w wielkim zamku, widząc przed sobą tylko budynki wzniesione ręką człowieka, traciła poczucie czasu.

Wróciła na łóżko i zapadła się w miękkie materace. Te luksusy były szokujące. Zara spędziła wiele lat w taborze. Było to przyjemne życie, niepozbawione wygód, ale z pewnością bez takich luksusów. Popatrzyła na misterne sztukaterie na suficie. Spomiędzy nich zwieszał się wielki kandelabr. Po raz pierwszy była w pokoju z kandelabrem. Tirimia nawet przed rewolucją była znacznie uboższym państwem niż Petras.

Zeszła z łóżka i znów poczuła niepokój. Bez względu na to, czy mężczyzną, którego widziała, był książę Andres, czy ktoś inny, nie chciała go. Nie chciała też, by znów ją znalazł na łóżku. Obeszła dookoła pokój, zatrzymała się przy zamkniętych drzwiach i pociągnęła za ozdobną klamkę. Po drugiej stronie znajdowała się wielka łazienka, znacznie bardziej nowoczesna od sypialni. Westchnęła na widok prysznica oddzielonego od reszty pomieszczenia szklaną ścianą i wielkiej, wpuszczonej w podłogę wanny. W środku lasu można było tylko pomarzyć o długich, ciepłych kąpielach, a gdy znów sprowadzono ją do pałacu, również nie zapewniono jej wanny.

Zatrzymała się przed dużym lustrem. Niżej na marmurowej półce stała kolekcja buteleczek. Po co mężczyźnie tyle różnych balsamów i perfum? Otworzyła jedną z nich. To była woda kolońska o korzennym, sandałowym zapachu. Zara nie znała nikogo, kto by tak pachniał. Odstawiła buteleczkę i sięgnęła po następną. W tej był jakiś balsam. Pokusa okazała się zbyt wielka. Zara ostrożnie przechyliła butelkę, wylała odrobinę balsamu na dłonie i rozsmarowała po skórze. Jej dłonie były szorstkie od wielu lat ciężkiej pracy i życia na świeżym powietrzu. Nie żałowała tego, uważała, że takie dłonie świadczą o sile, ale ta chwila luksusu była bardzo przyjemna.

– Co ty robisz?

Odwróciła się raptownie i oparła plecami o półkę, strącając kilka buteleczek. Z progu groźnie spoglądał na nią ten sam mężczyzna, który wcześniej zajrzał do sypialni.

– Nudziłam się – wyjaśniła.

Przywykła do widoku dużych mężczyzn – dużych i dominujących. Ze względu na prosty, wędrowny tryb życia niektórzy uważali ludzi, wśród których się wychowała, za Cyganów. Ale to nie byli Cyganie, lecz resztka starego plemienia, które wciąż żyło tak jak kiedyś. Nie była to wojownicza kultura, ale wszelkimi siłami starali się chronić swój obóz i każdego, kto znajdował się pod ich opieką.

Mężczyzna, który stał przed nią, wydawał się znacznie bardziej cywilizowany niż szorstcy koczownicy, wśród których wyrosła i właśnie ta powłoczka cywilizacji przerażała ją najbardziej, bo Zara wyczuwała, że kryje się pod nią potężna siła, ukryta tak głęboko, że nie sposób było ocenić jej rozmiarów.

Bardzo niewiele rozumiała ze świata, w którym się znalazła. Jej dotychczasowe życie było o wiele prostsze. Była chroniona i bezpieczna, a jej świat był niewielki – składał się z lasu, taboru, ognisk, przy których gotowano posiłki, oraz ludzi, których znała przez większą część życia. A teraz znalazła się w obcym kraju w towarzystwie potężnego mężczyzny w dobrze skrojonym garniturze. Miał krótkie czarne włosy, mocną szczękę i wyraźne ciemne brwi. Był piękny urodą drapieżnika i trudno było oderwać od niego wzrok. Mężczyźni, których znała wcześniej, zaliczali się do jednej z dwóch kategorii: ci, wśród których wyrosła, oraz wrogowie. Ten człowiek nie był ani jednym, ani drugim. Mógł się okazać wrogiem lub jedynym jej sprzymierzeńcem; na razie tego nie wiedziała.

Dwa miesiące temu, gdy porwano ją z taboru, uświadomiła sobie, że ma bardzo niewiele możliwości. Jeśli spróbuje uciec i wrócić do swojego plemienia, wszyscy oni zostaną ukarani. Nie mogła w ten sposób odwdzięczyć się im za to, że przyjęli ją do siebie, karmili i ubierali przez piętnaście lat. Nie mogła również uciec i pozostać w Petras. Nie miała pieniędzy ani żadnego dowodu tożsamości, nie znała miasta ani kraju, nie umiała prowadzić samochodu i nie miała tu przyjaciół. Toteż musiała ich sobie znaleźć.

Popatrzyła na mężczyznę stojącego w drzwiach łazienki, zastanawiając się, czy mógłby zostać jej przyjacielem. Nie należało z nim walczyć od samego początku. Do pewnego stopnia musiała okazać mu posłuszeństwo i poczekać na odpowiednią chwilę.

– Nudziłaś się? – powtórzył.

– Tak. Nie wiem, jak długo już tu jestem, ale wydaje mi się, że długo.

– Zacznijmy od początku – powiedział. – Jestem książę Andres i podobno mamy wziąć ślub.

Zara poczuła, że robi jej się gorąco.

– Naprawdę?

– Tak mi powiedziano. – Uniósł ciemne brwi. – Może zechciałabyś porozmawiać ze mną w jakimś wygodniejszym miejscu?

Powoli skinęła głową i poszła za nim. W brzuchu jej zaburczało.

– Jestem głodna – powiedziała i dopiero teraz uświadomiła sobie, że nie jadła nic od wczesnego ranka.

– W takim razie każę cię nakarmić.

Wkrótce przyniesiono jej tacę zastawioną mięsem, serami, owocami i chlebem. Usiadła na łóżku, przykryła nogi kocem i zaczęła jeść. Czuła na sobie jego uważne spojrzenie. Patrzył na nią, jakby była niebezpiecznym zwierzątkiem, które może ugryźć. Ta myśl sprawiła jej przyjemność. Jej potrzeby zawsze były proste: ciepło, pożywienie, schronienie. Jeśli miała to wszystko, dawała sobie radę. Jadła zatem w milczeniu, wyczuwając jego rosnące zniecierpliwienie.

 

– Kiedy jadłaś po raz ostatni?

– Dziś rano.

– Jesteś za chuda – stwierdził rzeczowo.

Poczuła się urażona, choć nie rozumiała dlaczego. Nigdy zanadto się nie zastanawiała nad swoim wyglądem. Przydzielono jej kobietę, która miała ją upiększyć przed spotkaniem z królem, ale dla Zary nie miało to większego znaczenia. Ta kobieta nałożyła jej za dużo makijażu. Ona sama domalowała sobie złote kropki w hołdzie dla kultury, którą przyjęła za własną. Wśród nomadów nigdy nie rozmawiano o jej urodzie. Była pod ochroną przywódcy Raza i żadnemu mężczyźnie nie wolno było jej dotknąć ani nawet popatrzeć na nią bez szacunku. A teraz ten człowiek mówił jej, że jest za chuda. Wpadła w złość.

– Ci, którzy mnie porwali, nie przejmowali się zanadto, czy coś jem.

– Zostałaś porwana?

– A jakie to ma dla ciebie znaczenie? Dla twojego brata nie miało żadnego. Przyjął mnie natychmiast jak koszyk owoców.

Andres obrzucił wzrokiem całą jej postać.

– Przecież widzę, że nie jesteś koszykiem owoców.

– Wszyscy przekazują mnie sobie z rąk do rąk. – Pociągnęła nosem. – Chyba powinnam się cieszyć, że do tej pory nikt nie próbował skosztować winogron z mojego koszyka.

– Księżniczko – powiedział takim tonem, jakby to było oskarżenie.

– Jestem księżniczką, ale moje miejsce zajął ktoś inny. Nie żadna księżniczka, tylko marionetkowy rząd, który udaje, że troszczy się o wolność ludzi, gdy tak naprawdę interesuje go tylko władza.

– Myślałem, że cała królewska rodzina zginęła podczas rewolucji.

Zrobiło jej się zimno w środku, jak zawsze, gdy myślała o rodzicach i bracie. Jej wspomnienia przypominały stare, wytarte fotografie. Wyraźny był tylko chłód, który poczuła po raz pierwszy, gdy dowiedziała się, jaki los ich spotkał. Nie był to zwykły smutek, lecz dotknięcie śmierci, od którego krew w żyłach zmieniała się w lód. Minęło wiele miesięcy, zanim wreszcie Zara odtajała na tyle, że zaczęła cokolwiek czuć.

– Jak widzisz, nie zginęłam. Zabito wszystkich innych: moją matkę, ojca, brata. Pokojówka mojej matki miała rodzinę, która żyła w lesie w tradycyjny sposób. Zostawiła mnie u nich. Chronili mnie przez wiele lat.

– Aż do teraz.

Zara sięgnęła po kawałek chleba.

– To nie była ich wina. Urządzono zasadzkę i zostałam porwana.

– Czy można cię zwrócić tym ludziom?

Zastanowiła się nad tym. Gdyby powiedziała, że tak, czy zechciałby jej pomóc, czy też nadal upierałby się przy małżeństwie? Ten pomysł był zupełnie absurdalny. Nie czuła się gotowa zostać żoną żadnego mężczyzny, nie interesowało jej to. Sama myśl, że miałaby nosić koronę i siedzieć na tronie, przypominała najgorszy koszmar. Na tronie byłaby łatwym celem. Raz już przez to przeszła i nie chciała powtarzać tego doświadczenia. Powinna poprosić księcia Andresa, żeby odwiózł ją do domu. Ale wówczas naraziłaby życie ludzi, którym zawdzięczała tak wiele. Nie mogła tam wrócić.

Zbyt wiele już w życiu straciła, zbyt wielu ludzi zginęło. Raz mówił, że jej ojciec był człowiekiem głębokich przekonań. Chciał zmienić przestarzałe zasady panujące w Tirimii. Zawarł pakt z plemieniem Raza, który pozwalał im zachować niezależność, i za to go zabito. Z lojalności i szacunku dla jej ojca Raz zaryzykował dobro swoich ludzi, by ją chronić. Nie mogła znów ich narażać. Musiała wymyślić jakiś sposób, by ochronić się samodzielnie.

– Nie – powiedziała. – Nie mogę do nich wrócić. To byłoby zbyt niebezpieczne. Ale, oczywiście, nie mogę też wyjść za ciebie – dodała, sięgając po winogrono z talerza.

– Naprawdę?

– Nie chcę wychodzić za mąż.

– Dlaczego? Obawiasz się, że ktoś mógłby skosztować twoich winogron? – Wyjął owoc spomiędzy jej palców i wrzucił sobie do ust. Zara patrzyła na niego jak zahipnotyzowana.

– Nie znam cię – powiedziała w końcu, sięgając po następne winogrono. – A to tylko pierwszy z powodów.

– Mamy mnóstwo czasu, żeby się nad tym zastanowić. Możesz mi szeroko opowiedzieć o wszystkich swoich powodach.

– Poznam je dopiero wtedy, kiedy poznam lepiej ciebie.

– Wydaje mi się, że właśnie opisałaś małżeństwo. Chodzi o to, że dwoje ludzi, którzy tak naprawdę wcale się nie znają i nie dostrzegają swoich wad, żyje razem, aż w końcu zdają sobie sprawę, dlaczego dokonali kiepskiego wyboru.

– To brzmi bardzo zachęcająco. – Poruszyła się na łóżku i tym razem sięgnęła po figę.

– Nie za bardzo wierzę w tę instytucję.

– W takim razie dlaczego mamy brać ślub?

– Bo… – odrzekł ostrożnie – bo mój brat tak powiedział, więc tak musi być. Widzisz, Zaro, bycie młodszym bratem następcy tronu ma mnóstwo zalet. Przez ostatnie trzydzieści dwa lata życia nie musiałem być za nic odpowiedzialny. Kairosa zawsze ograniczał honor, obowiązek i rozmaite inne rzeczy, od których mnie przechodzą dreszcze. Natomiast wadą tej sytuacji – dodał, wpatrując się w półmisek – jest to, że ja również muszę być mu posłuszny. – Podniósł głowę i jego ciemne oczy napotkały jej wzrok. Siedział teraz bardzo blisko niej. Czuła zapach wody kolońskiej, którą wcześniej znalazła w łazience.

– Rozumiem – wykrztusiła przez zaciśnięte gardło. – Chcesz powiedzieć, że ty również jesteś więźniem?

Wyprostował się i Zara odetchnęła z ulgą. Jego bliskość dziwnie ją niepokoiła.

– Nie. Nie jestem więźniem, tylko księciem. To znaczy, że muszę spełnić pewne oczekiwania. Przez ostatnie piętnaście lat prowadziłem rozpustny tryb życia i wyrzekałem się wszelkiej odpowiedzialności, ale to się kiedyś musiało skończyć. Ty jesteś moim odkupieniem.

A zatem był arogancki. Nazywał ją swoim odkupieniem, choć przyprowadzono ją tu wbrew jej woli. Uważał swoje obowiązki za ciężar, gdy jej ojciec stracił życie, walcząc o słuszną sprawę. A co ten człowiek robił ze swoją pozycją? Nic.

– Mówisz o byciu księciem z takim lekceważeniem. Jestem księżniczką, która musiała się z tego powodu ukrywać. Moich rodziców zabito, bo należeli do królewskiego rodu. A ty stoisz tu cały i zdrowy i narzekasz, że brat zmusza cię do małżeństwa. Jakże mi przykro, że obowiązek zakłóca ci życie złożone z przyjemności! Moi rodzice zginęli w imię obowiązku.

– Mam żałować, że ja nie mam takiej możliwości? Może powinienem położyć głowę na gilotynie zamiast żenić się z tobą?

– Moi rodzice nie żyją – syknęła.

– Przykro mi, ale nie potrafię żałować, że mnie również nie spotkał podobny los. Jesteśmy w innym kraju, w innej sytuacji.

– Zachowałeś życie i wszystkie możliwości, a jednak mówisz o swojej pozycji z zupełnym brakiem szacunku.

– Mimo wszystko zostaniesz moją żoną.

– Nigdy – syknęła. Przypominała teraz rozzłoszczoną kotkę.

– A jakie masz inne możliwości? Sama powiedziałaś, że nie możesz wrócić do domu. Jeśli nie chcesz ze mną zostać, to gdzie w takim razie zamierzasz się udać?

Milczała, nie wiedząc, co odpowiedzieć.

– Nigdzie – odpowiedział za nią. – Możesz mówić o życiu i śmierci, ile chcesz, ale życie i śmierć mają wiele odcieni. Dobrze wiesz, że małżeństwo z przymusu nie prowadzi do szczęścia. Ale jesteś podobna do mnie: stanęłaś przed ścianą i nie masz wyboru.

– Zawsze jest jakiś wybór – odrzekła, głęboko przekonana o prawdziwości tych słów. – Żyję, bo pokojówka mojej matki zdecydowała się mnie ocalić, a klan zaopiekował się mną, zamiast odesłać do pałacu. Zawsze mamy jakiś wybór.

– Pewnie masz rację – odpowiedział. – W takim razie ja również podejmuję decyzję. Jestem coś winien bratu i nie mogę odmówić jego żądaniom, wybieram zatem posłuszeństwo.

– A co z moimi decyzjami?

– Nie będę cię okłamywał. W tej sytuacji nie masz wielkiego wyboru.

– Wielkiego? Zdaje się, że nie mam żadnego.

Książę Andres wzruszył ramionami.

– Na to wygląda. Czy tego chcesz, czy nie, księżniczko Zaro, przed Bożym Narodzeniem zostaniesz moją żoną.

To koniec darmowego fragmentu. Czy chcesz czytać dalej?