Liu Cixin

Liu Cixin

Cixin Liu – chiński pisarz specjalizujący się w gatunku science fiction. O autorze Cixin Liu urodził się 23 czerwca 1963 roku w mieście Yang... Szczegóły

O autorze

Cixin Liu – chiński pisarz specjalizujący się w gatunku science fiction.

O autorze

Cixin Liu urodził się 23 czerwca 1963 roku w mieście Yangquan, znajdującym się w chińskiej prowincji Shanxi. Studiował informatykę na North China University of Water Conservancy and Electric Power, a po zakończeniu edukacji zaczął pracować jako inżynier w elektrowni należącej do China Power Investment Corporation w mieście Niangziguan. Pisarz jest żonaty, ma również córkę. Obie bardzo rzadko czytają jego książki.

Twórczość literacka

Cixin Liu zadebiutował na łamach jednego z najlepszych czasopism popularyzujących literaturę science fiction w Chinach. W 1999 roku ukazało się jego pierwsze opowiadanie zatytułowane „Jing Ge”. Od tego momentu opowiadania pisarza zaczęły ukazywać się regularnie w prasie, głównie na łamach „Kehuan Shijie”, jak również w antologiach i zbiorach opowiadań.

Pisarz przyznał, że duży wpływ wywarła na niego twórczość brytyjskich mistrzów pióra: Georga Orwella i Arthura C. Clarke’a.

Najpopularniejsza powieść Cixin Liu została opublikowana w 2007 roku i nosi tytuł „Problem trzech ciał”. Zapoczątkowała ona trylogie zatytułowaną „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Jej dwie kolejne części to: „Ciemny las” oraz „Koniec śmierci”. W 2016 roku chiński reżyser Zhang Fanfan stworzył ekranizację „Problemu trzech ciał”. Film jest obecnie w postprodukcji.

Cixin Liu reprezentuje nurt twardej fantastyki naukowej – jego powieści i opowiadania bazują na współczesnej wiedzy i nauce, jednocześnie poruszając problematykę natury filozoficznej, psychologicznej, nie stroniąc również od kwestii politycznych i społecznych. Jego książki zyskały niezwykłe uznanie czytelników w Chinach oraz na całym świecie.

Cixin Liu jest dziewięciokrotnym laureatem Galaxy Award – najbardziej prestiżowej nagrody dla twórców literatury science fiction. W 2015 roku zdobył nagrodę Hugo Award, a dwa lata później Locus Award.

Książki Cixin Liu można czytać online na stronie Litres oraz pobrać w formatach: mobi, epub, txt, pdf.

Podobni autorzy