Bajki i opowiadania. Bajka o kurce i kogutku. Dziad i babaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

„Bajki i opowiadania” Józefa Ignacego Kraszewskiego  to utwory traktujące o wielkiej miłości i śmierci.


 „Bajka o kurce i kogutku” - oboje piękni i młodzi. On wybrał ją spośród wielu i robi wszystko, by ona go polubiła. Nie odstępuje jej na krok. Raz jednak zdarzył się wypadek i orzech uwiązł w gardle kurki. Kogut robił wszystko, by ją uratować, ale śmierć odebrała mu żonę.


 „Dziad i baba” - historia dwojga małżonków o podeszłym wieku, którzy codziennie zapewniają się o swojej miłości. Jednak kiedy do ich domu puka śmierć, by zabrać jednego z nich, każde myśli tylko o tym by ratować siebie, nawet jeśli oznacza to zgon współmałżonka. Utwór jest satyrą na ludzki egoizm i zakłamanie.


 Józef Ignacy Kraszewski to autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej. W swoich licznych utworach zawarł obraz współczesnego mu społeczeństwa oraz naszej narodowej przeszłości.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 marca 2019
Józef Ignacy Kraszewski "Bajki i opowiadania. Bajka o kurce i kogutku. Dziad i baba" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę