Jonathan Carroll

Jonathan Carroll

"Czytanie książek – przynajmniej dla mnie – jest jak podróż do czyjegoś świata" – twierdzi amerykański pisarz Jonathan Samuel Carroll. O aut... Szczegóły

O autorze

"Czytanie książek – przynajmniej dla mnie – jest jak podróż do czyjegoś świata" – twierdzi amerykański pisarz Jonathan Samuel Carroll.

O autorze

Carroll urodził się 26 stycznia 1949 roku w Nowym Jorku w twórczej rodzinie artystki oraz scenarzystki z Broadwayu. Autor był trudnym nastolatkiem i ciągle wpadał w nieprzyjemne historie. Złe zachowanie nie przeszkodziło mu jednak z wyróżnieniem ukończyć szkoły i Rutger University. Następnie Jonathan kontynuował studia na University of Virginia. Po ślubie Carroll uczył języka angielskiego. W 1974 roku rodzina postanowiła przenieść się do Wiednia, gdzie obecnie mieszka pisarz. W 1976 roku opublikował opowiadanie «Impreza u Brendy» w jednej z wiedeńskich gazet. W nim autor umiejętnie połączył główny nurt, fantazję, autobiografię i fikcję. Utwór został ciepło przyjęty przez czytelników i krytyków, a następnie Carroll rozpoczął pracę nad powieścią.

Krótka biografia

W 1980 roku fani fantasy otrzymali nowego faworyta. Debiutancka powieść Carrolla «Kraina śmiechu» triumfalnie wkroczyła w świat literatury i nadal jest uważana za szczyt twórczości pisarza. Znana «The New York Times» natychmiast przypisał styl jego książki magicznemu realizmowi. Ta niezwykła powieść opowiada o poszukiwaniu prawdy i małych miasteczkach, w których żyją wielkie tajemnice. Autor tak podniósł stopień surrealizmu, że książka nie stała się staromodna i dziewięć lat po pierwszej edycji otrzymała prestiżową francuską nagrodę Prix Apollo. Carroll stworzył także kilka powieści z gatunku science fiction, horroru i głównego nurtu. Za najbardziej znane jego prace uważa się następujące książki:

  • "Głos naszego cienia";
  • „Kości Księżyca”;
  • Sleep in Flame”;
  • „Poza ciszą”;
  • „Pocałuj gniazdo szerszeni”;
  • „Szklana zupa”.

Krytycy nazywają autora godnym kontynuatorem tradycji słynnego imiennika Lewisa Carrolla i oczekują od współczesnego pisarza fantasy nowych fascynujących dzieł.

Podobni autorzy