3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Demaskator

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Od sędziów wymaga się, by zawsze byli uczciwi i mądrzy. Ich rzetelność, niezawisłość i bezstronność są gwarancją praworządności i stanowią podstawę całego wymiaru sprawiedliwości. Ludzie wierzą, że w interesie sędziów jest przeprowadzanie uczciwych procesów, w wyniku których poszkodowani otrzymają zadośćuczynienie, a winni poniosą zasłużoną karę. Ale co wtedy, gdy sędzia przyjmuje łapówkę lub nagina przepisy prawne i interpretuje je zgodnie z własnym widzimisię?

Lacy Stoltz jest prawniczką pracującą dla stanowej komisji etyki sędziów, która rozpatruje skargi na łamanie przez sędziów kodeksu etycznego. Jeśli komisja uzna, że są one uzasadnione, występuje o wszczęcie postępowania prowadzącego do odebrania sędziemu immunitetu i licencji prawniczej. Lacy po dziewięciu latach pracy w komisji wie, że większość nieprawidłowości wynika raczej z niekompetencji niż korupcji.

Pewnego dnia na biurku Lacy ląduje jednak sprawa oskarżenia sędziego o korupcję. Autorem skargi jest pozbawiony uprawnień adwokackich Greg Myers, który zarzuca sędzi z północnej Florydy poważne przestępstwa. Ma ona podobno wydawać stronnicze wyroki oraz przyjmować za to milionowe korzyści finansowe. Korupcja trwa, zdaniem Myersa, od wielu lat. Co jest źródłem nieuczciwych zysków? Wydaje się, że sędzia potajemnie była zaangażowana w budowę finansowanego przez mafię kasyna. Greg jak najszybciej zamierza powstrzymać ten nielegalny proceder. Jego klientem jest człowiek, który twierdzi, że zna całą prawdę i nie zawaha się donieść na sędzię odpowiednim władzom. Oczywiście zamierza działać w dobrej wierze, jak przystało na prawego obywatela. Adwokatka domyśla się, że ta sprawa będzie niezwykle niebezpieczna. Brak niezbitych dowodów zmusza ją do prowadzenia śledztwa dalece wykraczającego poza jej uprawnienia.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 10 marca 2019
  • ISBN: 978-83-7985-424-0
  • Tłumacz: Andrzej Szulc, Anna Dobrzańska
  • Wydawca: Albatros
  • Spis treści
John Grisham "Demaskator" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Arkadiusz Pozniak
19 czerwca 2020

Świetna lektura, porywająca. Dla wszystkich tych, którzy lubią poczytać o sądownictwie, świcie, który rządzi się nieco swoimi prawami oraz o aferach korupcyjnych jakie w nim istnieją książka Grishama pt. «Demaskator» będzie na pewno strzałem w dziesiątkę. Bardzo podoba mi się, że autor ruszył w niej tak aktualny i trudny temat, to ważne aby nagłaśniać niekompetencję i nieuczciwość osób, które zobowiązały się pod przysięgą chronić prawo i utrzymywać sprawiedliwość w osądach. Warto uświadamiać społeczeństwo, że nie wolno ślepo wierzyć żadnej instytucji, a pozory potrafią nas czasem radykalnie zmylić. Książka napisana lekkim językiem, przyjemnie i szybko się czyta. Na pewno sięgnę po inne książki autora, dotychczas nie miałem okazji. Polecam gorąco.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę