Jak zerwać z nałogiem bycia sobąTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


REDAKCJA: Ewelina Kuryłowicz

SKŁAD: Krzysztof Remiszewski

OPRACOWANIE GRAFICZNE: Krzysztof Remiszewski

TŁUMACZENIE: Ryszard Oślizło

KOREKTA MERYTORYCZNA: Justyna Jaworska

Wydanie I

Białystok 2020

ISBN 978-83-8171-436-5

Tytuł oryginału: Breaking the Habit of Being Yourself

Copyright © 2012 by Joe Dispenza

Originally published in 2012 by Hay House Inc. USA

© Copyright for the Polish edition by Studio Astropsychologii, Białystok 2013.

All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Bez uprzedniej pisemnej zgody wydawcy żadna część tej książki nie może być powielana w jakimkolwiek procesie mechanicznym, fotograficznym lub elektronicznym ani w formie nagrania fonograficznego. Nie może też być przechowywana w systemie wyszukiwania, przesyłana lub w inny sposób kopiowana do użytku publicznego lub prywatnego – w inny sposób niż „dozwolony użytek” obejmujący krótkie cytaty zawarte w artykułach i recenzjach.

Poczyniono wszystkie starania, aby upewnić się, że informacje zawarte w tej książce są pełne i dokładne. Niemniej jednak, ani wydawca, ani autor nie zajmują się udzielaniem profesjonalnych porad poszczególnym czytelnikom. Pomysły, procedury i sugestie zawarte w tej książce nie mają na celu zastąpienia konsultacji z lekarzem. Wszystkie sprawy dotyczące zdrowia wymagają nadzoru medycznego. Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, rzekomo wynikające z korzystania z informacji i sugestii zawartych w tej książce.


Bądź na bieżąco i śledź nasze wydawnictwo na Facebooku.

www.facebook.com/Wydawnictwo.Studio.Astropsychologii


15-762 Białystok

ul. Antoniuk Fabr. 55/24

85 662 92 67 – redakcja

85 654 78 06 – sekretariat

85 653 13 03 – dział handlowy – hurt

85 654 78 35 – www.talizman.pl – detal

strona wydawnictwa: www.studioastro.pl

Więcej informacji znajdziesz na portalu www.psychotronika.pl

SPIS TREŚCI

Słowa uznania

Słowo wstępne (Tydzień pierwszy)

Wprowadzenie

Część pierwsza. Nauka o tobie

Rozdział pierwszy. Kwantowe ty

Rozdział drugi. Przekraczanie swego otoczenia

Rozdział trzeci. Przekraczanie swego ciała

Rozdział czwarty. Przekraczanie czasu

Rozdział piąty. Przetrwanie a tworzenie

Część druga. Mózg i medytacja

Rozdział szósty. Trzy mózgi: Od myślenia przez działanie do istnienia

Rozdział siódmy. Luka

Rozdział ósmy. Medytacja, odczarowanie mistyczności i fale przyszłości

Część trzecia. Krok ku nowemu przeznaczeniu

Rozdział dziewiąty. Proces medytacyjny: Wprowadzenie i przygotowanie

Rozdział dziesiąty. Otwórz się na swój stan twórczy

Krok 1: Indukcja

Rozdział jedenasty. Zredukuj nałóg bycia sobą (Tydzień drugi)

Krok 2: Rozpoznanie

Krok 3: Przyznanie się i deklaracja

Krok 4: Powierzenie się

Rozdział dwunasty. Zdemontuj swe zapamiętane dawne Ja (Tydzień trzeci)

Krok 5: Obserwacja i przypominanie

Krok 6: Przekierowanie

Rozdział trzynasty. Stwórz nowy umysł na potrzeby nowej przyszłości (Tydzień czwarty)

Krok 7: Tworzenie i trening

Rozdział czternasty. Demonstracja i przejrzystość: Życie w nowej rzeczywistości (Tydzień pierwszy)

Posłowie. Wniknij we własne Ja

Aneks A. Indukcja „Części ciała”

Aneks B. Indukcja „Zalewająca woda” (Tydzień pierwszy)

Aneks C. Medytacja kierowana: Składanie wszystkiego w jedną całość (Tygodnie od drugiego do czwartego)

Podziękowania

O Autorze

Przypisy

Polecamy

SŁOWA UZNANIA DLA JAK ZERWAĆ Z NAŁOGIEM BYCIA SOBĄ:

Dr Joe Dispenza chce umożliwić ci odrzucenie negatywnych przekonań i zastąpienie ich pozytywnymi. Ta inteligentna, pouczająca, praktyczna książka pomoże ci stać się swoim najlepszym, najbardziej wolnym Ja, i umożliwi – jak ujmuje to dr Joe – „zrobić krok w stronę własnego przeznaczenia”.

– dr med. Judith Orloff

W książce Jak zerwać z nałogiem bycia sobą dr Joe Dispenza zgłębia energetyczne aspekty rzeczywistości przy pomocy solidnego podejścia naukowego i dostarcza czytelnikowi niezbędnych narzędzi, pozwalających wprowadzić istotne pozytywne zmiany w życiu. Każdy, kto przeczyta tę książkę i zastosuje opisane w niej kroki, odniesie korzyść z podjętych wysiłków. Jej nowatorskie treści przekazywane są językiem prostym i zrozumiałym dla każdego, składając się na przystępny przewodnik pozwalający dokonywać dogłębnych i trwałych zmian.

– dr Rollin McCraty,

dyrektor ds. badań, Ośrodek Badawczy HeartMath

Dr Joe Dispenza napisał zajmujący i niezwykle przystępny podręcznik, który pozwoli ci zreorganizować swoją sieć mentalno--emocjonalną, zawiera proste, choć potężne przesłanie: twoje dzisiejsze myśli decydują o twym jutrzejszym życiu.

– Lynne McTaggart,

autorka bestsellera Eksperyment Intencjonalny

Jak zerwać z nałogiem bycia sobą to potężna mieszanka najnowszych odkryć nauki i ich praktycznego wykorzystania, przedstawiona w postaci doskonałej recepty przydatnej w codziennym życiu.

Zgodnie z hierarchią wiedzy naukowej, kiedy nowe odkrycia zmieniają to, co wiemy o atomie, to zmienić musi się również to, co wiemy o człowieku i ludzkim mózgu. W czternastu zwięzłych rozdziałach, z których składa się niniejsza książka, dr Joe Dispenza – opierając się na doświadczeniu całego życia – pisze, że subtelne zmiany w sposobie korzystania z mózgu stanowią kwantowy klucz do korzystnych zmian zachodzących w ciele, życiu i związkach. W tym odpowiedzialnym, rzetelnym i praktycznym przewodniku, który warto mieć w zasięgu ręki, dr Joe metodycznie prezentuje łatwe do wykorzystania techniki, dzięki którym każdy ma okazję eksperymentowania z własnym polem kwantowym, aby samodzielnie przekonać się, co sprawdza się najlepiej.

Poczynając od skutecznych ćwiczeń uwydatniających sposób myślenia, który więzi nas w starych przekonaniach, aż po proste czynności wyzwalające nas z ograniczających przekonań, niniejsza książka stanowi podręcznik udanego życia, który chcielibyśmy otrzymać już w pierwszej klasie. Jeśli zawsze wiedziałeś, że jesteś czymś więcej, niż to, co napisano w podręczniku biologii, ale odstrasza cię techniczny język nauki, to właśnie masz przed sobą znakomitą książkę, na którą czekałeś!

 

– Gregg Braden,

autor bestsellerów z listy New York Timesa: Głęboka prawda i Boska matryca

Jako półemerytowany psycholog, od lat zajmujący się wieloma z tych kwestii, muszę przyznać, że (ta książka) prawdopodobnie zmieni przekonania, które od dawna pokutują w psychologii. Wnioski jakie wysnuwa dr Joe Dispenza znajdują potwierdzenie w neuronauce, stanowią wyzwanie dla dotychczasowego pojmowania tego, za kogo się uważamy i tego, co naszym zdaniem jest w ogóle możliwe. Książka błyskotliwa i inspirująca.

– dr Allan Botkin,

psycholog kliniczny

Znajdujemy się w samym środku niebywałej nowej ery rozwoju osobistego, w której powstała efektywna pętla sprzężenia zwrotnego między najnowszymi odkryciami neuronauki i starożytnymi praktykami medytacyjnymi. Dr Joe Dispenza w nowej książce po mistrzowsku, a jednocześnie przystępnie wyjaśnia „trudne zagadnienia” dotyczące funkcjonowania naszego mózgu i ciała. Następnie wykorzystuje je praktycznie w czterotygodniowym programie gruntownej przemiany osobistej, wskazując, w jaki sposób możemy skorzystać ze strukturalnego programu medytacji, aby świadomie przekształcić sieć neuronową, ukierunkowując ją na kreatywność i radość.

– dr Dawson Church,

autor książki Myśli to materia

Dr Joe Dispenza daje nam podręcznik, który uczy, jak stać się boskim stwórcą! Sprawia, że nauka o mózgu nabiera wymiaru praktycznego; pokazuje nam, jak wyzwolić się ze szponów własnych emocji i wieść życie w szczęściu, zdrowiu i obfitości, a także, jak w końcu wyśnić swoją rzeczywistość. Czekałem na tę książkę od dawna!

– dr Alberto Villoldo,

autor bestsellera Aktywuj pełną moc mózgu

Dla Robi

SŁOWO WSTĘPNE


Twój mózg ma swój udział we wszystkim, co robisz, łącznie z myśleniem, czuciem, działaniem i relacjami z innymi ludźmi. To narząd osobowości, charakteru, inteligencji i każdej podejmowanej przez ciebie decyzji. Dwadzieścia lat pracy polegającej na obrazowaniu dziesiątek tysięcy mózgów pacjentów z całego świata przekonało mnie, że kiedy mózg jest sprawny, człowiek jest sprawny, a kiedy z mózgiem jest coś nie w porządku, to najprawdopodobniej również w życiu człowieka coś będzie nie w porządku.

Mając zdrowszy mózg, jesteśmy szczęśliwsi, fizycznie zdrowsi, bogatsi i mądrzejsi, a także podejmujemy lepsze decyzje, dzięki którym odnosimy większe sukcesy i żyjemy dłużej. Kiedy mózg z jakiegoś powodu nie jest zdrowy – na przykład wskutek urazu głowy albo traumy emocjonalnej z przeszłości – ludzie są smutniejsi, bardziej chorzy, biedniejsi, mniej mądrzy, a także odnoszą mniej sukcesów.

Na przykład ja dorastałem razem ze starszym bratem, który nieustannie mną pomiatał. Ciągle odczuwane napięcie i lęk wzmagały we mnie niepokój, prowadziły do powstawania wzorców myślowych przenikniętych bojaźnią i kazały utrzymywać stan wiecznej czujności, bo nigdy nie wiedziałem, kiedy może zdarzyć się coś złego. Ten strach stał się przyczyną długotrwałej nadczynności w mózgowych ośrodkach lęku, z którą udało mi się poradzić sobie dopiero w późniejszym życiu.

Dzięki książce Jak zerwać z nałogiem bycia sobą mój kolega, dr Joe Dispenza pomoże ci zoptymalizować zarówno „sprzęt” (hardware), jak i „oprogramowanie” (software) twego mózgu, abyś mógł osiągnąć nowy stan umysłu. Książka ta opiera się na mocnych podstawach naukowych, a jej autor przekazuje swą wiedzę życzliwie i mądrze, podobnie jak w nagrodzonym filmie What the BLEEP Do We Know!? i w swej pierwszej książce Evolve Your Brain.

Mimo że porównuję mózg do komputera, na który składa się zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, to jednak sprzęt (rzeczywiste fizyczne funkcjonowanie mózgu) nie jest oddzielony od oprogramowania, czyli ciągłego programowania i przekształcania, które trwa przez całe nasze życie. Wywierają na siebie nawzajem zasadniczy wpływ.

Większość z nas przeżyła kiedyś jakąś traumę i teraz każdego dnia zmaga się z pozostałymi po niej bliznami. Oczyszczenie się z tych doświadczeń, które stały się częścią struktury mózgu, może wywrzeć na nas niezwykle uzdrawiające skutki. Oczywiście rozwinięcie zdrowych dla mózgu nawyków, takich jak właściwa dieta, ćwiczenia fizyczne i określone substancje odżywcze, są nieodzowne dla dobrego funkcjonowania mózgu. Ale oprócz tego, w każdej chwili twoje myśli wywierają na mózg potężny uzdrawiający efekt – albo też działają na twoją szkodę*. To samo odnosi się do minionych doświadczeń, które mogą zostać zakodowane w mózgu.

Badanie, jakie prowadzimy w Amen Clinics, nosi nazwę „obrazowanie mózgu metodą SPECT”. SPECT (ang. Single Photon Emission Computed Tomography – tomografia emisyjna pojedynczego fotonu) to metoda badawcza z dziedziny medycyny nuklearnej polegająca na pomiarze przepływu krwi i obserwacji wzorców aktywności mózgu. Różni się ona od tomografii komputerowej i obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, przy pomocy których bada się anatomię mózgu, ponieważ metodą SPECT bada się sposób funkcjonowania mózgu. Efekty naszej pracy z wykorzystaniem metody SPECT – obecnie ponad siedemdziesiąt tysięcy skanów – są dla nas źródłem bardzo wielu życiowych lekcji na temat mózgu, na przykład:

• urazy mózgu mogą zniszczyć człowiekowi życie,

• alkohol nie jest zdrowy, a skany SPECT często pokazują znaczące uszkodzenia mózgu wywołane alkoholem,

• wiele rutynowo zażywanych leków, takich jak popularne leki przeciwlękowe, wpływa niekorzystnie na mózg,

• choroby, takie jak choroba Alzheimera, zaczynają się rozwijać w mózgu już dziesiątki lat przed wystąpieniem ich pierwszych objawów.

Skany SPECT nauczyły nas również, że jako społeczeństwo musimy traktować mózg z większą miłością i szacunkiem, i że pozwalanie dzieciom na uprawianie sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna i hokej, to niezbyt mądry pomysł.

Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakich się nauczyłem, jest to, że ludzie mogą dosłownie zmienić swój mózg i swoje życie, rozwijając i regularnie praktykując zdrowe dla mózgu nawyki, na przykład korygowanie negatywnych przekonań i stosowanie medytacji, takich, które proponuje dr Dispenza.

W jednej z serii opublikowanych przez nas badań praktyka medytacyjna, podobna do tych, które zaleca dr Dispenza, pobudziła przypływ krwi do kory przedczołowej, będącej najbardziej rozważną częścią ludzkiego mózgu. Po ośmiu tygodniach codziennej medytacji kora przedczołowa w stanie spoczynku była silniejsza, a pamięć badanych osób lepsza. Istnieje wiele sposobów uzdrawiania i optymalizowania mózgu.

Mam nadzieję, że tak jak ja, poczujesz „zazdrość o mózg” i zechcesz poprawić jego funkcjonowanie. Nasza praca związana z obrazowaniem mózgu całkowicie odmieniła moje życie. Krótko po tym, jak zacząłem zamawiać skany SPECT, co miało miejsce w 1991 roku, postanowiłem przyjrzeć się własnemu mózgowi. Miałem wówczas trzydzieści siedem lat. Kiedy ujrzałem jego toksyczny, nierówny wygląd, wiedziałem, że nie jest to zdrowy mózg. Przez całe swoje życie rzadko piłem alkohol, nigdy nie paliłem ani nie zażywałem narkotyków. Dlaczego więc mój mózg wyglądał aż tak źle? Zanim naprawdę zrozumiałem, od czego zależy zdrowie mózgu, miałem wiele złych nawyków. Jadłem dużo fast foodów, piłem dietetyczne napoje gazowane, często sypiałem tylko cztery do pięciu godzin na dobę i nosiłem w sobie niezagojone rany z przeszłości. Nie ćwiczyłem, ciągle czułem się zestresowany i miałem prawie czternaście kilogramów nadwagi. To wszystko wyrządzało mi krzywdę i to niemałą.

Na ostatnim skanie mój mózg wygląda zdrowiej i znacznie młodziej niż dwadzieścia lat temu. Dosłownie odmłodniał – i takie same zmiany mogą zajść również w twoim mózgu, kiedy zdecydujesz się zadbać o niego w odpowiedni sposób. Po ujrzeniu pierwszego skanu swojego mózgu, chciałem poprawić jego stan. Tobie zaś może w tym pomóc ta książka.

Mam nadzieję, że jej lektura sprawi ci tyle samo przyjemności, ile dała jej mnie.

– dr med. Daniel G. Amen,

autor Change Your Brain, Change Your Life

WPROWADZENIE


Największym nałogiem, z jakim możesz zerwać, jest nałóg bycia sobą

Kiedy myślę o tych wszystkich książkach na temat tworzenia takiego życia, jakiego pragniemy, zdaję sobie sprawę, że wielu z nas wciąż poszukuje metod opartych na solidnych podstawach naukowych – takich, które naprawdę działają. Jednak nowe badania dotyczące mózgu, ciała, umysłu i świadomości – a także kwantowy skok w rozumieniu fizyki – sugerują większe możliwości postępu w kierunku realizacji swego prawdziwego wrodzonego potencjału.

Jako czynny chiropraktyk, prowadzący klinikę zintegrowanej opieki medycznej, w której panuje duży ruch, a także jako wykładowca w dziedzinie neuronauki, funkcji mózgu, biologii i chemii mózgu, korzystam z przywileju bezpośredniego dostępu do niektórych z tych badań – nie tylko dzięki studiowaniu wyżej wymienionych dziedzin, ale także poprzez obserwację efektów nowej nauki, z których korzystają zwykli ludzie, tacy jak ty i ja. Właśnie teraz możliwości tej nowej nauki stają się rzeczywistością.

W rezultacie byłem świadkiem niezwykłych zmian dotyczących zdrowia i jakości życia, a zachodzących pod wpływem prawdziwych zmian w ludzkim umyśle. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat miałem okazję rozmawiać z wieloma ludźmi, którzy pokonali poważne choroby uznawane albo za śmiertelne, albo przewlekłe. We współczesnym modelu medycyny takie przypadki wyzdrowienia nazywa się „spontaniczną remisją”.

Niemniej, po dogłębnym przyjrzeniu się ich drodze wewnętrznej, stało się dla mnie jasne, że silnym elementem wpływającym na ten proces był umysł – a zachodzące w ich ciałach zmiany fizyczne nie były jednak aż tak spontaniczne. Odkrycie to pomogło mi w studiach doktoranckich dotyczących obrazowania mózgu, neuroplastyczności, epigenetyki i psychoneuroimmunologii. Uznałem po prostu, że w mózgu i w ciele musi zachodzić coś, na zbadaniu czego warto się skupić, a następnie to powtórzyć. W niniejszej książce chciałbym podzielić się częścią tego, czego się nauczyłem i wykazać – poprzez przyjrzenie się wzajemnym powiązaniom łączącym umysł i materię – w jaki sposób można wykorzystać te zasady nie tylko w odniesieniu do ciała, ale do każdego aspektu życia.

Nie tylko wiedzieć, ale i znać sposób

Wielu czytelników mojej pierwszej książki Evolve Your Brain: The Science of Changing Your Mind wyrażało tę samą szczerą i płynącą z głębi serca prośbę (oraz liczne pozytywne opinie), jak na przykład osoba, która napisała: „Naprawdę podobała mi się pańska książka; przeczytałem ją dwukrotnie. Jest bardzo naukowa, dokładna i inspirująca, ale czy może mi pan powiedzieć, jak to zrobić? Jak rozwinąć swój mózg?”.

W odpowiedzi, zacząłem prowadzić serię warsztatów, podczas których uczyłem, w jaki sposób każdy może praktycznie wprowadzać zmiany na poziomie umysłu i ciała, aby uzyskać trwałe efekty. W rezultacie widziałem, jak ludzie doświadczają niewyjaśnionych uzdrowień, uwalniają się od starych ran mentalnych i emocjonalnych, rozwiązują tak zwane beznadziejne problemy, tworzą nowe okazje i doświadczają wspaniałego bogactwa, by wymienić tylko kilka efektów. (Na stronach niniejszej książki poznasz niektóre z tych osób).

Nie musisz czytać mojej pierwszej książki, żeby przetrawić materiał zawarty w tej. Jeśli jednak nieobce są ci rezultaty mojej pracy, to książkę Jak zerwać z nałogiem bycia sobą napisałem tak, by mogła służyć jako praktyczne uzupełnienie do Evolve Your Brain. Moją intencją było napisanie tej książki w sposób prosty i przystępny. Czasami jednak będę zmuszony przedstawić pewne elementy wiedzy, które posłużą jako wstęp do szerszego omówienia jakiegoś pojęcia. Ma to na celu stworzenie realistycznego, skutecznego modelu osobistej transformacji, który pomoże ci zrozumieć, jak człowiek może się zmienić.

Jak zerwać z nałogiem bycia sobą stanowi wynik jednej z moich pasji – szczery wysiłek mający na celu odczarowanie mistyczności, tak aby każdy zrozumiał, że w zasięgu ręki posiadamy wszystko, co jest nam potrzebne do wprowadzenia znaczących zmian w swoim życiu. Teraz nie tylko chcemy „wiedzieć”, ale chcemy też „poznać sposób”. Jak wykorzystać i przystosować do własnych potrzeb zarówno wyłaniające się koncepcje naukowe, jak i starą jak świat mądrość, aby wieść udane i bogatsze życie? Kiedy uda nam się połączyć kropki odkryć naukowych na temat natury rzeczywistości i kiedy pozwolimy sobie na zastosowanie tych zasad na co dzień, to każdy z nas stanie się zarówno mistykiem, jak i naukowcem we własnym życiu.

 

Zachęcam więc do eksperymentowania ze wszystkim, czego można dowiedzieć się z lektury tej książki, a także do obiektywnej obserwacji rezultatów. Mam na myśli to, że jeśli podejmiesz wysiłek, aby zmienić swój wewnętrzny świat myśli i uczuć, to z twojego otoczenia zaczną napływać do ciebie informacje zwrotne, dowodzące, że to twój umysł wywarł wpływ na twój świat zewnętrzny. Po cóż innego to robić?

Jeśli wykorzystasz informację intelektualną, nabytą jako filozofię, a następnie zainicjujesz tę wiedzę we własnym życiu, stosując ją wystarczająco często, aby ją po mistrzowsku opanować, to z filozofa staniesz się wtajemniczonym, a w końcu mistrzem. Czytaj dalej – istnieją rzetelne dowody naukowe, że jest to możliwe.

Bez ogródek proszę cię o zachowanie otwartego umysłu, abyśmy mogli zbudować – krok po kroku – koncepcje, które przedstawiam w niniejszej książce. Wszystkie te informacje przekazuję ci po to, żeby coś z nimi zrobić – w przeciwnym razie byłaby to jedynie zwykła salonowa rozmowa, prawda? Kiedy otworzysz się na prawdziwą naturę świata i uwolnisz od głęboko zakorzenionych przekonań, przy pomocy których nawykłeś postrzegać rzeczywistość, powinno udać ci się ujrzeć owoce swoich wysiłków. Tego ci życzę.

Niech informacje zawarte na tych stronicach staną się dla ciebie inspiracją, dzięki której dowiedziesz sobie, że jesteś boskim stwórcą.

Nie powinniśmy czekać, aż nauka da nam przyzwolenie na zrobienie czegoś nieprzeciętnego; jeśli na to czekamy, to czynimy z nauki kolejną religię. Powinniśmy mieć dość odwagi, aby kontemplować własne życie, robić to, co uznaliśmy za „niekonwencjonalne” – i robić to raz za razem. Właśnie w ten sposób odkryjemy większe pokłady osobistej mocy.

Prawdziwa motywacja pojawia się, kiedy zaczynamy dokładnie przyglądać się swoim przekonaniom. Ich korzenie możemy odnaleźć w uwarunkowaniach religijnych, kulturowych, edukacyjnych, rodzinnych, medialnych, a nawet genetycznych (w ostatnim przypadku swoje piętno odciskają na nas nie tylko doświadczenia sensoryczne z własnego życia, ale także liczne poprzednie pokolenia). Wówczas porównujemy te dawne idee z nowymi paradygmatami, które mogą lepiej nam służyć.

Czasy się zmieniają. Poszczególne osoby budzą się do życia w większej rzeczywistości, a wszyscy jesteśmy częścią znacznie większej, całkowitej przemiany. Nasze obecne systemy i modele rzeczywistości upadają i nadchodzi czas na pojawienie się czegoś nowego. Ogólnie rzecz biorąc, nasze modele polityki, gospodarki, nauki, edukacji, medycyny i związku z naturą tworzą zupełnie inny obraz niż jeszcze dziesięć lat temu.

Uwolnienie się od starego i przyjęcie nowego wydaje się proste. Ale jak już powiedziałem w Evolve Your Brain, większość z tego, czego się nauczyliśmy i czego doświadczyliśmy, została wtłoczona w nasze biologiczne „Ja” i stała się dla nas czymś w rodzaju ubrania. Ale jednocześnie wiemy, że to, co jest prawdą dzisiaj, jutro może nią już nie być. Zakwestionowanie postrzegania atomu jako ciała stałego dowodzi, że zarówno rzeczywistość, jak i nasz z nią związek stanowią tylko sekwencję idei i przekonań. Wiadomo również, że pozostawienie za sobą znajomego życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, aby jak gdyby nigdy nic rozpocząć zupełnie nowe, przywodzi na myśl łososia płynącego w górę strumienia: wymaga to wysiłku – i, szczerze mówiąc, jest uciążliwe. A na domiar złego, po drodze czekają nas drwiny, bagatelizowanie, sprzeciw i oczernianie ze strony osób kurczowo trzymających się tego, co, jak im się wydaje, wiedzą.

Kto chciałby spotkać się z taką wrogością w imię jakiejś idei, której nawet nie może pojąć przy pomocy swoich zmysłów, chociaż istnieje ona w jego umyśle? Ileż to razy w historii osoby uważane za heretyków i głupców, i jako takie prześladowane przez jednostki przeciętne, okazywały się geniuszami, świętymi albo mistrzami?

A czy ty ośmielisz się być oryginalny?

Zmiana jako wybór, a nie reakcja

Wydaje się, że ludzie z natury wzdragają się przed zmianą, dopóki sytuacja się nie pogorszy, stając się tak uciążliwa, że nie da się już dłużej wytrzymać. Ta zasada dotyczy w takim samym stopniu poszczególnych osób, jak całych społeczeństw. Czekamy, aż nastąpi kryzys, trauma, strata, choroba i tragedia, zanim wreszcie zastanowimy się, kim jesteśmy, co robimy, jak żyjemy, co czujemy i w co wierzymy albo co wiemy, żeby przyjąć prawdziwą zmianę. Często dopiero gdy zrealizuje się najgorszy z możliwych scenariuszy, zaczynamy wprowadzać zmiany, które służą naszemu zdrowiu, związkom, karierze, rodzinie i przyszłości. Moje przesłanie brzmi: Po co czekać?

Możemy się uczyć i zmieniać, cierpiąc, albo możemy się rozwijać w stanie radości i inspiracji. Większość postępuje zgodnie z tą pierwszą opcją. Żeby wybrać tę drugą, wystarczy przyjąć do wiadomości, że zmiana prawdopodobnie przysporzy nam nieco dyskomfortu i niedogodności, a także przerwie przewidywalną rutynę, zastępując ją na pewien czas niewiadomą.

Większość ludzi jest już zaznajomiona z tymczasowym dyskomfortem wywołanym niewiadomą. Z trudem podejmowaliśmy pierwsze próby nauki czytania, dopóki ta umiejętność nie stała się naszą drugą naturą. Kiedy zaczynaliśmy ćwiczyć grę na skrzypcach albo perkusji, nasi rodzice marzyli, by zamknąć nas w dźwiękoszczelnym pokoju. Na współczucie zasługuje nieszczęsny pacjent, od którego krew pobiera studentka medycyny, posiadająca stosowną wiedzę, ale jeszcze bez finezji, jaką nabyć można tylko w praktyce.

Prawdopodobnie większość umiejętności, które teraz wydają się być częścią twojej istoty, nabyłeś dzięki przyswajaniu wiedzy, a następnie zdobywaniu praktycznego doświadczenia poprzez stosowanie tego, czego się nauczyłeś, dopóki nie zakorzeniła się w tobie określona umiejętność. I podobnie, żeby nauczyć się, jak zmienić swoje życie, trzeba zdobyć wiedzę i zastosować ją. Właśnie dlatego podzieliłem tę książkę na trzy główne sekcje.

W części pierwszej i drugiej przedstawię swoje koncepcje w określonej kolejności, tworząc większy i szerszy model zrozumienia, tak aby stworzyć ci możliwość dostosowania go do swoich potrzeb. Jeśli stwierdzisz, że niektóre idee się powtarzają, to wiedz, że mają one na celu przypomnienie ci o czymś, o czym nie chciałbym, żebyś zapomniał. Powtarzanie wzmacnia obwody w mózgu i wytwarza więcej połączeń neuronowych, dzięki czemu w chwili swej największej słabości nie zwątpisz w siebie. Kiedy przejdziesz do części trzeciej tej książki, z zasobami rzetelnej wiedzy, będziesz w stanie doświadczyć prawdy tego, czego dowiedziałeś się wcześniej.

Część pierwsza: Nauka o tobie

Naszą podróż rozpoczniemy od przeglądu paradygmatów filozoficznych i naukowych związanych z najnowszymi badaniami na temat natury rzeczywistości, tego, kim jesteś, dlaczego zmiana jest taka trudna dla wielu osób oraz jakie są możliwości istot ludzkich. Część pierwsza to łatwa lektura, obiecuję.

• Rozdział pierwszy: Kwantowe ty wprowadza cię pokrótce w świat fizyki kwantowej, ale nie martw się. Zaczynam właśnie od tego, ponieważ ważne jest pojęcie koncepcji zgodnie z którą twój (subiektywny) umysł wywiera wpływ na (obiektywny) świat. Efekt obserwatora w fizyce kwantowej mówi, że tam, gdzie kierujesz uwagę, kierujesz też energię. W rezultacie to ty wpływasz na świat materialny (który, tak na marginesie, składa się głównie z energii). Jeśli choć na chwilę weźmiesz tę ideę pod uwagę, to możesz zacząć koncentrować się na tym, czego pragniesz, zamiast na czymś, czego nie chcesz. Być może nawet pomyślisz sobie: Skoro atom to 99,99999 procent energii i 0,00001 procent substancji fizycznej1, to właściwie bardziej jestem niczym niż czymś! Dlaczego więc utrzymuję uwagę na tym nieznacznym procencie świata fizycznego, skoro jestem czymś znacznie większym? Czy definiowanie swojej obecnej rzeczywistości przy pomocy tego, co postrzegam dzięki zmysłom, nie jest aby moim największym ograniczeniem?

W rozdziałach od drugiego do czwartego zastanowimy się nad tym, co to znaczy zmienić się – stać się większym niż otoczenie, ciało i czas.

• Prawdopodobnie przemknęła ci przez myśl koncepcja, że myśli kształtują twoje życie. Ale w rozdziale drugim: Przekraczanie swego otoczenia, omawiam, w jaki sposób – jeśli pozwalasz, by świat zewnętrzny kontrolował twoje myśli i uczucia – otoczenie modeluje obwody w twoim mózgu, „ujednolicając” myśli ze wszystkim, co dla ciebie znajome. W rezultacie tworzysz ciągle to samo; programujesz mózg tak, żeby odzwierciedlał problemy, osobiste warunki i okoliczności panujące w twoim życiu. Zatem, aby się zmienić, musisz być większym niż wszystko, co w twoim życiu fizyczne.

• Rozdział trzeci: Przekraczanie swego ciała stanowi kontynuację obserwacji dotyczących tego, jak w nieświadomy sposób żyjemy według zestawu wyuczonych zachowań, myśli i reakcji emocjonalnych, które działają jak program komputerowy w tle naszej świadomości. Dlatego nie wystarczy „myśleć pozytywnie”, ponieważ większość tego, kim jesteśmy, może podświadomie istnieć w ciele w postaci negatywów. Z lektury niniejszej książki dowiesz się, jak wejść w system operacyjny podświadomego umysłu i dokonać trwałych zmian tam, gdzie te programy działają.

• Rozdział czwarty: Przekraczanie czasu pokaże nam, że albo żyjemy w oczekiwaniu na przyszłe wydarzenia, albo ciągle wracamy do wspomnień o tym, co już minęło (bądź też robimy jedno i drugie), a powtarzamy to tak długo, aż nasze ciało zaczyna wierzyć, że żyje w czasie innym niż chwila obecna. Ostatnie badania potwierdzają pogląd, że samą myślą człowiek potrafi z wyprzedzeniem wytworzyć w mózgu i ciele taki sam stan biologiczny, jaki zwykle powstaje dopiero po zaistnieniu jakiegoś zdarzenia. Jako że możesz uczynić myśl bardziej rzeczywistą niż cokolwiek innego, możesz zmienić to, kim jesteś, poczynając od komórek mózgowych, aż po geny – przy odpowiednim poziomie świadomości. Kiedy nauczysz się, jak wykorzystać własną uwagę, żeby uzyskać dostęp do teraźniejszości, znajdziesz drzwi prowadzące do pola kwantowego, w którym istnieją wszelkie możliwości.

• Rozdział piąty: Przetrwanie a tworzenie ilustruje różnicę między życiem w „trybie przetrwania” a życiem w „trybie tworzenia”. „Tryb przetrwania” oznacza życie w stresie i funkcjonowanie jako materialista, uważający, że świat zewnętrzny jest bardziej rzeczywisty niż wewnętrzny. Kiedy jesteś pod presją reakcji układu nerwowego „walcz albo uciekaj”, napędzany koktajlem odurzających substancji chemicznych, jesteś zaprogramowany w taki sposób, żeby interesować się wyłącznie swoim ciałem, rzeczami i ludźmi w swoim otoczeniu oraz obsesją związaną z czasem. Mózg i ciało znajdują się w nierównowadze. Żyjesz przewidywalnym życiem. Jednakże, kiedy naprawdę znajdujesz się w stanie tworzenia, nie jesteś ani ciałem, ani rzeczą, ani czasem – zapominasz o sobie. Stajesz się czystą świadomością, wolną od pęt tożsamości, która wymaga rzeczywistości zewnętrznej, aby pamiętać, za kogo się uważa.