Cokolwiek powiesz, nic nie mówTekst

Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy, ale przygląda się również tym, którzy przyczynili się do jej zniknięcia – członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 16 września 2020
  • Rozmiar: 590 str. 30 ilustracji
  • ISBN: 9788381911016
  • Tłumacz: Jan Dzierzgowski
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Patrick Radden Keefe "Cokolwiek powiesz, nic nie mów" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Usługa czysto platoniczna
Zapaść
Kraj niespokojnego poranka
-5%
Rozalia Kost
29 grudnia 2020

Jedna z tych książek, które czyta się jednocześnie bardzo dobrze i bardzo źle. Doskonale napisany reportaż, który dotyczy tematów tak trudnych i bolesnych, że lektura sprawia autentyczny ból, a przy tym trudno się od niej oderwać. Myślę, że takich książek potrzeba naszemu społeczeństwu.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę