Ślepnąc od świateł

Audio
Posłuchaj fragmentu
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Ślepnąc od świateł
Tekst
Ślepnąc od świateł
E-book
28  20,44 
Szczegóły
Opis książki

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują?

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda – oświadcza bohater najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że: Kokaina i alkohol kochają cię najbardziej na świecie. Bezwarunkowo. Jak matka, jak Jezus Chrystus, zmieniają nocne w miasto w panopticum ludzkich słabości i żądzy.

Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.

Jakub Żulczyk (1983r.) – pisarz, felietonista, scenarzysta. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża powieścią młodzieżowo-romantyczną Zrób mi jakąś krzywdę. Autor powieści Radio Armageddon, (2008) i Instytut (2010) oraz dwóch części fantastyczno-przygodowego cyklu o Tytusie Grójeckim Zmorojewo i Świątynia, felietonów i artykułów (m.in. dla „Wprost”, „Dziennika”, „Playboya”, „:Przekroju” i „Tygodnika Powszechnego”), scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a także książeczki dla dzieci Zdarzenie nad strumykiem. Stypendysta programu Willa Decjusza, zwycięzca międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 01 kwietnia 2020
  • ISBN: 9788380313095
  • Lektor: Krzysztof Skonieczny
  • Wydawca: Świat Książki
  • Spis treści
Jakub Żulczyk "Ślepnąc od świateł" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Ślepnąc od świateł
E-book
28  20,44 
Książka należy do serii
«Nowa Proza Polska»
Radio Armageddon
Ślepnąc od świateł
Zbrodniarz i dziewczyna
-5%
Laura Biały
01 czerwca 2021

Ta książka jest tak dobra, że nie potrafię określić tego co czuję po jej przeczytaniu. Żulczyk potrafi wczuć się w każdą osobę, nadając jej wypowiedzi wyjątkowy wymiar, odpowiedni do niej samej. Dzieli się z czytelnikiem swoimi bacznymi spostrzeżeniami, posługuje odważnym stylem, wykorzystuje ciekawe i bardzo trafne porównania. Skupia się nie na opisach otaczającego świata. On bada ludzi, jest jak najlepszy psychiatra, zagląda w głąb każdego z nas, by napisać to, co każdy wie, lecz nie zdaje sobie z tego sprawy. Ten facet tworzy portrety psychologiczne i to nie byle jakie. Fenomenalna! Fantastyczna! Zapierająca dech w piersiach. Napisana lekko o rzeczach ciężkich, brudnych. To naprawdę dobra książka, po której miałam ciary, byłam zniesmaczona i jednocześnie zachwycona! Polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę