Młyny boże

Tekst
Zapiski o Kościele i Zagładzie
Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne oraz księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Ja sam napisałem książkę o pomocy Żydom „Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów”. Spory rozdział poświęciłem tam ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.

Wyjmuję je z pudełka po butach firmy Bradshaw & Lloyd. Angielska firma z tradycjami, działają od końca XIX wieku. Zależy mi na konkretach, nawet na drobiazgach. Nie silę się na bezosobowy chłód czy wyprany z emocji obiektywizm. Przeciwnie – jest to zapis subiektywny, a wybór stronniczy. W końcu to moje pudełko.

Jacek Leociak

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 19 maja 2021
  • Rozmiar: 210 str. 4 ilustracje
Jacek Leociak "Młyny boże" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Amelia Kapuścińska
02 września 2021

Tyle się mówi o stosunku Polaków do Holokaustu, o Polakach ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Natomiast stosunek Kościoła do Holokaustu pozostaje w dalszym ciągu tematem tabu, nieodkrytym. Prof. Leociak w swoim reportażu ,,Młyny boże. Zapiski o kościele i Zagładzie” próbuje zmierzyć się z tym trudnym tematem. Jakie są wnioski? Straszne, poruszające i nawet oburzające. Temat trudny, ale naprawdę warto przeczytać.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę