Niegrzeczne

Audio
Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera
Z serii: Reportaż
Posłuchaj fragmentu
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Niegrzeczne
Tekst
Niegrzeczne
E-book
31,90  23,29 
Szczegóły
Opis książki

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole.

Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo – agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jak niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów.

„Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje.”

Jacek Hołub

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 23 czerwca 2021
  • ISBN: 9788381912990
  • Lektorzy: Anna Szawiel, Wojciech Chorąży
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Jacek Hołub "Niegrzeczne" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Niegrzeczne
E-book
31,90  23,29 

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę