Tatuażysta z AuschwitzTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Tatuażysta z Auschwitz
Tekst
Tatuażysta z Auschwitz
E-book
27,90  21,20 
Szczegóły
Видео
Lale Sokolov "Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris
Opis książki

Powieść oparta na faktach

Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery na przedramionach więźniów osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy. Tatuażysta z Auschwitz to właśnie opowieść Sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka.

Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

O Auschwitz powstało już setki książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. Oraz miłość. W kolejce do tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona dziewczyna – Gita – a Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło, pobrali się i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść.

<br/>To literacki dokument o piekle Auschwitz, napisany językiem najszlachetniej powściągliwym, i historia najpiękniejszej miłości, która przezwyciężyła to piekło. Książka, którą warto… Którą trzeba przeczytać.

Janusz Majewski

<br/>Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Australii. Pracując w szpitalu państwowym w Melbourne, przez kilka lat czytała i pisała scenariusze, z których jednym zainteresował się uhonorowany Oscarem amerykański scenarzysta. W 2003 roku Heather spotkała starszego pana, który „miał historię wartą opowiedzenia”. Dzień, w którym poznała Lalego Sokołowa, zmienił życie ich obojga. W miarę, jak rozwijała się ich przyjaźń, Lale otwierał przed nią najgłębsze zakamarki własnej duszy, powierzając jej tajemnice życia w czasach Zagłady. Początkowo historia losów Lalego miała postać scenariusza, który zdobywał wiele wyróżnień w międzynarodowych konkursach, ostatecznie jednak autorka przekształciła ją w debiutancką powieść Tatuażysta z Auschwitz.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 12 marca 2019
  • Rozmiar: 230 str. 3 ilustracje
Heather Morris "Tatuażysta z Auschwitz" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Dawid Ciekala
01 sierpnia 2019

Jedyna książka jako z nielicznych naprawdę mi się spodobała, historię z Auschwitz to są jedne z najlepszych, Książka godna polecenia! Główny bohater jest naprawdę inteligentny i umie poradzić sobie w trudnych chwilach jak na takie warunki.

Anna Zabawa
30 lipca 2019

Przepiękna książka o miłości w tak upiornych czasach.Historia ukryta w powieści ,uświadamia nam ile człowiek jest w stanie znieść żeby przeżyć.

Godzisław Urbanski
27 listopada 2019

Trudna książka. Nie w tym sensie, że trudno ją czytać, ale w sensie bolesnego tematu. Opisano tu okrutny świat, pełen skrajności, okropności, niesprawiedliwości, antyludzkości. Wierzenie, że jest to możliwe, jest bardzo trudne. I tak się jednak stało, i to nie tak dawno temu. Autor szczegółowo opisuje proces, gdy osoba przestaje być osobą, nie ma już imienia, tylko tatuaże … Przerażająca rzecz, ale takie książki należy przeczytać.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę