3 książki za 35 oszczędź od 50%
George R.R. Martin

George R.R. Martin

George R. R. Martin – amerykański pisarz science fiction i fantasy, scenarzysta, producent, redaktor. Zdobywca nagród Nebula i Hugo, Locus A... Szczegóły

O autorze

George R. R. Martin – amerykański pisarz science fiction i fantasy, scenarzysta, producent, redaktor. Zdobywca nagród Nebula i Hugo, Locus Award, Bram Stocker Award, World Fantasy Award.

George Raymond Richard Martin urodził się 20 września 1948 roku w Bayonne, w stanie New Jersey. Wykształcenie średnie uzyskał w rodzinnym mieście. Od małego uwielbiał czytać i tworzyć mrożące krew w żyłach opowiadania. Nieco później zainteresował się komiksami i pisywał dla fanowskich czasopism.

W 1971 roku na Northwestern University w Evanston uzyskał tytuł magistra dziennikarstwa. W tym samym roku, w lutowym wydaniu magazynu Galaxy Science Fiction, Martin wydał swoje pierwsze opowiadanie pod tytułem „The Hero”.

Następnie, w latach 1972-1974, odbywał służbę zastępczą, dołączył do Cook Country Legal Assistance Foundation. Pomagał w organizacji turniejów szachowych dla Continental Chess Association. W latach 1976-1978 wykładał dziennikarstwo na Clarke College w Dubuque, w stanie Iowa. W latach osiemdziesiątych przeprowadził się do Hollywood, gdzie rozpoczął karierę scenarzysty. W tym czasie spod jego pióra wyszły scenariusze do seriali: „Piękna i bestia”, „Strefa zmroku”.

George R. R. Martin: droga ku sławie

Mniej więcej od 1970 roku Martin pisał opowiadania i powieści utrzymane w duchu fantastyki naukowej i horroru, dzięki którym, małymi krokami zdobywał uznanie środowiska literackiego. Należy dodać, że George przez długi czas mało przychylnie wyrażał się na temat współczesnego fantasy. Zdanie zmienił po przeczytaniu dzieł dwóch amerykańskich pisarzy: Tada Williamsa oraz Jacka Vance’a. Ich powieści wywarły na Martinie ogromne wrażenie i zachęciły do spróbowania swoich sił w nowym gatunku. I całe szczęście, bo to właśnie książki fantasy przyniosły mu światową sławę.

W 1996 roku George Martin wypuścił cykl zatytułowany „Pieśń Lodu i Ognia”, który nieco później został zekranizowany przez wytwórnię HBO, w formie bijącego rekordy popularności serialu „Gra o tron”. Z czasem krytycy literaccy zaczęli nazywać pisarza „amerykańskim Tolkienem”. W 2011 roku magazyn Times umieścił Martina na liście najbardziej wpływowych ludzi świata.

Aktualnie George Martin mieszka w Santa Fe, w stanie New Mexico, gdzie kontynuuje karierę literacką. Do jego najpopularniejszych dzieł zalicza się:

  • „Pieśń Lodu i Ognia”,
  • „Błędny rycerz”,
  • „Wierny miecz”,
  • „Ogień i krew”.

Dzieła Georgra R.R. Martina można czytać online na stronie Litres lub pobrać w formatach fb2, txt, epub, pdf.

Podobni autorzy