3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
George Orwell

George Orwell

O autorze George Orwell (pseudonim Eric Arthur Blair), to znany angielski pisarz, dziennikarz, eseista i krytyk. Cechami charakterystyczny... Szczegóły

O autorze

O autorze

George Orwell (pseudonim Eric Arthur Blair), to znany angielski pisarz, dziennikarz, eseista i krytyk. Cechami charakterystycznymi jego twórczości są głęboka świadomość niesprawiedliwości społecznej, silny sprzeciw wobec totalitaryzmu, oraz wiara w demokratyczny socjalizm. Poza tym Orwell ceniony jest za przejrzysty język pisany i niezrównany dowcip.

Eric Arthur Blair urodził się 25 czerwca 1903 r. w indyjskim mieście Motihari. Jako syn brytyjskiego urzędnika państwowego pierwszy rok życia spędził w Indiach, gdzie pracował jego ojciec, jednak potem matka wywiozła Erica i jego starszą siostrę do Anglii.

Początki twórczości

Talent przyszłego pisarza objawił się już we wczesnym wieku. Chłopiec napisał swój pierwszy wiersz w wieku czterech lat. Sam autor komentował wydarzenia z dzieciństwa słowami, że zaczął układać historie i rozmawiać z wyobrażonymi ludźmi, ponieważ dorastał jako jedynak. Jeden z jego pierwszych sukcesów literackich miał miejsce, gdy Orwell miał 11 lat i opublikował wiersz w lokalnej gazecie.

Podobnie jak wielu innych chłopców w Anglii, Orwell został wysłany do szkoły z internatem. Po ukończeniu szkoły zdobył stypendium w Eton College. Jego rodzina nie miała pieniędzy na edukację uniwersytecką, więc po studiach młody człowiek wstąpił do Imperialnej Policji Indii. Po pięciu latach w Birmie Orwell zrezygnował ze służby i wrócił do Anglii z zamiarem zostania pisarzem.

Na początku ledwo udawało mu się wiązać koniec z końcem, musiał podejmować się pracy na pół etatu, w tym również zmywania naczyń w restauracjach. Pierwsze duże dzieło pisarza „Na dnie w Paryżu i w Londynie” odzwierciedla owy okres życia autora, opowiadając o trudnym codziennym życiu biednego mężczyzny w Paryżu i życiu bezdomnego mężczyzny w Londynie. Aby nie zawstydzać swojej rodziny, autor opublikował książkę pod pseudonimem George Orwell.

W grudniu 1936 r. Orwell wyjechał do Hiszpanii, gdzie wziął udział w wojnie domowej, podczas której został poważnie ranny. Po powrocie do Anglii pisarz został zbadany, w wyniku czego zdiagnozowano u niego gruźlicę. Aby się utrzymać, Orwell zaczął pisać recenzje i eseje. Podczas II WŚ George chciał iść do służby wojskowej, ale nie został przyjęty ze względów zdrowotnych. W 1941 r. Zaczął prowadzić program antyfaszystowski w BBC, a dwa lata później został redaktorem literackim socjalistycznej gazety.

Życie rodzinne

George Orwell poślubił Eileen O'Shaughnessy w czerwcu 1936 r. Żona wspierała Orwella i pomogła pisarzowi w jego karierze. W 1944 r. para adoptowała dziecko. George i Eileen pozostawali małżeństwem aż do śmierci kobiety w 1945 roku. Cztery lata później Orwell poślubił redaktorkę Sonię Brownell. George Orwell zmarł na gruźlicę w londyńskim szpitalu 21 stycznia 1950 r. Najsłynniejsze dzieła, które pochodzą spod pióra słynnego pisarza, zdaniem jego czytelników, to:

  • „1984”;
  • „Folwark zwierzęcy”;
  • „Birmańskie dni”.


Podobni autorzy