3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Odrzucana przez znanych brytyjskich wydawców, również z przyczyn politycznych (wcześniej jej maszynopis omal nie został zniszczony w Londynie w eksplozji niemieckiej latającej bomby V-1), alegoryczna bajka Folwark Zwierzęcy ukazała się ostatecznie w Anglii 17 stycznia 1945 r. w nakładzie 4 500 egzemplarzy.

Od tamtej pory wydrukowano ich na świecie dziesiątki milionów, a brytyjski Book Marketing Council zaliczył Folwark do dwunastu najznakomitszych dzieł współczesnych czasów. Pochodząca zeń fraza „równi i równiejsi” weszła do powszechnego obiegu. Genialne dzieło Orwella można przy tym odczytywać na wielu płaszczyznach: pozornie jest to satyra na Rewolucję Październikową i fundamentalny konflikt Stalina z Trockim, zarazem można je rozumieć jako mroczną metaforyczną opowieść o ludzkiej niedoskonałości i niezmiennych prawach historii. Światek Folwarku to nie tylko świat za „żelazną kurtyną”, który w tej części Europy poznaliśmy własnym doświadczeniem, lecz i parabolicznie ujęty epizod z dziejów ludzkości…

„Dziennik z Folwarku”, publikowany w polskim przekładzie po raz pierwszy, ukazuje nam zaś jakże innego Orwella niż ten ogólnie znany. Pisząc we wsi Wallington Folwark, prowadził on właśnie ten dziennik. Nie ma w nim jednak mroku polityki, nie ma zła i przemocy – są goździki, zioła, róże, sadzenie warzyw, okopywanie grządek, kurniki, problemy z kretami, wybiegi dla drobiu, sadzeniaki, inspekty i dokuczliwe mszyce… I radość pisarza z obcowania z piękną angielską przyrodą jakiej dziś już nie ma.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 24 lutego 2021
  • ISBN: 9788311161597
  • Tłumacz: Anna Nowosielska, Bartłomiej Zborski
  • Wydawca: Bellona
  • Spis treści
George Orwell "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Tamara Wiatrowska
29 marca 2021

„Dziennik z Folwarku” to krótkie opowiadanie, ukazujące nieco innego Orwella niż ten, którego znamy z «Folwarku zwierzęcego». Nie znajdziecie tu polityki, zła i przemocy – są goździki, zioła, róże, sadzenie warzyw, okopywanie grządek, kurniki, problemy z kretami, wybiegi dla drobiu, sadzeniaki, inspekty i dokuczliwe mszyce… I radość pisarza z obcowania z piękną angielską przyrodą jakiej dziś już nie ma. Wszystko, co wyszło spod pióra Orwella jest moim zdaniem majstersztykiem. Dlatego oczywiście polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora