Rok 1984

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Rok 1984
Rok 1984
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 40,98  32,78 
Rok 1984
Rok 1984
Audiobook
Czyta Andrzej Wasilewski
18,99  13,68 
Szczegóły
Rok 1984
Audiobook
Czyta Jerzy Radziwiłowicz
Szczegóły
Opis książki

Futurystyczna antyutopia angielskiego pisarza i publicysty George’a Orwella zapisała się jako jedna z najważniejszych książek do światowego kanonu literatury pięknej i literatury politycznej. W genialny i przejmujący sposób powieść obnaża istotę systemu totalitarnego, zarówno w tym, co dotyczy mechanizmów jego działania, jak i losu, jaki czeka w nim człowieka, czekającej go niemej tragedii wobec przewartościowania wszystkiego co ludzkie – uczuć, pragnień i prawdy. Bolesnym doświadczeniem, które zainspirowało Orwella, był kontakt z ludźmi Stalina w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Jednak powieść ma charakter uniwersalny, kreuje na wzór fantastyki naukowej totalitarny porządek świata w fikcyjnej przyszłości, a akcję powieści osadza w Anglii, w której, w konsekwencji trzeciej wojny światowej, zapanowują rządy państwa dążącego do kontroli wszystkich przejawów życia publicznego i prywatnego. O ponadczasowym znaczeniu powieści Orwella świadczy nie tylko fakt, że stała się inspiracją dla wielu pisarzy, naukowców czy filmowców, ale przede wszystkim, że wiele sformułowanych w niej pojęć – na przykład Wielki Brat, nowomowa czy nieosoba – przeniknęło do języka potocznego i świadomości powszechnej.

Lektura dla szkół średnich

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 09 lutego 2021
Georg Orwell "Rok 1984" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Rok 1984
Niedostępna w sklepie
Czyta Jerzy Radziwiłowicz
Rok 1984
Audiobook
Czyta Andrzej Wasilewski
от 13,68 
Elżbieta Gmerek
29 marca

Niesamowita książka, którą każdy powinien przeczytać. Pokazuję wizję świata, która jest niestety bardzo nam bliska i aktualna. Otwiera oczy i choć jest powieścią fikcyjną, jej wątki doskonale wpisują się w problemy obecnej rzeczywistości. Smutna, załamująca prawda napisana świetnym językiem. Absolutnie niezbędna pozycja.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę