Powrót do ReimsTekst

1
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Anatomia społecznego wstydu i wykluczenia.

Autor, francuski socjolog i filozof, miał na koncie wiele książek, między innymi biografię Foucaulta, gdy uświadomił sobie, że o ile przez lata zajmował się wykluczeniem i homofobią, o tyle nigdy nie przeanalizował tego, co naznaczyło całe jego życie: podziału klasowego i biedy. Wraca na prowincję, do rodzinnego domu i opisuje wszystko to, czego zawsze tak bardzo się wstydził i przed czym uciekał: poczucie krzywdy, upokorzenia, potrzebę społecznego uznania. Opowiada o swoich rodzicach – matce sprzątaczce i ojcu robotniku – o ich rozpaczliwych staraniach, by przebić szklany sufit, polepszyć byt, dokształcić się; o ich politycznych wyborach, życiowych decyzjach, a wszystko to podbudowuje wnikliwą analizą społeczeństwa kapitalistycznego i francuskiej prowincji. Eribon odpowiada na wiele pytań, które można by odnieść także do polskiego społeczeństwa i sposobów, w jakie ono ewoluuje. Świetnie napisana książka, która pomaga zrozumieć wiele aktualnych zjawisk polityczno-społecznych, w tym protest żółtych kamizelek.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788366147157
  • Tłumacz: Maryna Ochab
  • Wydawca: Karakter
  • Spis treści
Didier Eribon "Powrót do Reims" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Absolutnie uwielbiam tę książkę. Miałem w tym roku okazję przeczytać kilka książek opisujących między innymi dyskomfort, który pojawia się, kiedy jako dziecko dorastasz w (względnie) upośledzonym społeczeństwie i nagle przenosisz się do świata przywilejów akademickich, ale to jest książka, z którą identyfikowałem się najbardziej (mimo że nie jestem ani gejem ani Francuzem!). I uważam to za bardzo duży plus. Wprawdzie moja reakcja jest bardzo subiektywna i oparta na moich własnych doświadczeniach, ale Eribon tak dobrze oddaje uczucia, które towarzyszą w momencie, gdy zostawiasz jeden świat za sobą i wchodzisz do innego – kiedy wymyślasz różne strategie, aby ukryć to poczucie, że nie pasujesz do reszty. Książka jest częściowo wspomnieniem, częściowo analizą socjologiczną. Najbardziej podobały mi się części pamiętnika, ale doceniam także próby analiz społeczno-politycznych. Jedyny minus jest taki, że książka jest za krótka.. Chcę więcej!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?