Widelec, Wiedźma i smok

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Spis treści

Karta tytułowa

Karta redakcyjna

Część pierwsza: Widelec

Rozdział I. Góra Argnor

Rozdział II. Widelec wędrowca

Rozdział III. Sala Barw

Część druga: Wiedźma

Rozdział IV. Zagadki i rymowanki

Rozdział V. O naturze gwiazd

Rozdział VI. Pytania i odpowiedzi

Część trzecia: Smok

Rozdział VII. Zawał

Rozdział VIII. Gad z Kulkarasu

Rozdział IX. Nowe początki

O pochodzeniu nazw

Posłowie


Tytuł oryginału: The Fork, The Witch and the Worm.

Tales from Alagaesia. Volume 1: Eragon

Copyright © 2018 by Christopher Paolini

Copyright for the Polish translation © 2019 by Wydawnictwo MAG

Redakcja: Urszula Okrzeja

Korekta: Magdalena Górnicka

Ilustracja na okładce: John Jude Palencar

Opracowanie graficzne okładki: Piotr Chyliński

Projekt typograficzny, skład i łamanie: Tomek Laisar Fruń

Wydanie II

ISBN 978-83-66409-97-2

Wydawca: Wydawnictwo MAG

ul. Krypska 21 m. 63, 04-082 Warszawa

tel./fax 228 134 743

www.mag.com.pl

Wyłączny dystrybutor: Dressler Dublin sp. z o. o.

ul. Poznańska 91, 05-850 Ożarów Maz.

tel. 227 335 010

www.dressler.com.pl

Skład wersji elektronicznej:

pan@drewnianyrower.com

Jak zawsze, książkę tę dedykuję mojej rodzinie.

A także czytelnikom, bez których by nie powstała.

Część pierwsza Widelec

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Rozdział I
Góra Argnor

To nie był najlepszy dzień.

Eragon odchylił się w fotelu i pociągnął ze stojącego obok kubka głęboki łyk jagodowego miodu. Słodkie ciepło rozkwitło mu w gardle, a wraz z nim wspomnienia letnich popołudni i zbierania jagód w dolinie Palancar.

Nagle boleśnie zatęsknił za domem.

Miód to najlepsze, co wynikło ze spotkania z Hruthmundem, wysłannikiem krasnoludów. Dar mający wzmocnić więzi przyjaźni łączące krasnoludy i Jeźdźców – a przynajmniej tak twierdził Hruthmund.

Eragon prychnął. Też mi przyjaźń. Przez całe spotkanie wykłócał się z Hruthmundem o to, kiedy krasnoludy dostarczą obiecane zapasy. Hruthmund najwyraźniej wierzył, że raz na trzy-cztery miesiące w zupełności wystarczy; Eragon uznał to za absurd, zważywszy, iż krasnoludy mieszkały bliżej Akademii niż jakakolwiek inna rasa. Nawet Nasuada zdołała wysyłać transport raz w miesiącu, z przeciwnej strony leżącej daleko na zachodzie Pustyni Haradackiej.

Będę musiał umówić się na spotkanie z Orikiem i załatwić to z nim bezpośrednio. Oto kolejna kropla w pozornie nieskończonym morzu zadań.

Przyjrzał się z niechęcią stercie zwojów, ksiąg, map i pojedynczych kart pergaminu zaściełających biurko. Każda z tych rzeczy wymagała uwagi. Westchnął, bo widok ten tylko go przygnębił.

Wyjrzał przez wielkie grubociosane okna wychodzące na szczyt. Promienie wieczornego słońca zalewały leżące w dole, smagane wiatrem równiny otaczające górę Arngor. Na północy i zachodzie nurt Eddy połyskiwał niczym wstęga kutego żelaza zarzucona na krajobraz. Przy najbliższym zakolu na brzegu spoczywały dwa statki. Z owego zaimprowizowanego portu droga wiodła na południe do pogórzy piętrzących się u podstawy Arngoru.

Górę tę Eragon – po konsultacjach z Saphirą i towarzyszami podróży – wybrał na nowy dom Smoczych Jeźdźców. Stała się też czymś więcej: bezpieczną kryjówką dla Eldunarich i, oby, gniazdem dla następnego pokolenia smoków.

Wysoka, niemal pionowa góra wyrastała na tyłach łańcucha Gór Beorskich, niższa od owych wyniosłych olbrzymów, lecz nadal po wielokroć większa niż wierzchołki Kośćca, przy których dorastał Eragon. Sterczała samotnie pośród zielonych połaci wschodnich rubieży, dwa tygodnie powolnej żeglugi poza granicami właściwej Alagaesii.

Na południe od Arngoru ziemia wznosiła się, przypominając wymięty koc z kępami drzew, których liście połyskiwały srebrem na wietrze, lśniące niczym rybie łuski. Dalej na wschodzie wznosiły się skarpy, urwiska i wielkie kamienne kolumny z płaskimi wierzchołkami, na których rosła bujna roślinność. Pośród nich mieszkały liczne wędrowne plemiona: dziwni, na wpół dzicy ludzie, z którymi wcześniej Eragon nie miał okazji się zetknąć. Jak dotąd nie przysparzali im kłopotów, ale i tak zachowywał czujność.

Teraz należało to do jego obowiązków.

Góra nosiła wiele imion. Arngor po krasnoludzku oznaczał Białą Górę i w istocie najwyższą, trzecią część szczytu pokrywała śnieżnolodowa czapa, toteż z dala wierzchołek połyskiwał zdumiewającą bielą pośród zieleni równin. Arngorn miał jednak starszą, tajemną nazwę krasnoludzką. Gdy bowiem ekspedycja prowadzona przez Eragona zaczęła wznosić schronienia u podnóży, odkryli tunele wyryte w skale pod stopami, a w nich runiczny napis Gor Narrveln, co oznaczało Góra Klejnotów. Jakiś starożytny klan bądź plemię krasnoludów drążyły kopalnie głęboko w korzeniach szczytu.

Krasnoludy, które dołączyły do grupy Eragona, podekscytowało to odkrycie. Długo dyskutowały na temat tego, do kogo mogła należeć ta kopalnia i jakie klejnoty można w niej wciąż znaleźć.

W pradawnej mowie góra nosiła nazwę Fell Thindare, co oznaczało Góra Nocy. Elfy nie potrafiły wyjaśnić Eragonowi, skąd wzięło się to miano ani dlaczego tak brzmiało, rzadko więc się nim posługiwał. Słyszał też jednak, że nazywają szczyt Vaeta albo Nadzieja, i to miano uznał za bardziej stosowne, albowiem Smoczy Jeźdźcy byli nadzieją dla wszystkich ras Alagaesii.

Urgale także miały własną nazwę: Ungvek. Kiedy Eragon spytał, co oznacza, oświadczyły, iż Mocną Głowę, ale nie był tego do końca pewien.

No i zostali jeszcze ludzie – słyszał, jak na zmianę posługują się wszystkimi nazwami, a dodatkowo nazywali także Argnor Siwym Wierchem. Podejrzewał, że handlarze traktowali to ostatnie miano raczej żartobliwie.

Osobiście najbardziej podobał mu się Arngar, ale traktował każde z określeń z jednakim szacunkiem. Ów nazewniczy zamęt idealnie symbolizował sytuację w Akademii: stanowiła ona mieszaninę ras, kultur, przeciwstawnych planów i nierozstrzygniętych sporów...

Pociągnął kolejny łyk miodu Munnvlorss: tak właśnie Hruthmund nazwał tę butelkę. Munnvlorss. Eragon raz po raz powtarzał tę nazwę, wyczuwając jej kształt na języku, gdy próbował wycisnąć z niej znaczenie.

Tego dnia miał więcej problemów niż tylko spotkanie z Hruthmundem. Urgale nieustannie się irytowały, ludzie dzielili na frakcje, smoki w swych Eldunari pozostawały tajemnicze, a elfy... Elfy, choć eleganckie, niezwykle sprawne i przesadnie uprzejme, gdy raz podjęły decyzję, najwyraźniej nie umiały i nie chciały jej zmienić. Rozmowy z nimi okazały się znacznie bardziej frustrujące, niż podejrzewał, a im więcej czasu z nimi spędzał, tym bardziej zaczynał zgadzać się z opinią Orika. Elfy najlepiej podziwiać z daleka.

Prócz problemów interpersonalnych musiał także zajmować się obawami związanymi z budową twierdzy, zdobywaniem prowiantu i innych zapasów na nadchodzącą zimę oraz setkami innych szczegółów związanych z rządzeniem sporym miastem.

Bo tym właśnie w gruncie rzeczy stała się ich ekspedycja: osadą wkrótce mającą zyskać status stałej.

Eragon wysączył resztę miodu. Gdy trunek zaczął działać, poczuł, że podłoga pod stopami lekko się kołysze. Przez pół ranka osobiście pomagał przy budowie twierdzy i praca ta kosztowała jego samego i Saphirę znacznie więcej, niż przewidywał. Nieważne ile jadł, nie wystarczyło, by odnowić zasoby energii. Przez ostatnie dwa tygodnie schudł o dwie dziurki w pasku – i to w dodatku do jeszcze jednej, o którą musiał go ściągnąć kilka tygodni wcześniej.

Skrzywił się, patrząc na pergamin na blacie.

Odbudowa rasy smoków, przewodzenie jeźdźcom i ochrona Eldunarich – tych obowiązków pragnął, chętnie przyjął i traktował z powagą. A przecież... Eragon nigdy nie spodziewał się, że tak wiele czasu będzie poświęcał równie prozaicznym kwestiom. Siedział przy biurku, pochylając się nad faktami i liczbami tak długo, aż zaczynał mieć kłopoty z ich widzeniem. Choć walka z Imperium i stawienie czoła Galbatorixowi były morderczo stresujące – i Eragon nigdy, przenigdy nie chciałby doświadczyć niczego podobnego – miały też w sobie coś ekscytującego.

 

Czasami śnił o tym, że przypina swój miecz, Brisingra, dosiada Saphiry i wyrusza na spotkanie przygody. Ale wiedział, że to tylko senne marzenie. Nie mogli porzucić smoków ani Jeźdźców, by radzili sobie sami, a przynajmniej na razie. I długo, długo nie.

– Barzul – wymamrotał, krzywiąc się mocniej, gdy rozważył całą gamę klątw, jakie mógłby rzucić na owe strzępy pergaminu. Ognia, lodu, błyskawicy, wiatru, unicestwienia, poprzez rozpad, i wielu innych.

Powoli wypuścił powietrze, wyprostował się i znowu sięgnął po pióro.

Stój – powiedziała Saphira. Poruszyła się w wyściełanym zagłębieniu wpuszczonym w posadzkę po drugiej stronie izby, gnieździe dość dużym dla smoka. Tym samym gnieździe, gdzie każdej nocy sypiał skulony pod jednym z jej skrzydeł.

Gdy się podniosła, błękitne iskry rozszczepiały się na klejnotach jej łusek, padając na ściany w oszałamiającym świetlnym spektaklu.

– Nie mogę – rzekł Eragon. – Bardzo bym chciał, ale nie mogę. Do rana muszę sprawdzić te manifesty i...

Zawsze będziesz miał jakąś pracę. Podeszła do biurka, czubki jej lśniących szponów postukiwały o kamień. Zawsze znajdą się tacy, którzy czegoś od nas chcą, ale musisz dbać też o siebie, mój mały. Dość już zrobiłeś na jeden dzień. Odłóż teraz pióro i zapomnij o troskach. Na niebie wciąż pozostało nieco światła. Idź, poćwicz walkę z Blodhgarmem, pokłóć się ze Skarghazem, zrób cokolwiek, byle tylko nie siedzieć tu i nie kipieć złością.

– Nie! – Eragon wbił wzrok w rzędy runów pokrywające pergamin. – Trzeba to zrobić, a poza mną nie ma nikogo, kto mógłby się tym zająć. Jeśli ja tego nie zrobię...

Podskoczył, gdy lewy przedni szpon Saphiry przebił stertę pergaminów, przyszpilając ją do blatu i rozlewając na nie flaszkę inkaustu.

Dosyć! – sapnęła, omiatając go gorącym oddechem. Potem wyciągnęła szyję, przyglądając mu się jednym lśniącym, bezdennym okiem. Koniec na dzisiaj. W tej chwili nie jesteś sobą. Idź.

– Nie możesz...

Idź! Uniosła wargi i z jej piersi dobiegł niski grzmot.

Eragon zmełł w ustach odpowiedź. Po chwili wahania cisnął pióro obok jej szponu.

– Jak chcesz. – Odsunął krzesło od biurka, wstał i uniósł ręce. – W porządku! Wygrałaś. Idę.

I dobrze. W jej oczach dostrzegł cień rozbawienia, gdy pchnęła go pyskiem w stronę wyjścia. Idź i nie wracaj, póki humor ci się nie poprawi.

– Hmf.

Przechodząc pod łukiem i maszerując w dół szerokich, zakrzywionych schodów wiodących na dwór, Eragon uśmiechnął się. Mimo protestów wcale nie żałował, że porzucił swe biurko. Ku własnej irytacji wiedział, że Saphira świetnie zdaje sobie z tego sprawę, uznał jednak, że nie warto się skarżyć na coś tak drobnego.

Czasami łatwiej jest stoczyć bitwę niż wymyślić, jak radzić sobie z bardziej przyziemnymi detalami życia.

To lekcja, której wciąż jeszcze do końca nie opanował.

Stopnie były niskie, a ściany między nimi dość szerokie, tak by Saphira mogła z łatwością tędy przejść. Oprócz kwater prywatnych wszystko w twierdzy zbudowano tak, by mogły z tego korzystać smoki, poza jedynie tymi największymi. Tak samo wyglądało to na wyspie Vroengard – dawnej siedzibie Smoczych Jeźdźców. Podobne rozwiązania zastosowano we wszystkich pomieszczeniach twierdzy, oznaczały też jednak, iż budowa nawet jednego z nich wymagała monumentalnego wysiłku, a większość komnat była wielka i niegościnna, bardziej jeszcze niż w krasnoludzkiej metropolii Tronjheimie.

Byłoby tu przytulniej, pomyślał Eragon, gdyby znaleźli dość czasu i energii, żeby ozdobić i urządzić pokoje. Kilka proporców i gobelinów na ścianach oraz dywany przed kominkami stłumiłyby echa, dodały koloru i ogólnie poprawiły nastrój tego miejsca. Jak dotąd jedynym stałym dodatkiem pozostawały dziesiątki pozbawionych płomieni krasnoludzkich lamp, zamontowanych w regularnych odstępach w uchwytach naściennych.

Nie żeby obecnie twierdza wyglądała zbyt imponująco. Składało się na nią kilka magazynów, parę ścian, wieża, w której sypiali z Saphirą, wznosząca się wysoko ze skalnego palca ponad resztą zaplanowanej cytadeli. Musieli jeszcze zbudować i wykopać znacznie więcej, nim kompleks zacznie przypominać to, co sobie wyobraził.

Dotarł na główny dziedziniec, będący w istocie zaledwie placem z ciosanych kamieni, zasłanym narzędziami, linami i namiotami. Urgale, jak to miały w zwyczaju, urządziły sobie zapasy przy ognisku. I choć Eragon przyglądał im się długą chwilę, tym razem wolał się nie przyłączać.

Dwójka elfów, Astrith i Rilven, pełniąca wartę na murach ponad wzgórzami, pozdrowiła go skinieniem głowy. Eragon odpowiedział podobnym gestem i zatrzymał się kawałek dalej, splatając ręce za plecami i wciągając w nozdrza wieczorne powietrze.

Potem poszedł obejrzeć postępy budowy sali głównej. Krasnoludy zaprojektowały ją według jego ogólnego planu, a potem elfy doszlifowały szczegóły. Już samo to doprowadziło do poważnych kłótni pomiędzy obiema grupami.

Z sali udał się do magazynów i zaczął spisywać w pamięci skrzynie i beczki zapasów dostarczone poprzedniego dnia. Mimo upomnień Saphiry nie potrafił się zmusić, by zupełnie porzucić pracę.

Tak wielu rzeczy musiał dopilnować, a nigdy nie starczało mu czasu i energii, by osiągnąć choćby ułamek wyznaczonych celów.

Gdzieś w głębi głowy wyczuwał słabą dezaprobatę Saphiry, irytację, że nie zabawia się z krasnoludami, nie ćwiczy szermierki z mieczami czy nie robi czegokolwiek poza pracą. Jednakże żadna z tych czynności nie pociągała Eragona. Nie miał ochoty walczyć. Nie miał ochoty czytać. Nie miał ochoty poświęcać swych sił na czynności, które nie pomogą rozwiązać dręczących ich problemów.

Bo cała odpowiedzialność spoczywała na jego barkach. Jego i Saphiry. Każda decyzja, którą podejmowali, wpływała nie tylko na przyszłość Jeźdźców, ale też na przetrwanie smoków. A jeśli wybiorą źle, jedni i drudzy mogą tego nie przetrwać.

Podobne myśli bardzo utrudniały odpoczynek.

Gnany ogólną niechęcią do wszystkiego Eragon wspiął się z powrotem po schodach na wieżę – tyle że przed dotarciem na sam szczyt skręcił i wąskim, bocznym tunelem wkroczył do komnaty, którą wykuli w litej skale poniżej za pomocą kilofów i zaklęć.

Była to duża komora w kształcie dysku. Pośrodku, na kilku rzędach postumentów, spoczywała kolekcja lśniących Eldunarich. Większość z nich zabrali z Saphirą z Krypty Dusz na Vroengardzie, ale było tam też kilka serc serc, które Galbatorix zniewolił i nagiął do swych pragnień.

Resztę Eldunari – te, które nieżyjący król doprowadził do obłędu zaklęciami i torturami psychicznymi – przechowywali w jaskini głęboko w zboczu góry Argnor. Tam nie mogły nikogo zranić, atakując myślami trawionymi szaleństwem. Eragon liczył, że z czasem może zdoła je uzdrowić z pomocą innych smoków, wiedział jednak, że to zadanie na lata, może nawet dziesięciolecia.

Gdyby to zależało od niego, umieściłby w podobnych jaskiniach wszystkie Eldunari, a także większość smoczych jaj. Był to najlepszy sposób, by je ochronić, najbezpieczniejszy skarbiec. Eragon doskonale zdawał sobie sprawę z ryzyka kradzieży, mimo wielu zaklęć ochronnych rzuconych wokół komnaty.

Jednakże Glaedr, Umaroth i pozostałe smoki, pozostające w pełni władz umysłowych, odmówiły życia pod ziemią. Jak to ujął Umaroth: „Ponad sto lat spędziliśmy zamknięci w Krypcie Dusz. Może kiedyś spędzimy kolejne stulecie, czekając w ciemności. Tymczasem jednak chcemy czuć światło na naszych ściankach”.

I tak się stało.

Największe Eldunari spoczywały na środkowym postumencie, mniejsze ułożono pierścieniami dokoła. W okrągłych ścianach komnaty wybito dziesiątki wąziutkich, wysokich okien, w których elfy zamontowały kawałki kryształu, rozszczepiające światło na dziesiątki małych tęcz. Niezależnie od pory dnia w wychodzącej na północ komnacie było jasno, a wszystko mieniło się wielobarwnymi plamkami, zarówno z okien, jak i z samych Eldunari.

Krasnoludy i elfy zaczęły nazywać to pomieszczenie Salą Barw i Eragon uznał, że to niezła nazwa. Doskonale je opisywała.

Teraz przeszedł na środek i ukląkł przed roziskrzonym, złocistym klejnotem, będącym sercem serc Glaedra. Umysł smoka wniknął do jego głowy i Eragon poczuł, jak otwiera się przed nim rozległa otchłań uczuć i myśli. Jak zawsze w obliczu tego ogromu ogarnęła go nagła pokora.

Co cię dręczy, Eragonie-finiarelu?

Wciąż niespokojny zacisnął wargi i spojrzał ponad Eldunari na półprzejrzyste kryształy w oknach.

Za dużo pracy. Nie potrafię sobie z nią poradzić i z tego powodu nie mogę się zmusić, by zrobić cokolwiek innego. To mnie przytłacza.

Musisz nauczyć się większego skupienia – oznajmił Glaedr. Wówczas pomniejsze troski nie będą cię dręczyć.

Wiem... I wiem, że nad wieloma rzeczami nie mogę zapanować. Eragon pozwolił sobie na przelotny, ponury uśmiech. Ale wiedza i praktyka to dwie różne rzeczy.

Wtedy dołączył do nich kolejny umysł, Umaroth, jeden z najstarszych Eldunari. Eragon odruchowo zerknął na białe serce serc, kryjące w sobie świadomość smoka.

Potrzebna ci jakaś rozrywka, by twój umysł mógł odpocząć i dojść do siebie.

Istotnie – przytaknął Eragon.

Być może zdołamy ci w tym pomóc, Argetlamie. Pamiętasz, jak wraz z towarzyszami obserwowaliśmy Alagaesię z wnętrza Krypty Dusz?

Tak – mruknął Eragon, domyślając się już, co zasugeruje smok.

Miał rację.

Nadal to robimy, Argetlamie. To nam pozwala zabijać kolejne dni, ale też wiedzieć o wszystkim, co się dzieje, by nie zaskoczyło nas pojawienie się jakiegoś nowego wroga.

Kolejne umysły dołączyły do Umarotha – reszta Eldunari, napierająca na świadomość Eragona niczym morze podniesionych głosów. Jak zawsze najwyższym wysiłkiem zdołał je powstrzymać i zapanować nad własnymi myślami.

Dlaczego mnie to nie dziwi?

Jeśli chcesz – rzekł Glaedr – możemy pokazać ci część tego, co widzieliśmy. Wizję innych miejsc, która być może pozwoli ci spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy.

Eragon zawahał się, rozważając propozycję.

Ile to potrwa?

Tyle, ile trzeba, młodziku – odparł Umaroth. Przejmowanie się czasem to dokładnie to, z czego musisz się wyleczyć. Czy orzeł martwi się długością dnia? A jeleń, niedźwiedź czy ryba w morzu? Nie. Czemu więc ty miałbyś się tym przejmować? Połykaj tyle, ile możesz, a resztę zostaw na jutro.

No dobrze. Eragon wydął pierś i odetchnął głęboko, zbierając się w sobie. Pokażcie mi.

Umysły smoków, nieubłagane niczym morski przypływ, zalały jego umysł. Porwały Eragona poza ciało, poza Salę Barw i ośnieżony Arngorn. Zostawiwszy za sobą wszystkie troski i zmartwienia, mknął ku znajomym, lecz odległym ziemiom Alagaesii.

Przed sobą ujrzał rozkwitające obrazy, a wewnątrz nich zobaczył i poczuł o wiele więcej, niż się spodziewał...

Rozdział II
Widelec wędrowca

Dwa dni temu przypadało Maddentide i z gwieździstego nieba na miasto Ceunon opadały wolno pierwsze płatki śniegu.

Essie nie zauważyła. Maszerowała brukowaną alejką za swym domem w Yarstead, zaciskając mocno usta; policzki płonęły jej, gdy z trudem starała się nie rozpłakać. Nie cierpiała durnej, wrednej Hjordis, jej fałszywego uśmiechu, uroczych kokardek i paskudnych szpil, które uwielbiała wbijać. Nienawidziła jej.

I ten biedny Carth. Essie nie mogła przestać myśleć o jego reakcji. Jego twarz wyrażała tak wielkie zdumienie i ból, gdy wepchnęła go do żłobu. Nic nie powiedział, po prostu siedział tam, gdzie upadł, i gapił się na nią wielkimi, okrągłymi oczami.

Rękaw sukienki wciąż miała mokry w miejscu, gdzie obryzgała go mętna woda.

Znajomy szum fal uderzających o spodnią stronę pomostów stawał się coraz głośniejszy, gdy zbliżała się do portu. Cały czas trzymała się alejek, wąskich uliczek, z których rzadko korzystali dorośli. Gdzieś nad głową nastroszony gawron przysiadł na dachu Sortowni, przekrzywił łebek i otworzył dziób, kracząc ponuro.

Essie zadrżała, choć nie z zimna, i ciaśniej owinęła ramiona chustą. W nocy wył pies, świeca na półeczce, na której zostawiali mleko i chleb dla svartlingów, zgasła, a teraz odezwał się samotny gawron. Same złe znaki. Czyżby czekało ją kolejne nieszczęście? Wątpiła, by zdołała znieść coś jeszcze gorszego.

 

Przemknęła pomiędzy śmierdzącymi stojakami do suszenia ryb na skraju rybnego targu i wypadła na ulicę. Z przodu dobiegały ją odgłosy muzyki i rozmów, z frontowych okien Sytego Jadła na ulicę wylewało się ciepłe światło. Okna gospody zrobiono z kryształu wyprodukowanego przez krasnoludy, w migotliwym blasku lśniły niczym brylanty. Za każdym razem, gdy Essie je widziała, nawet teraz, czuła dumę, bo żaden inny budynek na całej ulicy nie dorównywał urodą gospodzie.

Wewnątrz, w sali wspólnej, jak zawsze panowały zgiełk i tłok. Essie, nie zważając na gości, podeszła do szynkwasu. Stojący za nim tatko nalewał piwa, przemywał kubki, podawał potrawy i wędzonego śledzia. Zerknął na nią, gdy zanurkowała pod drzwiczkami na końcu baru.

– Spóźniłaś się – rzekł.

– Przepraszam, tatku.

Wzięła sobie talerz i szybko nałożyła piętkę chleba, kawałek twardego sera z Sartos oraz na wpół zasuszone jabłko – wszystko z półki pod szynkwasem. Wciąż była za mała, by obsługiwać gości, ale później pomoże przy sprzątaniu.

A jeszcze później, gdy wszyscy pójdą spać, zakradnie się do piwnicy, zbierze niezbędne zapasy i...

Zaniosła talerz na puste miejsce przed wielkim kamiennym paleniskiem. Krzesło stało przy niewielkim stoliku, po przeciwnej stronie na drugim krześle siedział mężczyzna. Szczupły i ciemnooki miał przystrzyżoną brodę i długi, czarny płaszcz podróżny zwinięty za plecami. Na kolanie postawił talerz i powoli zajadał porcję przyrządzonych przez mamę pieczonych rzep z baraniną, nabijając kęsy na żelazny widelec.

Essie nie przejęła się jego obecnością. Ot, tylko kolejny podróżny, jak wielu odwiedzających Syte Jadło.

Klapnęła ciężko na wolne krzesło i oddarła kawałek chlebowej piętki, wyobrażając sobie, że to głowa Hjordis... Zaczęła jeść, wciąż szarpiąc jedzenie palcami i zębami i przeżuwając gwałtownie. Wszystko to sprawiało jej dziwną satysfakcję.

Nadal czuła się tak, jakby zaraz miała wybuchnąć płaczem, co jeszcze bardziej ją złościło. Łzy są dla małych dzieci, dla słabeuszy, popychadeł, którym można rozkazywać. A to nie ona!

Prychnęła z irytacją, kiedy wgryzła się w jabłko i ogonek utknął jej w szparze między przednimi zębami.

– Wyglądasz na zdenerwowaną – rzekł łagodnie siedzący obok mężczyzna.

Essie skrzywiła się, wydłubała ogonek z zębów i cisnęła w ogień.

– To wszystko wina Hjordis!

Tatko nie przepadał, kiedy rozmawiała z gośćmi, ale nigdy go w tej kwestii nie słuchała. Goście zawsze opowiadali ciekawe historie, a wielu z nich czochrało jej włosy, komplementowało urodę i dawało orzechy w miodzie albo lizaki (a przynajmniej w zimie).

– Ach tak? – Mężczyzna odłożył widelec i odwrócił się na krześle, by się jej przyjrzeć. – A kim jest ta Hjordis?

– To córka Jareka, cechmistrza murarskiego jarla – wyjaśniła nadąsana Essie.

– Rozumiem. I dlatego jest ważną osobą?

Pokręciła głową.

– Dlatego myśli, że jest ważna.

– A czym dokładnie cię tak bardzo zdenerwowała?

– Wszystkim. – Essie z wściekłością odgryzła kęs jabłka i schrupała tak szybko i mocno, że przygryzła sobie policzek od wewnątrz. Skrzywiła się i przełknęła, próbując zapomnieć o bólu.

Mężczyzna napił się ze stojącego na stole kubka.

– Fascynujące – rzekł i serwetką starł plamkę piany z wąsów. – Czy zatem masz ochotę powtórzyć mi tę historię? Może dzięki rozmowie poczujesz się lepiej.

Essie przyglądała mu się nieco podejrzliwie. Miał szczerą twarz, lecz w jego oczach dostrzegła napięcie i moc, a także lekką surowość, która jej się nie spodobała.

– Papa nie chciałby, żebym zawracała ci głowę.

– Mam trochę czasu – rzucił tamten. – Czekam na współpracownika, który niestety ma w zwyczaju się spóźniać. Jeśli chcesz podzielić się ze mną swoimi smutkami, proszę, możesz mnie uznać za zafascynowanego słuchacza.

Używał wiele długich słów, a Essie nie rozpoznawała jego akcentu. Miała wrażenie jakby nieco zbyt starannie wymawiał słowa, rzeźbił je językiem w powietrzu. Mimo to i mimo twardego spojrzenia uznała, że musi być miły.

Zaczęła wymachiwać nogami.

– No... Chciałabym, ale nie mogę, jeśli nie zostaniemy przyjaciółmi.

– Ach tak? A w jaki sposób możemy się zaprzyjaźnić?

– Musisz mi powiedzieć, jak masz na imię, głuptasie.

Mężczyzna uśmiechnął się, miał ładne zęby.

– Oczywiście, ależ jestem niemądry. W takim razie na imię mam Tornac. – Wyciągnął rękę. Palce, długie i blade, wydawały się jednak silne, paznokcie przycinał prosto.

– Essie Siglingsdaughter. – Gdy uścisnęli sobie ręce, wyczuła na jego dłoni rządek odcisków.

– Bardzo miło mi cię poznać, Essie. A teraz powiedz, co cię gryzie?

Essie wbiła wzrok w trzymane w ręce nadgryzione jabłko. Westchnęła i odłożyła je na talerz.

– To wszystko wina Hjordis.

– Już mówiłaś.

– Zawsze była dla mnie wredna i kazała swoim koleżankom mnie zaczepiać.

Twarz Tornaca spoważniała.

– To bardzo nieładne z ich strony.

Zachęcona Essie pokręciła głową, w pełni okazując oburzenie.

– Nie! To znaczy czasami i tak się mnie czepiały, ale kiedy jest tam Hjordis, robi się naprawdę paskudnie.

– I tak właśnie było dzisiaj?

– Tak. Mniej więcej. – Odłamała kawałek sera i zaczęła skubać, odtwarzając w myślach kilka ostatnich tygodni. Tornac czekał cierpliwie. Spodobało jej się to: pod tym względem przypominał kota. W końcu zebrała się na odwagę. – Przed żniwami Hjordis zaczęła być dla mnie milsza, myślałam, że w końcu będzie lepiej. Zaprosiła mnie nawet do swojego domu. – Essie zerknęła na Tornaca. – Stoi tuż obok zamku.

– Imponujące.

Skinęła głową. Cieszyła się, że rozumie.

– Podarowała mi jedną ze swoich wstążek, tę żółtą, i powiedziała, że mogę przyjść na przyjęcie z okazji Maddentide.

– I poszłaś?

Znów pokiwała głową.

– To... to dzisiaj.

Do oczu napłynęły jej gorące łzy, zaczęła mrugać gwałtownie zła na samą siebie.

– Już, już. – Tornac patrzył na nią z troską. Wyciągnął z kieszeni kawałek miękkiej białej tkaniny i jej podał.

Z początku Essie wahała się, czy ją przyjąć. Tkanina była taka czysta! Ale potem łzy popłynęły jej po policzkach, więc chwyciła chustkę i szybko otarła oczy.

– Dziękuję, proszę pana.

Twarz mężczyzny rozjaśnił kolejny lekki uśmiech.

– Od bardzo dawna nikt się tak do mnie nie zwracał, ale bardzo proszę. Rozumiem, że przyjęcie nie poszło najlepiej?

Skrzywiła się i odsunęła chustkę w jego stronę. Nie zamierzała więcej płakać, nie ona.

– Przyjęcie było w porządku. Chodzi o Hjordis. Po wszystkim znów zrobiła się wredna i... i... – Essie odetchnęła głęboko, jakby chciała napełnić brzuch odwagą. – I powiedziała, że jeśli nie zrobię tego, co mi każe, poprosi ojca, żeby nie przychodził do naszej gospody w Święto Przesilenia. – Zerknęła na Tornaca, zastanawiając się, czy wie, jakie to ważne. – Wszyscy murarze przychodzą tu, żeby się napić, i... – Czknęła wbrew sobie. – Piją bardzo dużo, a to znaczy, że wydają mnóstwo miedziaków.

Tornac odstawił talerz na stół i pochylił się ku niej, jego płaszcz zaszeleścił jak wiatr w strzesze, minę miał bardzo poważną.

– Co ci kazała zrobić?

Zawstydzona Essie wbiła wzrok w zabłocone trzewiki.

– Chciała, żebym wepchnęła Cartha do końskiego żłobu. – Zaplątała się we własnych słowach, próbując wyrzucić je z siebie w pośpiechu.

– Carth to twój przyjaciel?

Przytaknęła z nieszczęśliwą miną. Znali się, odkąd skończyła trzy lata.

– Mieszka na przystani, ma ojca rybaka.

– Czyli raczej nie zapraszają go na takie przyjęcia?

– Nie, ale Hjordis posłała służkę, żeby przyprowadziła go do domu, i... – Essie z zaciętą miną wbiła wzrok w Tornaca. – Nie miałam wyboru! Gdybym go nie popchnęła, powiedziałaby ojcu, żeby nie przychodził do Sytego Jadła.

– Rozumiem – rzucił kojąco Tornac. – Zatem popchnęłaś przyjaciela. Zdołałaś go przeprosić?

– Nie. – Poczuła się jeszcze gorzej. – Ja... uciekłam, ale wszyscy widzieli. Nie będzie już się chciał ze mną przyjaźnić, nikt nie będzie. Hjordis mnie oszukała i jej nienawidzę. – Złapała jabłko i ugryzła szybko, kłapiąc zębami.

Tornac otworzył usta, by coś powiedzieć, w tym jednak momencie tatko, niosący parę kubków do stołu przy ścianie, podszedł do nich i spojrzał na nią z dezaprobatą.

– Moja córka nie narzuca się chyba panu, mości Tornacu? Ma paskudny nawyk zaczepiania gości, kiedy próbują coś zjeść.

– Ależ nie. – Tornac uśmiechnął się. – Od bardzo dawna jestem w drodze, towarzyszą mi tylko słońce i księżyc, potrzebuję chwili rozmowy. W istocie... – wsunął palce za pas i Essie dostrzegła błysk srebra, gdy podał coś jej ojcu – zechcesz dopilnować, by stoły obok pozostały puste? Spodziewam się znajomego, musimy omówić kilka, hmm... interesów.

Monety zniknęły w kieszeni fartucha, tatko pokiwał głową.

– Oczywiście, mości Tornacu.

Znów na nią zerknął, z lekką troską, po czym odwrócił się i odszedł.

Essie poczuła nagłe ukłucie żalu. Kiedy ucieknie, tatko będzie bardzo smutny, ale nie miała wyboru. Musi odejść.

– No dobrze. – Tornac wyciągnął długie nogi w stronę kominka. – Opowiadałaś mi swoją smutną historię, Essie Siglingsdaughter. Czy to już wszystko?

– Wszystko – szepnęła.

Tornac podniósł z talerza widelec i zaczął obracać go w palcach. Essie odkryła, że przygląda się temu dziwnie zafascynowana.