Wystarczająco dobre życie. Konteksty psychologiczne
O książce
Po co żyjemy?
Czym jest dobre życie?
Człowiek nieustannie docieka sensu swojego istnienia, próbując odnaleźć jego przyczynę i cel.
W prezentowanej monografii, wpisującej się w nurt psychologii pozytywnej, ukazano, jakich odpowiedzi na pytania o dobre życie udziela współczesna psychologia w trzech jego obszarach: rodzinie, zdrowiu i pracy.
Wystarczająco dobre życie (ang. good enough) oznacza odnalezienie swojego miejsca w świecie, stworzenie warunków odpowiednich dla rozwoju własnych możliwości w swoim środowisku lokalnym, kształtowanie kompetencji osobowych, zdobywanie równowagi psychicznej i satysfakcjonującej jakości życia.
Życie pod presją pochłania ogromne zasoby energii, zmusza do nieustannej mobilizacji i czujności, do stałego podejmowania właściwych decyzji. To przyspieszenie staje się ryzykowne i zagraża dobrostanowi, zdrowiu psychicznemu i zadowoleniu z życia.
Jak znaleźć równowagę?
Jak optymalnie korzystać z własnych zasobów?
Jak skutecznie radzić sobie w zmiennych kolejach losu, kryzysach, sytuacjach zaskakujących i nieoczekiwanych?
„Pomysł napisania monografii, zawierającej wieloaspektowe podejście do problematyki jakości
życia, szeroko określonej jako wystarczająco dobre życie, jest bardzo interesujący i poznawczo
wartościowy. Określenie „wystarczająco dobre życie” jest pojemne i może zakresowo obejmować zasadniczo wiele możliwych aspektów zachowania i funkcjonowania człowieka w relacjach z innymi. Pomysł monografii wpisuje się w popularne obecnie badania w nurcie psychologii pozytywnej i jakości życia.”
dr hab., prof. UKSW Henryk Gasiul