Основной контент книги Pełnomocnictwo w prawie polskim
Tekst PDF

0+

Pełnomocnictwo w prawie polskim

Część serii «Monografie»
Niedostępne w sprzedaży

O książce

Monografia w sposób kompleksowy przedstawia problematykę pełnomocnictwa na gruncie polskiego systemu prawnego w ujęciu zarówno funkcjonalnym, jak i strukturalnym. Punktem wyjścia do rozważań jest umiejscowienie pełnomocnictwa w szerszej perspektywie zastępstwa. Stąd też omówienie takich instytucji prawnych jak np.: zastępstwo pośrednie, przedstawicielstwo ustawowe, zastępstwo faktyczne czy pomocnictwo.



 W dalszej części publikacji autor szczegółowo analizuje pojęcie pełnomocnictwa cywilnego materialnego i procesowego oraz prokury. Omawia m.in. takie zagadnienia jak:


cechy konstytutywne pełnomocnictwa,

charakter prawny udzielenia pełnomocnictwa i jego przyjęcia,

relacja pomiędzy pełnomocnictwem a stosunkiem podstawowym,

samoistność pełnomocnictwa,

wpływ nienależytego umocowania pełnomocnika procesowego cywilnego na postępowanie,

doręczenie oświadczeń o udzieleniu i przyjęciu pełnomocnictwa a skuteczność ich złożenia.




Walorem publikacji jest również uwzględnienie przez autora najnowszych zmian legislacyjnych odnoszących się do prokury, wprowadzonych ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. z 2016 r. poz. 2255) i ustawą z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 398) i ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U z 2018 r. poz. 650).



Zmiany te dotyczą m.in. nowych rodzajów prokury, w tym tzw. prokury łącznej nieprawidłowej, poszerzenia przesłanek wygaśnięcia prokury, a także rozszerzenia legitymacji czynnej do udzielenia prokury na przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.



   Adresaci:

Ze względu na to, że publikacja ma charakter wielowątkowy i dogłębnie opisuje problematykę pełnomocnictwa, może się okazać cennym źródłem informacji dla praktyków: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, pracowników naukowych specjalizujących się w prawie cywilnym, handlowym lub gospodarczym, a także studentów chcących pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu.

Zaloguj się, aby ocenić książkę i zostawić recenzję
Książka Paweł Widerski «Pełnomocnictwo w prawie polskim» — pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zostaw komentarze i recenzje, głosuj na ulubione.
Ograniczenie wiekowe:
0+
Data wydania na Litres:
15 października 2021
ISBN:
978-83-8124-911-9
Właściciel praw:
OSDW Azymut
Format pobierania:
pdf
Audio
Średnia ocena 4 na podstawie 93 ocen
Tekst, format audio dostępny
Średnia ocena 4,8 na podstawie 244 ocen
Audio
Średnia ocena 4,5 na podstawie 262 ocen
Tekst, format audio dostępny
Średnia ocena 4,7 na podstawie 739 ocen
Tekst
Średnia ocena 4,9 na podstawie 1244 ocen
Tekst
Średnia ocena 4,9 na podstawie 516 ocen