Treść i charakter prawny umowy o prace badawczo-rozwojowe
O książce
W publikacji przedstawiono cechy umowy o prace badawczo-rozwojowe, a także jej zakres, składniki oraz ograniczenia swobody kontraktowania. Autor omawia też zasady dopuszczalności poszczególnych klauzul restrykcyjnych w umowach o prace badawczo-rozwojowe w świetle prawa konkurencji.
Rozważania zostały oparte na wynikach badań empirycznych polegających m.in. na: analizie wzorców umownych stosowanych w praktyce, badaniach aktowych, sondażu diagnostycznym oraz wywiadach, które objęły grupę wybranych publicznych szkół wyższych oraz Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
„Praca jest oryginalnym dziełem, które nie tylko relacjonuje stanowiska zajęte w piśmiennictwie i orzecznictwie polskim i obcym, lecz także opiera się na badaniach rozwiązań funkcjonujących w praktyce polskich szkół wyższych. Autor dokonuje ich oceny, przedstawia własne stanowisko (...). Praca może stanowić dla czytelnika, zwłaszcza dla osób zajmujących się ochroną własności intelektualnej w szkołach wyższych, przydatne źródło poznawcze. Książka wykazuje walor praktyczny”.
prof. dr hab. Urszula Promińska