Objętość 22 strony
Pomiar i komunikowanie wartości ekonomicznej operacyjnego majątku trwałego w systemie rachunkowości
O książce
W niniejszej monografii objaśniono istotę i znaczenie miernika wyceny w postaci „wartości ekonomicznej” na tle procesu strategicznego zarządzania wartością przedsiębiorstwa w sferze inwestowania w operacyjny majątek trwały (OMT), jak również rolę systemu rachunkowości w zapewnieniu skutecznej i efektywnej realizacji tego procesu, w tym komunikowania informacji o wartości ekonomicznej analizowanej grupy majątku na potrzeby zarządzania i sprawozdawczości finansowej.
Wartość ekonomiczna integruje kilka wymiarów problemowych podejmowanych w opracowaniu. Jako miara odzwierciedlająca nadrzędny cel funkcjonowania przedsiębiorstwa integruje: 1) cele inwestorów i cele menedżerów, 2) podsystemy rachunkowości zarządczej i finansowej, jak również 3) proces inwestowania w OMT z kreowaniem wartości przedsiębiorstwa, z jednoczesnym dążeniem do jak najszerszego i wiarygodnego odzwierciedlenia skutków finansowych tego procesu w systemie rachunkowości. Czyni to zadość postulatowi podejścia menedżerskiego i orientacji na wartość, obecnym we współczesnej sprawozdawczości finansowej.
W monografii przedstawiono szeroką analizę teoretyczną przedmiotowego zagadnienia, wspartą wynikami badań literaturowych oraz własnych badań empirycznych autora, w tym dwóch studiów przypadku. Wymienione podejścia posłużyły w ostatniej części monografii do sformułowania założeń i opracowania modelu systemu rachunkowości zorientowanego na pomiar i komunikowanie wartości ekonomicznej OMT, integrującego perspektywę menedżerską i perspektywę sprawozdawczości finansowej.
Prezentowane treści i propozycja modelu mogą być wykorzystane do opracowania systemów pomiaru wartości ekonomicznej OMT w praktyce gospodarczej, w tym na potrzeby pomiaru utraty wartości aktywów trwałych według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 4 (KSR 4) oraz Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 36 (MSR 36).