Odliczanie VAT od paliwa oraz nabycia i eksploatacji samochodów. Pytania i odpowiedzi
O książce
Z publikacji dowiesz się:
- jak prawidłowo odliczać VAT przy nabyciu pojazdu samochodowego
- jak odliczać go w przypadku leasingu, najmu i dzierżawy,
- jak rozliczać koszty eksploatacji pojazdów,
- co zmieniło się w zakresie odliczania VAT od paliwa,
- jak prowadzić ewidencję księgową VAT związanego z nabyciem i wykorzystaniem samochodu.
Kupić to nie sztuka, ale jak rozliczyć?
Zasady odliczania VAT od nabycia, leasingu czy wydatków eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem pojazdów samochodowych są szczególne. Kupując na potrzeby prowadzonej działalności samochód, podatnik zamierza zwykle używać go przez okres dłuższy niż kilka miesięcy. Przepisy na przestrzeni ostatniego 1,5 roku podlegały wyjątkowo częstym modyfikacjom. Nie zawsze więc można korzystać z uprawnień, które posiadało się w dniu nabycia pojazdu. Albo odwrotnie - sytuacja podatkowa nabywcy może się polepszyć.
Uwaga, omawiamy nie tylko przepisy, które się zmieniły!
Przedstawiamy kompleksowo tematykę dot. odliczania VAT od samochodów! W naszej publikacji znajdziesz także tabelaryczne zestawienie najbardziej popularnych marek i modeli samochodów ze wskazaniem na jakich zasadach można odliczać VAT od ich nabycia, leasingu, kosztów eksploatacji i nabycia paliwa.
Publikacja składa się z trzech części:
W pierwszej omówiono zagadnienia związane z odliczaniem VAT przy zakupie paliwa oraz nabyciu i eksploatacji samochodów. Wskazano również problemy związane z leasingiem, najmem i dzierżawą samochodów. W drugiej części książki zaprezentowano pytania (wraz z odpowiedziami) napływające od klientów Vademecum Głównego Księgowego. Część trzecia zawiera zestawienia tabelaryczne kluczowych zasad odliczania VAT od samochodów.