Основной контент книги Manifesty polskiej awangardy artystycznej: Formiści – Bunt – Jung Idysz 1917–1922
Manifesty polskiej awangardy artystycznej: Formiści – Bunt – Jung Idysz 1917–1922
ТекстtekstPDF

0+

Manifesty polskiej awangardy artystycznej: Formiści – Bunt – Jung Idysz 1917–1922

Niedostępne w sprzedaży

O książce

Antologia Manifesty polskiej awangardy artystycznej: Formiści – Bunt – Jung Idysz 1917–1922 zawiera teksty o sztuce – manifesty, wypowiedzi programowe w czasopismach i wstępy do katalogów wystaw. Ich autorami są malarze, rzeźbiarze i graficy, reprezentujący nowe tendencje, które w Europie ukształtowały się przed I wojną światową, a rozpowszechniły w Polsce po jej zakończeniu.

Wstęp zawiera: stan badań i źródła opublikowanych tekstów; omówienie genezy europejskiej awangardy i roli polskich artystów w jej powstaniu; charakterystykę krajowych ośrodków artystycznych i kolonii artystów zagranicą.

Publikacja składa się z trzech części. Każda z nich jest poświęcona jednej z trzech grup artystycznych, działających w Polsce po odzyskaniu niepodległości.

Część I dotyczy grupy Formiści, założonej w październiku 1917 roku w Krakowie i działającej także we Lwowie i Warszawie do 1922 roku.

Część II odnosi się do Zrzeszenia Artystów Bunt, działającego w Poznaniu od przełomu 1917 i 1918 do 1922 roku.

Część III obejmuje działalność żydowskiej łódzkiej grupy Jung Idysz, a także żydowskiego środowiska „nowej sztuki” w Warszawie w latach 1919–1922.

Części mają podobny układ: wstęp z charakterystyką koncepcji teoretycznych i postaw ideowych; ilustracje – wybór dzieł plastycznych; antologię tekstów.

Analiza wypowiedzi artystów – członków grup na tle ich twórczości ukazuje genezę polskiej awangardy XX wieku, na którą złożyły się trzy niezależne nurty.

Zostaw recenzję

Zaloguj się, aby ocenić książkę i zostawić recenzję
Książka Jerzy Malinowski, Małgorzata Geron «Manifesty polskiej awangardy artystycznej: Formiści – Bunt – Jung Idysz 1917–1922» — pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zostaw komentarze i recenzje, głosuj na ulubione.
Ograniczenie wiekowe:
0+
Data wydania na Litres:
17 września 2023
ISBN:
978-83-65480-37-8
Właściciel praw:
OSDW Azymut
Format pobierania:
pdf

Z tą książką czytają