Przewodnik frankowicza
O książce
W drugim wydaniu publikacji opisano skuteczne metody, za pomocą których kredytobiorcy mogą wygrać z bankiem w sprawach umów kredytów indeksowanych oraz denominowanych kursem obcej waluty, zwłaszcza franka szwajcarskiego.
Czytelnicy znajdą tu wyjaśnienia:
jakie roszczenia mogą wynikać z zawarcia lub stosowania wadliwych umów kredytu;
jak sądy (począwszy od sądów rejonowych, a kończąc na Sądzie Najwyższym i Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej) rozstrzygają spory na linii konsument–bank i na odwrót – obecnie bowiem coraz częściej to banki, w obawie o przedawnienie roszczenia, stają po stronie powodowej, domagając się zwrotu nienależnie wypłaconego kapitału kredytu oraz dochodząc przy okazji wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z tych środków;
jakiego rodzaju rozwiązania i klauzule umowne budzą w umowach kredytowych istotne wątpliwości (nie tylko natury prawnej).
Z myślą o pełnomocnikach procesowych, zarówno tych stykających się po raz pierwszy z tego typu tematyką, jak i posiadających już doświadczenie w tzw. procesach frankowych, wiele miejsca poświęcono najistotniejszym zagadnieniom proceduralnym.
Autorzy – prawnicy praktycy reprezentujący kredytobiorców w sporach sądowych z bankami – poruszają wszystkie najważniejsze kwestie, opierając się na licznych przykładach z orzecznictwa sądów (tak krajowych, jak i zagranicznych, w tym zwłaszcza Trybunału Sprawiedliwości UE) dotyczącego kredytów indeksowanych i denominowanych kursem waluty obcej, nie wyłączając spraw, w których sami brali lub biorą czynny udział.
Książka jest przeznaczona zarówno dla osób zainteresowanych uwolnieniem się od zobowiązania kredytowego obarczonego ryzykiem walutowym, jak i dla ich pełnomocników oraz sędziów, do których trafiają tego typu sprawy.