System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego
O książce
Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I zawarto rozważania terminologiczne oraz zbiorczo przedstawiono charakterystykę poszczególnych zawodów medycznych jako zawodów zaufania publicznego, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu przez ich przedstawicieli, a także instytucjonalne formy wykonywania zawodu.
Szczegółowy wykaz zagadnień, które omówiono w publikacji:
relacje prawa medycznego do etyki lekarskiej oraz bioetyki, a także najważniejsze źródła tej gałęzi prawa.
konstytucyjne podstawy systemu ochrony zdrowia, a w szczególności gwarancje dotyczące praw pacjenta.
zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu przez przedstawicieli poszczególnych profesji medycznych, a w tym system ich kształcenia.
instytucjonalne formy wykonywania czynności medycznych, a zwłaszcza prowadzenia tzw. praktyki zawodowej lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położonych. W tym fragmencie zaprezentowano też reguły kontroli sprawowanej wobec podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych.
środki ochrony prawnej, stosowane w wypadku naruszenia praw i dóbr pracowników medycznych. W tym kontekście omówiono ochronę cywilno-, karno- i administracyjnoprawną, a także środki przewidziane w prawie pracy.
organizacja systemu opieki zdrowotnej oraz zasad jej finansowania.
poszczególne rodzaje czynności medycznych, ukazując ich cechy charakterystyczne oraz znaczenie w poszczególnych obszarach systemu opieki zdrowotnej.
zagadnienia dotyczące produktów leczniczych i wyrobów medycznych, m.in. zasady ich rejestracji i reklamy.
Omawiane zagadnienia zostały oparte nie tylko na aktualnym stanie prawnym, ale również ukazano ich szerszy kontekst historyczny i dorobek doktryny oraz judykatury w analizowanym zakresie. Taka formuła sprawiła, że opracowanie ma charakter całościowy i spełnia kryteria systemu prawa medycznego.
Odbiorcami książki są:
adwokaci,
radcy prawni,
sędziowie,
prokuratorzy,
menedżerowie w podmiotach leczniczych,
przedstawiciele zawodów medycznych.