Miejsce pracy jako istotny element umowy o pracę
O książce
Autor, powołując stosowne orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz dostępną literaturę, podjął próbę zdefiniowania oraz sklasyfikowania pojęcia miejsca pracy.
Miejsce pracy jako element treści stosunku pracy ulega dynamicznej transformacji. Coraz częściej nie jest definiowane jako konkretny budynek czy miasto, ale obejmuje obszar jednego państwa, a granice swobody w określaniu miejsca pracy wpływają na realne możliwości ochrony praw pracownika. To, gdzie pracę wykonujemy, ma znaczenie nie tylko przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia zasadniczego, rzutuje także na świadczenia związane z wykonywaną pracą. Duże znaczenie ma instytucja miejsca pracy w kontekście podroży służbowej. Miejsce pracy determinuje również właściwość sądu, przed którym pracownik może dochodzić roszczeń związanych ze stosunkiem pracy. W książce podjęto także próbę analizy obowiązku (i jego granic) zapewnienia
bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, szczególnie w kontekście przyjętego podziału miejsca pracy na stałe oraz niestałe.
Adresaci:
Odbiorcami książki są zarówno teoretycy prawa, jak i praktycy; szczególnie dedykowana jest sędziom, radcom prawnym, adwokatom oraz dyrektorom personalnym.
"Jest to pierwsza tak kompleksowa praca doktorska w polskiej nauce prawa pracy z tego zakresu tematycznego, mimo że w przeszłości próbowano podejmować tę tematykę nawet w ramach rozpraw habilitacyjnych (...). W recenzowanej pracy warto też podkreślić znaczną ilość oryginalnych propozycji o charakterze de lege ferenda, co świadczy o gruntownej znajomości tematu przez Autora".
Prof. dr hab. Krzysztof W. Baran