Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz
O książce
Prezentowana publikacja stanowi kontynuację komentarza do części ogólnej Kodeksu karnego (Warszawa 2021). Zawiera obszerną analizę przestępstw stypizowanych w przepisach części szczególnej Kodeksu z uwzględnieniem bogatego dorobku doktryny i judykatury w tym zakresie.
Autorzy analizują poszerzoną wykładnię znamion poszczególnych typów czynów zabronionych, odnosząc się do problemów praktycznych, będących przedmiotem orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.
W książce szczegółowo omówiono dokonane w ostatnich latach zmiany Kodeksu karnego, w tym dotyczące przestępstw przeciwko:
• życiu i zdrowiu oraz wolności, wynikające z ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw;
• bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza nowych czynów wiążących się ze zwalczaniem terroryzmu, z uwzględnieniem najnowszej nowelizacji z 20.04.2021 r.;
• środowisku;
• rodzinie i opiece, w tym nowych typów czynów związanych z nielegalną adopcją;
• przeciwko ochronie informacji;
• obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, z uwzględnieniem zmian w zakresie regulacji poświęconej „praniu brudnych pieniędzy” i nowego przestępstwa zmiany wskazań drogomierza, a także rozszerzenia kryminalizacji wyzysku.
Przedstawiając poszczególne regulacje, autorzy zajmują stanowisko odnośnie do kwestii budzących wątpliwości w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Poddają również analizie nie zawsze jednolite orzecznictwo, które wpływa na interpretację obowiązujących regulacji, np. w zakresie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków wymiaru sprawiedliwości – sędziów, prokuratorów, adwokatów, jak również innych uczestników szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Komentarz będzie również przydatny aplikantom, a także teoretykom prawa.