Mechanizm podzielonej płatności w Polsce
O książce
Publikacja stanowi praktyczny poradnik, w którym przedstawiono ogólny zarys split payment oraz sposób jego funkcjonowania, w tym zawarto odpowiedzi na najbardziej problematyczne pytania dotyczące zasad dokonywania płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności VAT, np.:
kiedy split payment jest obowiązkowy?
czy podmioty mogą dobrowolnie zrezygnować z mechanizmu podzielonej płatności za obopólną zgodą?
jakie są korzyści i wady korzystania ze split payment?
jakie są konsekwencje pomijania tego mechanizmu przez podatników?
jakie są sankcje za błędy i niekorzystanie ze split payment?
czy możliwe są płatności zbiorcze w split payment?
Już w momencie wejścia w życie mechanizm podzielonej płatności budził ogromne wątpliwości interpretacyjne. Obecnie obligatoryjne wprowadzenie jego stosowania powoduje chaos, a brak vacatio legis sprawił, że podmioty będące podatnikami podatku VAT nie tylko mają wiele pytań, lecz także często nie są w stanie przygotować się na takie rozliczenie.
Split payment jest praktycznie nieznany w Europie i występuje w szczątkowej formie we Włoszech, Irlandii oraz na Węgrzech, stąd trudno jest bazować na doświadczeniu innych krajów. Ponadto mechanizm ten komplikuje rozliczenia transgraniczne.
Autorka omawia mechanizm podzielonej płatności, opierając się m.in. na przykładach, wydanych dotychczas interpretacjach organów podatkowych, a także wyrokach sądów administracyjnych z tego zakresu.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla doradców podatkowych, radców prawnych, ekonomistów i księgowych. Będzie również cennym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców z branży budowlanej i elektronicznej, a także pracowników domów maklerskich oraz towarowych domów maklerskich.