Ballady i romanse. Wydanie jubileuszowe
O książce
W Roku Romantyzmu Polskiego, w 200 rocznicę ukazania się w Wilnie pierwszego tomu „Poezji” A. Mickiewicza, Pewne Wydawnictwo oddaje w Państwa ręce wydanie jubileuszowe Ballad i romansów. Publikacja była możliwa dzięki ministerialnemu konkursowi, w którym projekt wydania i przypomnienia cyklu inicjującego polski romantyzm został bardzo wysoko oceniony.
Nad koncepcją, zawartością i wypełnieniem tomu treścią pracowali dr Magdalena Woźniewska-Działak (UKSW) i prof. Bogusław Dopart (UJ), od strony technicznej i edytorskiej wspomagał ich dr Adam Cedro (edytor i wydawca). Korekty podjęła się Weronika Rychta.
Jest to nowe opracowanie słynnego cyklu. Podstawą edycji jest czytelnikowskie wydanie Dzieł (Warszawa 1997, 1998). Autorzy tomu postanowili poprzedzić "Ballady" rozprawą "O poezji romantycznej", która zazwyczaj publikowana jest oddzielnie, jako publicystyczna wypowiedź Mickiewicza. Opracowania Zygmunta Dokurno (O poezji…) i Czesława Zgorzelskiego (Ballady) zostały w umiarkowanym zakresie zmodernizowane w zakresie tekstu i znacznie poszerzone w zakresie objaśnień. Je również modernizowano, dbając o uwzględnienie obecnego stanu wiedzy.
W wersji drukowanej wydania jubileuszowego można znaleźć się także kolorowe reprodukcje autografów wszystkich zachowanych wierszy z „Ballad”.
Edycję domykają dwa studia: Magdaleny Woźniewskiej-Działak „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Geneza, recepcja, kierunki lektury oraz Bogusława Doparta „Ballady i romanse” – przełom i kontynuacja. Ostatnim elementem tomu jest wybrana bibliografia.
Tom recenzowała prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak.
Wydanie jubileuszowe Ballad i romansów Adama Mickiewicza inauguruje serię wydawniczą Album Romantyczne, projekt mający na celu publikację krytycznych i komentowanych edycji dzieł literatury polskiej XIX w.
Tom ukazał się także w twardej i miękkiej oprawie.
Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury