VAT. Wybór orzecznictwa
O książce
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług cechują się bardzo dużą zawiłością i zmiennością. Aby dobrze zrozumieć i prawidłowo stosować tę ustawę, trzeba znać nie tylko jej uregulowania, lecz także interpretacje wydawane przez Ministra Finansów, dyrektywy unijne oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W gąszczu powstających wątpliwości dla wielu podatników oraz ich pełnomocników, a także pracowników organów podatkowych nieocenioną pomoc stanowi bogate orzecznictwo krajowych sądów administracyjnych.
W wydawanych wyrokach sądy administracyjne wskazują prawidłowe rozumienie przepisów dotyczących VAT, szczegółowo wyjaśniają powody podjęcia takiego rozstrzygnięcia, co bez wątpienia przyczynia się do pewnej stabilizacji czy też bezpieczeństwa w zakresie ich stosowania. Zatem pomimo że w Polsce nie obowiązuje system common law, to coraz częściej wydawane wyroki mają charakter precedensów, które stanowią o wyznaczeniu nowej linii orzeczniczej, a czasem przyczyniają się nawet do podjęcia przez ustawodawcę działań w celu nowelizacji przepisów.
W "VAT. Wybór orzecznictwa" zaprezentowano najbardziej istotne i jednocześnie odnoszące się do zagadnień stwarzających największe wątpliwości czy kontrowersje wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczące stosowania ustawy o podatku od towarów i usług. Prezentowany zbiór zawiera tezy własne Autorów, wskazujące na podstawowe, wiodące kwestie rozstrzygnięte w danym orzeczeniu.
Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest dla doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów. Zainteresuje również księgowych, pracowników biur rachunkowych oraz pracowników aparatu skarbowego.