Mały OświęcimTekst

Dziecięcy obóz w Łodzi
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski.

Obóz przy ulicy Przemysłowej – obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i «wychowywano» morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.

Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.

Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.

Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze.

Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.

Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.

Jolanta Sowińska-Gogacz – kulturoznawca i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zadebiutowała po maturze tomikiem poezji «Przednieble» (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, 1991). Druga jej książka poetycka to «Pomieszczenie» (Kwadratura, 2010). Artykuły o obozie na Przemysłowej publikowała na łamach tygodnika «Sieci». Laureatka nagrody «Znak Dobra» w roku 2015 za artykuł «Mały Oświęcim» (Przewodnik Katolicki 7/2014). Autorka obszernej dokumentacji – pisanej, fotograficznej i filmowej – związanej z łódzkim obozem, współautorka wielu inicjatyw medialnych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje. Prowadzi lekcje historii na byłym terenie obozu.

Błażej Torański – dziennikarz, publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego; działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in we «Wprost», w «Prawie i Życiu», «Rzeczpospolitej». Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach «Do Rzeczy» i «Odry». Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze «Knebel». «Cenzura w PRL-u» (Zona Zero, 2016) i współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki «Fabrykanci». «Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców» (Zona Zero, 2016).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 15 października 2020
  • Rozmiar: 310 str. 66 ilustracji
Błażej Torański "Mały Oświęcim" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Milena Kempska
30 grudnia 2020

Książka, obok której nie można i nie da się przejść obojętnie. Dobrze, że są tacy ludzie jak autorzy, którzy interesują się takimi przemilczanymi tematami i wyłaniają wspomnienia starszych osób na światło dzienne. Bardzo zachęcam do sięgnięcia po tego ebooka.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę