3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Wieczny początek

Tekst
Warmia i Mazury
Z serii: Sulina
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 18 marca 2020
  • Rozmiar: 340 str. 6 ilustracji
Beata Szady "Wieczny początek" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sulina»
Armenia
Skryte, jasne, słone
Bałkany wyobrażone
-5%
Angelika Andrysiak
23 grudnia 2020

Bardzo zajmująca lektura. Bohaterowie Beaty Szady w książce «Wieczny początek» zmuszeni byli ze względów politycznych, ekonomicznych czy przyrodniczych – migrować. Historia przesiedleńców, którzy rozpoczynają od nowa za każdym razem, bo po wspomnieniach i miejscu, z którego przybyli niewiele pozostało. Autorka doskonale ukazała okrucieństwo wojny i przypomniała mi, że tereny dziś kojarzone z odpoczynkiem przesiąknięte są krwią historii. Warto o tym pamiętać i poświęcić chwilę na przemyślenia. Serdecznie polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę