Piknik na skraju drogiTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Piknik na skraju drogi
Piknik na skraju drogi
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 84,90  67,92 
Piknik na skraju drogi
Piknik na skraju drogi
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
24,90 
Szczegóły
Opis książki

Klasyka światowej fantastyki. Arkadij i Borys Strugaccy to klasycy radzieckiego science fiction. Ich powieści doczekały się miana kultowych, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, są regularnie wznawiane na całym świecie. Do Polski twórczość Strugackich dotarła w latach 70. XX wieku i szybko zyskała grono zagorzałych fanów, ze Stanisławem Lemem na czele. Ich powieści dotykają zagadnień, które od wieków nurtowały ludzkość – Strugaccy pisali o roli człowieka w społeczeństwie, o tym, skąd się bierze zło i dobro, o mechanizmach władzy i jednostkach sprzeciwiających się totalitaryzmom. Ich powieści traktowały o absurdach biurokracji, cenie rozwoju cywilizacyjnego i sensie ludzkiego istnienia. Opublikowany w 1972 roku «Piknik na skraju drogi» miał ogromny wpływ na popkulturę. Na podstawie powieści powstał film Andrieja Tarkowskiego «Stalker», później książka stała się inspiracją dla twórców gier komputerowych. Powieści Strugackich weszły na stałe do kanonu fantastyki. Dziś, cenione przez krytykę oraz uwielbiane przez miliony czytelników, należą do klasyki literatury światowej. W tomie znajduje się pięć utworów: «Piknik na skraju drogi» «Poniedziałek zaczyna się w sobotę» «Żuk w mrowisku» «Trudno być bogiem» «Miliard lat przed końcem świata» Arkadij Natanowicz Strugacki (Аркадий Натанович Стругацкий, ur. 28 sierpnia 1925 w Batumi, zm. 12 października 1991 w Moskwie) i Boris Natanowicz Strugacki (Борис Натанович Стругацкий, ur. 15 kwietnia 1933 w Leningradzie, zm. 19 listopada 2012 w Petersburgu) – rosyjscy pisarze science fiction, bracia, piszący wspólnie autorzy i krytycy fantastyki. Braci Strugackich zalicza się do klasyków światowej fantastyki; są oni ogromnie popularni zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami. Dzieciństwo Strugackich upłynęło pod znakiem wojny. Arkadij ukończył szkołę artyleryjską i japonistykę. Służył w armii na Dalekim Wschodzie, a potem pracował w jednym z moskiewskich wydawnictw. Boris studiował astronomię – później pracował w obserwatorium. Ogromna większość utworów, które wyszły spod piór braci Strugackich, jest ich wspólnym dziełem. Ich twórczość pod wieloma względami wyróżniała się na tle literatury fantastycznej powstającej w tamtych czasach w ZSRR. W swych utworach poruszali najbardziej ważkie tematy, pisali o kondycji człowieka na przestrzeni dziejów, granicach ludzkiego poznania i rozwoju świata. Ich książki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, doczekały się też wielu ekranizacji – np. «Piknik na skraju drogi» stał się inspiracją filmu Andrieja Tarkowskiego «Stalker» (Strugaccy byli współautorami scenariusza), a także gry komputerowej «S.T.A.L.K.E.R.» Podobnie w oparciu o "Trudno być bogiem' powstała gra oraz film o tym samym tytule. Na podstawie książki «Miliard lat przed końcem świata» w 1988 roku Aleksander Sokurow nakręcił film «Dni zaćmienia». Twórczość braci Strugackich nie tylko zyskała uznanie czytelników nurtu science fiction, ale na stałe wpisała się do historii światowej literatury.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 21 stycznia 2021
  • ISBN: 9788382345933
  • Tłumacz: Ewa Skórska, Irena Lewandowska, Irena Piotrowska, Rafał Dębski
  • Wydawca: Prószyński Media
  • Spis treści
Borys Strugacki "Piknik na skraju drogi" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Piknik na skraju drogi
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
24,90 
Wanda Kabat
16 marca

Niesamowita książka. Absolutny klasyk. Pozycja, którą każdy fan science-fiction przeczytać powinien. Bez dwóch zdań. Wielowarstwowa, stawiająca mnóstwo pytań i pozwalająca na wiele różnych interpretacji. Przedstawiony świat jest w pełni wiarygodny i wręcz się w niego wsiąka. Nie spotkamy się tam ze strzelaninami, wybuchami i scenami walk w statkach kosmicznych. Doświadczymy za to podróży przez Strefę, ze wszystkimi jej tajemnicami, niebezpieczeństwami, ale też i pięknem ją wypełniającym. Wszystko to przeszyte rozmyślaniami o władzy, strachu, dobru i szczęściu. Bardzo polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę