3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Zagłada Żydów. Studia i Materiały vol. 9 R. 2013

Tekst
Autorzy:, , , , ,
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Zasadniczą tematyką przewijającą się w zawartości tego numeru są źróda historyczne wykrzystywane w badaniach nad Zagładą. Problematyki tej dotyczą studia o snach (B. Engelking), archiwach histori mówionej (P. Filipkowski) oraz piśmiennnictwie religijnych Żydów (H. Drefus). Kolejne teksty dotyczą powojennych rozliczeń w Polsce (A. Prusin pisze o sądzeniu zbrodniarzy nazistowskich przez Naczelny Trybunał Narodowy, A. Kornbluth o postępowaniach sądowych z tzw. dekretu sierpniowego), Francji (J. Grabowski o rozliczeniach w paryskiej policji) i Niemczech (J. S. Legge analizuje traktowanie zbrodni nazistowskich na przykładzie sprawców zbrodni na amerykańskich żołnierzach w Malmédy).Z okazji 70. rocznicy powstań w getach i obozach zamieszamy specjalny blok materiałów. Składają się nań opracowanie Icchaka Cukiermana „Antka” na temat ŻOB i zapiski Chajki Klinger członkini Haszomer Hacair w Będzinie, a z drugiej strony zeznania Jürgena Stroopa złożone w lipcu 1951 r. przed sądem wojewódzkim w Warszawie. Tematyki oporu dotyczy w dużej części rozmowa ze zmarłym niedawno Israelem Gutmanem.W dziale „Warsztaty badawcze“ publikujemy m.in. tekst poświęcony konspiracyjnemu archiwum getta białostockiego i jego twórcom, a także opracowanie na temat kart zgonu z warszawskiego getta jako materiału historycznego.W dziale „Materiały“ zamieszczamy dziennik Miriam Chaszczewackiej z getta w Radomsku w opracowaniu F. Tycha oraz analizę procesu Wilhelma Trappa, dowódcy 101 batalionu policji porządkowej toczonego w lipcu 1948 r. w Siedlcach dokonaną przez J.-Ch. Szurka.W dziale „Wydarzenia“ publikujemy esej Ch. R. Browninga poświęcony Raulowi Hilbergowi w zwiazku z publikacją polskiej edycji Zagłady Żydów europejskich.W numerze znalazły się też polemiki, m.in. wokół ksiażki M. Polit o Chaimie Rumkowskim, oraz omówienia i recenzje najnowszej literatury.

W numerze stałe działy:StudiaRozmowySylwetkiZ warsztatów badawczychMateriałyPunkty WidzeniaPolemikiOmówienia, recenzje, przeglądyWydarzeniaCuriosa


a w nich między innymi:
Opracowanie Icchaka Cukiermana o historii ŻOB

Pamiętniki Chajki Klinger

Jürgen Stroop przed warszawskim sądem

Barbara Engelking o snach w czasie Zagłady

Havi Dreyfus o charakterze ortodoksyjnych narracji historycznych

Alexander V. Prusin o rozprawach przed Najwyższym Trybunałem Narodowym

Jan Grabowski o powojennych rozliczeniach w paryskiej policji

Andrew Kornbluth o procesach z dekretu „sierpniowego” BADAWCZYCH

Aleksandra Bańkowska i Weronika Romanik o Podziemnym Archiwum Getta Białostockiego

Pamiętnik Miriam Chaszczewackiej z Radomska

Jerzy Kochanowski o listach polskich Żydów do Hansa Franka

Jean-Charles Szurek o procesie Gustava Wilhelma Trappa

Tadeusz Bartoś o metafizyce zła

Grzegorz Krzywiec o Jędrzeju Giertychu

Rozmowa Barbary Engelking z Israelem Gutmanem

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 17 marca 2019
Jan Grabowski "Zagłada Żydów. Studia i Materiały vol. 9 R. 2013" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę