Kobiety`44Tekst

Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Książka «Kobiety '44» Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.

To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich.

O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska; Hanna Brzezińska – «słowik okupowanej Warszawy», Natalia Sendys – «królowa kanałów», czy łączniczka-strzelec – Wanda Traczyk-Stawska.

Agnieszka Cubała – pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki «Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego». W Muzeum Powstania Warszawskiego koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do «Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego». Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa «Powstanie ’44». Wydała publikacje: «Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy», «Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia», «Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim» oraz «Miłość '44». Otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 28 sierpnia 2020
Agnieszka Cubała "Kobiety`44" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wiera Mora
29 listopada 2020

Bardzo przejmująca, ale piękna lektura. Autorka podeszła do o tematu z ogromnym szacunkiem, zainteresowaniem, co widocznie przełożyło się na jakość książki. Polecam tę pozycję każdej osobie, którą interesuje Powstanie Warszawskie. Również czytelnikom poszukującym publikacji opartej na faktach, wciągającej oraz wzbudzającej najwyraźniejsze emocje. Zdarzyło mi się podczas czytania uronić kilka łez, dlatego zalecam mieć pod ręką paczkę chusteczek… Na pewno sięgnę po kolejne pozycje Pani Agnieszki Cubały, bardzo spodobał mi się jej styl pisania.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę