KrólTekst

Z serii: Król #1
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Król
Król
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 67,80  54,24 
Król
Król
Audiobook
34,90  30,01 
Szczegóły
Opis książki

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937.

Nowa powieść Szczepana Twardocha

Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.

Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii – znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica – stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą…

Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Literacki knock-out.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 18+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • Rozmiar: 410 str. 1 ilustracja
  • ISBN: 9788308059036
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Szczepan Twardoch "Król" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Król
Audiobook
34,90  30,01 
Daniel Lozowski
30 marca 2020

Naprawdę dobra książka. Nie czytałem opisu zanim trafiła w moje ręce, więc nic o niej wcześniej nie czytałem i co za tym idzie, nie wiedziałam czego się spodziewać. Bardzo pozytywne zaskoczenie! Szczepan Twardoch opisuje Warszawę lat 30, która rzadko jest opisywana w literaturze z perspektywy przestępczego świata. Książka jest brutalna i mroczna, główni bohaterowie sprawiają wrażenie posiadania kontroli nad wszystkim, jednak wraz z kolejnym rozdziałem tę kontrolę zaczynają tracić. Wiele emocji towarzyszyło mi podczas czytania. Bardzo polecam fanom mocnej lektury. Zdecydowanie sięgam po kolejną część.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę