Opis książki

Najbardziej oczekiwana książka roku!

Nowa epicka powieść Olgi Tokarczuk!

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą  w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem,  wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788308057049
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Olga Tokarczuk "Księgi Jakubowe" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne książki tego autora:
Podróż ludzi Księgi
Olga Tokarczuk
28 19,60
Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk
26,90 18,83
E.E.
Olga Tokarczuk
24 16,80
Ostatnie historie
Olga Tokarczuk
25 17,50
Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk
24,90 17,43
Rozwiń
Najlepsza recenzja
G
27 listopada 2019, 18:13Grzegorz Mackiewicz

Wspaniała historia na dużą skalę. Czytałem to bardzo długo, ale było warto. Pomimo tego, że książka nie zawiera tak wielu działań, jest pełna filozoficznych przemyśleń na temat historii, religii i wielu innych. Nic dziwnego, że autor otrzymał nagrodę Nobla. Uważam, że warto wręczać to właśnie ze względu na skalę i inkluzywność nie tylko wydarzeń, ale także tematów uniwersalnych. Tę książkę należy czytać powoli, bez pośpiechu, zagłębiając się w każdy akapit, każde słowo. Olga Tokarczuk to wyjątkowe zjawisko odzwierciedlające wielkość, czas, epokę i kulturę kraju. Nie mogę sobie wyobrazić, jak trudno było to wszystko złożyć i stworzyć tak jasne, ekscytujące płótno! Nie rozumiem, dlaczego było tak wiele negatywnych recenzji, mam wrażenie, że ludzie po prostu nieuważnie czytają książkę i nie mogą pozbyć się uprzedzeń.

+6Udostępnij:
Napisz recenzję
Napisz recenzję
Zamieść interesującą recenzję
składającą się przynajmniej z 120 znaków